Witajcie na świecie!

ocena:

Niedawno urodziłaś dziecko? Twoje maleństwo nie skończyło jeszcze sześciu miesięcy? Na portalu eBobas.pl możesz je razem z nami przywitać, biorąc udział w akcji „Witajcie na świecie!”.

Co miesiąc nagrodzimy trzy najładniejsze, najbardziej oryginalne wpisy. Do laureatów powędrują rożki niemowlęce ufundowane przez PICCARDINI, polskiego producenta pościeli dla dzieci i niemowląt o unikatowym wzornictwie.

Powitaj swoje dziecko i wygraj nagrodę!

                                                                                             REGULAMIN

Nagrody Piccardini Nagrody Piccardini Nagrody Piccardini
  • Avatar
    Natan

    23-11-2014

    Witaj Natanek na niebieskim lądzie zwanym ziemią.Mamy nadzieje że życie da ci wiele przygód

  • Avatar
    Agata

    22-11-2014

    Słodkiego miłego życia... Niech każdy Twój dzień będzie lepszy od poprzedniego

  • Avatar
    Igor

    18-11-2014

    "Zanim zostałeś poczęty - pragnęłam Cię ,
    zanim się urodziłeś - kochałam Cię ,
    nim minęła pierwsza minuta Twojego życia...
    - byłam gotowa za Ciebie umrzeć..."

  • Avatar
    Milena

    15-11-2014

    Witaj Milenko na tym świecie Ty mój kochany kwiecie.Od kiedy się narodziłaś cały mój świat zmieniłaś.Słoneczko moje kochane kiedy Cię ujrzałam od razu pokochałam.Te usteczka jak malinki,policzki jak u dziewczynki i oczęta tak mieniące...

  • Avatar
    Zosia

    15-11-2014

    Czekaliśmy na ciebie słoneczko cale 9 miesiecy . przyszlas tak szybko na świat piękna zdrowa i spokojna. Jesteś a nami juz 2 miesiące kochamy cie bardzo nasze slonce

Aktualności - Witajcie na świecie!

  • Pierwszy spacer z noworodkiem

    Pierwszy spacer z noworodkiem to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Maluszek po raz pierwszy pozna najbliższą okolicę, jej kolory i zapachy. Wspólne wyjście to dla rodziców świetna okazja do budowania więzi z nowo narodzonym dzieckiem. Jak się do niego przygotować? Jak ubrać maluszka i co spakować do torby? Kiedy wyjść z noworodkiem na dwór? Sprawdź!

    czytaj

  • Jak pielęgnować skórę noworodka i niemowlaka?

    Pielęgnacja delikatnej skóry małego dziecka to inwestycja w jego zdrowie teraz i na przyszłość. Dowiedz się, jak zdaniem specjalistów prawidłowo oczyszczać i nawilżać skórę malucha.  

    czytaj

  • Rola bakterii w kształtowaniu mikrobioty jelit noworodków

    Pozytywny wpływ bakterii probiotycznych na organizm człowieka jest znany od dawna. Sama nazwa „probiotyk” wywodzi się od greckiego sformułowania „pro bios”, które oznacza „dla życia”. Cytując definicję Światowej Organizacji Zdrowia – WHO – probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach przynoszą gospodarzowi korzyści zdrowotne. Źródłem bakterii probiotycznych mogą być niektóre pokarmy, np. kiszonki, żywność fermentowana, kefir itp.

    czytaj

  • Jakie parametry powinien mieć oczyszczacz powietrza do pokoju dziecięcego?

    Kiedy na świat przychodzi dziecko, chcesz mu dać wszystko co najlepsze. Dlatego też w pierwszej kolejności powinniście zadbać o odpowiednią jakość powietrza w jego pokoju!

    czytaj

  • W czym może pomóc niania?

    Dobra niania to prawdziwy skarb. Często to od jej zaangażowania w swoją pracę zależy rozwój naszego dziecka, a przede wszystkim – jego bezpieczeństwo. Zostawienie pociechy pod czyjąś opieką może być dla rodziców trudną decyzją, jednak bardzo często to też jedyna możliwość, pozwalająca im na powrót do pracy.

    czytaj

  • Waga noworodka. Fakty i mity o wymiarach dziecka w pierwszych dniach życia

    Co waga noworodka i jego wzrost mówią o stanie zdrowia dziecka i jego mamy? Czy duża masa ciała dziecka w chwili narodzin to znak, że jest zdrowe, czy wręcz przeciwnie? Czy spadek masy ciała w pierwszych dobach jest powodem do niepokoju?

    czytaj

  • Dieta po cesarce. Co jeść, by wzmocnić organizm?

    Kobiety często zapominają, że cesarskie cięcie to poważna operacja na powłokach brzusznych i planując swój jadłospis po porodzie skupiają się często tylko na wskazówkach dotyczących diety dla karmiących matek. To błąd! Młoda mama po cesarce powinna kierować się również wskazówkami dotyczącymi diety pooperacyjnej.

    czytaj

  • Rozwój wzroku dziecka. Jakie kolory widzi noworodek i niemowlak?

    W momencie narodzin dziecka wzrok jest zmysłem mało rozwiniętym. Noworodek widzi dobrze przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. W ciągu następnych kilku miesięcy wzrok dziecka znacznie się wyostrzy.

    czytaj

  • Kiedy niemowlę trzyma samo główkę?

    Nawet do czwartego miesiąca życia rodzice muszą pamiętać o podtrzymywaniu główki niemowlaka. Również wtedy, gdy obserwują jak maluszek samodzielnie podnosi i przez chwilę trzyma główkę samodzielnie. To ćwiczenia wzmacniające słabe jeszcze mięśnie. Podtrzymywanie główki chroni dziecko przed poważnymi urazami.

    czytaj

  • Poznaj przyczyny płaczu Twojego dziecka!

    Niemowlę może płakać z różnych przyczyn. Zdarza się, że powodem złego nastroju jest przepełniona pieluszka, głód, znudzenie albo potrzeba bliskości z rodzicami. Takim problemom łatwo jest zaradzić, jednak bywa i tak, że pomimo Twoich starań maluch nie może się uspokoić. Dlaczego dziecko płacze?

    czytaj

  • Sprawdź jakie owoce możesz jeść w okresie karmienia piersią

    Wokół diety laktacyjnej narosło wiele mitów i chociaż karmiąca mama nie musi rezygnować z tradycyjnych posiłków, powinna odżywiać się w przemyślany sposób. Niektóre produkty zawierają składniki wywołujące alergię lub powodujące wzdęcia i problemy trawienne u maluszka. Kobiety karmiące piersią nierzadko mają też wątpliwości, czy mogą jeść wszystkie owoce. Które z nich są niewskazane w diecie laktacyjnej, a po jakie można sięgać bez ograniczeń? 

    czytaj

  • Pierwsze dwie doby życia dziecka. Badania, szczepienia, zabiegi profilaktyczne

    Pobyt zdrowego dziecka w szpitalu po porodzie naturalnym trwa średnio dwie doby. Po porodzie drogą cięcia cesarskiego mama z noworodkiem zostają o dobę dłużej. W tym czasie dziecko przechodzi szereg badań i testów.

    czytaj

  • Dlaczego noworodkom podaje się witaminę K?

    O witaminie K i o tym, dlaczego trzeba podawać ją noworodkom, rozmawiamy z dr n. med. Grażyną Wyględowską, neonatologiem ze Szpitala Medicover.

    czytaj

  • Śmierć łóżeczkowa. Czy i jak można zapobiegać?

    Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia. Brakuje w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących śmierci łóżeczkowej w Polsce. W zależności od źródła badań, przyjmuje się, że z tego powodu umiera rocznie około 180-200 dzieci, a np. w Stanach Zjednoczonych aż 3,5 tys. Najwięcej zdarzeń przypada jesienią i zimą, w nocy lub wczesnym rankiem.

    czytaj

  • Idealna mama?

    O trudach macierzyństwa i o tym, że idealne matki nie istnieją, rozmawiamy z dr Martą Majorczyk, pedagogiem, doradcą rodzinnym z Uniwersytetu SWPS, wykładowcą akademickim w Collegium Da Vinci w Poznaniu.

    czytaj

  • Udar cieplny, udar słoneczny: objawy, jak leczyć?

    Dzieci bardzo łatwo można przegrzać, zatem należy je chronić przed mocnym słońcem. Udar cieplny jest bardzo groźnym stanem. W przypadku braku odpowiedniej reakcji i prawidłowego postępowania może doprowadzić do niewydolności wielu narządów, a nawet do śmierci.

    czytaj

  • Macierzyństwo i praca

    Macierzyństwo dla kobiety, zwłaszcza młodej, często oznacza potężne zawirowania w karierze zawodowej. Ciągle zbyt wielu pracodawców niechętnym okiem spogląda zarówno na ciężarne, jak i na wracające po urlopie macierzyńskim mamy. A jeszcze więcej mam obawia się takiej właśnie reakcji pracodawcy. Nie zawsze zresztą słusznie.    

    czytaj

  • Darmowa szczepionka przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci

    Wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 roku otrzymają szczepionkę przeciw pneumokokom za darmo.

    czytaj

  • Rozwój mowy u niemowlęcia

    Pierwsze wydawane przez dziecko dźwięki są nieartykułowalne – to płacz czy też krzyk składający się wyłącznie z samogłosek. Musi minąć trochę czasu, zanim dziecko poczyni pierwsze kroki w wypowiadaniu sylab i wyrazów. Mimo to bardzo ważne jest, żeby mówić do maluszka jak najczęściej, już od chwili jego narodzin.

    czytaj

  • Jak prawidłowo dbać o ranę po cesarskim cięciu?

    Jednym z warunków prawidłowego gojenia rany jest odpowiednia jej higiena, tj. oczyszczanie rany, wietrzenie.

    czytaj

  • Które pacjentki w sposób szczególny powinny zwracać uwagę na pielęgnację, by nie doszło do zakażenia rany?

    Pacjentki szczególnie narażone na powikłania gojenia rany po cięciu cesarskim to głównie pacjentki otyłe tj. z BMI>30, lub obciążone schorzeniami towarzyszącymi takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, kobiety stosujące leki immunosupresyjne, a także nałogowe palaczki.

    czytaj

  • Jak skutecznie zapobiegać zakażeniu rany po cięciu cesarskim?

    Jednym z możliwych powikłań cesarskiego cięcia jest zakażenie rany po cesarce. Mimo, że szpitale zapewniają coraz lepsze warunki sanitarne, a rodzącym podaje się profilaktycznie antybiotyki – co roku nawet kilka procent rodzących tą drogą boryka się z problemem zakażenia rany. A że przez cesarskie cięcie rozwiązywana jest już niemal co druga ciąża, problem zakażeń staje się poważny.

    czytaj

  • Kangurowanie. Bezcenne dla wcześniaków, ważne dla wszystkich noworodków

    Dotyk SDS (skóra do skóry) i kontakt fizyczny sprzyjają rozwojowi noworodka. Nie tylko emocjonalnemu – zwłaszcza w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie kangurowanie, czyli zapewnienie dziecku bezpośredniego kontaktu fizycznego jest czynnikiem zwiększającym szanse na zdrowie.

    czytaj

  • Jak dostać 500 zł na dziecko? Świadczenie wychowawcze dla rodzin

    Można już składać wnioski o wypłatę 500 złotych na dziecko. Na pomoc państwa mogą liczyć rodziny wychowujące minimum dwoje niepełnoletnich dzieci i takie, w których dziecko jest jedno, ale dochód rodziny nie przekracza 800 złotych na osobę, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego – 1,2 tys. zł.

    czytaj

  • Polskie mamy chcą karmić piersią. "Karmienie piersią w Polsce. Raport 2015"

    98 proc. dzieci tuż po wyjściu ze szpitala jest karmionych naturalnie. Jesteśmy jednym z dziesięciu krajów w Europie z tak wysokim wskaźnikiem rozpoczynania karmienia naturalnego. Niestety z każdym kolejnym miesiącem ten wskaźnik się obniża i średnia długość karmienia wynosi 4,8 miesiąca, co stawia Polskę na jednym z ostatnich miejsc - wynika z najnowszego opracowania “Karmienie piersią w Polsce. Raport 2015”.

    czytaj

  • Choroby tarczycy u dzieci. Profilaktyka, objawy, leczenie

    U noworodka matki z chorobą tarczycy istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności tarczycy zarówno o charakterze przejściowym, jak i trwałym. Takie czynniki jak: niedobór jodu, zmniejszone lub zwiększone stężenie tyroksyny we krwi matki, jak również stosowane w ciąży leki, wpływają na zdrowie płodu i noworodka. Zaburzenia w pracy tarczycy u dzieci są zwykle wrodzone, ale nie zawsze są możliwe do wykrycia w życiu płodowym.

    czytaj

  • Pieluszki Bella Baby Happy: dla najmniejszych, większych i całkiem dużych maluchów

    Mamy drobnych noworodków i wcześniaków znają to uczucie: ucisk w sercu, gdy maluszek „tonie” w standardowej pieluszce dla noworodka. - Pielucha, którą założyli Antkowi, sięgała mu prawie do pięt – wspomina do dziś mama chłopca, który urodził się w 28. tygodniu ciąży.

    czytaj

  • Jak leczyć biegunkę u niemowlęcia?

    Problemy zdrowotne u niemowląt zawsze wzbudzają silne emocje u rodziców, nawet gdy dolegliwością, której doświadcza dziecko jest zwykła biegunka. Każda, nawet pozornie błaha niedyspozycja sprawia bowiem, że malec staje się płaczliwy i niespokojny. Co możesz zrobić, by zwalczyć biegunkę u niemowlaka i zapewnić mu dobre samopoczucie?

    czytaj

  • Alergia czy nietolerancja pokarmowa?

    Alergia pokarmowa to reakcja układu immunologicznego, pojawiająca się na krótko po spożyciu określonych pokarmów. Problem ten jest coraz częściej diagnozowany, zwłaszcza u małych dzieci i niemowląt. Nawet niewielkie ilości jedzenia mogą wywoływać odczyn alergiczny, któremu towarzyszą charakterystyczne symptomy, takie jak: problemy ze strony układu trawiennego (kolki, wzdęcia, biegunki), pokrzywka skórna, a w szczególnych przypadkach, nawet obrzęk układu oddechowego.

    czytaj

  • Szczepienia są bezpieczne i konieczne!

    Od kilku tygodni temat szczepień nie schodzi z pierwszych stron portali internetowych, gazet. Media śledzą liczbę zachorowań na odrę, zarówno po niemieckiej jak i polskiej stronie granicy. I choć w Polsce o groźbie epidemii odry nie ma, przynajmniej na razie, co mówić, pytania o szczepienia wiszą w powietrzu.

    czytaj

  • Trądzik niemowlęcy. Pielęgnacja, leczenie

    Nie wszystkie noworodki mają gładką skórę. U niektórych zaraz po porodzie lub nieco później pojawiają się zmiany skórne. To trądzik. Zaskórniki i krosty częściej występują na twarzach chłopców. Nie są bolesne ani nie swędzą. Zwykle znikają po kilku miesiącach, choć jeśli problem się nasili, mogą pozostawić niewielkie blizny. Dlatego choć trądzik niemowlęcy nie wymaga leczenia, zawsze trzeba pokazać dziecko lekarzowi.

    czytaj

  • Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

    Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka tygodni w czasie wizyt w przychodni.

    czytaj

  • Dzień Ojca. Jak być dobrym ojcem?

    O wpływie taty na dziecko, oczekiwaniach dzieci wobec ojców, procesach jakie między nimi zachodzą, rozmawiamy z dr Jarosławem Kulbatem, psychologiem społecznym SWPS Wrocław, konsultantem i trenerem.

    czytaj

  • Skoki rozwojowe. Etapy pierwszego roku życia dziecka

    Pierwszy rok życia dziecka jest trudny nie tylko dla jego rodziców, ale i dla niego samego. W tym czasie mały człowiek bardzo się zmienia, co może powodować u niego duży stres. W ciągu dwunastu miesięcy życia wyróżnia się siedem okresów – to skoki rozwojowe. Każdy z nich oznacza nowe umiejętności. Jednak zanim to nastąpi, malec może stać się bardziej marudny i płaczliwy.

    czytaj

  • Niemowlę i małe dziecko. Jaki termometr wybrać?

    Rodzic raczej nie przegapi, że niemowlę i małe dziecko ma gorączkę: czerwona buzia, szklane oczy, ciężki oddech, płacz i niepokój – to najczęstsze objawy. Jedno dotknięcie ustami czoła malucha – i mama albo tata już wie, że… trzeba sięgnąć po termometr. W przypadku małych dzieci (i starszych też) nie można opierać się na subiektywnych sposobach pomiaru temperatury.

    czytaj

  • Pomiar temperatury: jak wyeliminować błędy

    Dziecko ma rozpalone czoło i szkliste oczy, a termometr wskazuje jedynie 37,7 st. C? Zmierz temperaturę ponownie, a może też trzeci raz. Błędne pomiary nie należą wcale do rzadkości.

    czytaj

  • Co robić, gdy dziecku rośnie temperatura

    Podwyższona temperatura ciała u dziecka nie zawsze oznacza, że dzieje się coś niepokojącego. Może być wynikiem przegrzania, np. w upalne dni lub w mocno nagrzanych mieszkaniach, pojawia się także z powodu silnych emocji, alergii lub w czasie ząbkowania.

    czytaj

  • Skóra dziecka potrzebuje przede wszystkim nawilżenia

    Świeżo upieczeni rodzice nierzadko mają dylemat jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka. Gdy jest on zdrowa i gładka wystarczą kosmetyki z drogerii, zaś w przypadku skóry z problemami, trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Dziecko nie potrzebuje jednak wielu kosmetyków.

    czytaj

  • Jak wybrać właściwe kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka

    O tym, czym się kierować wybierając kosmetyki dla dzieci rozmawiamy z lek. med. Beatą Kosiorek-Nalewajek, specjalistką dermatologiem z Centrum Medycznego ENEL-MED.  

    czytaj

  • Co robić, gdy ojciec dziecka nie chce go uznać?

    Co robić, gdy ojciec dziecka nie chce go uznać? Zależy mi na uporządkowaniu spraw formalnych i na tym, by ponosił część kosztów utrzymania dziecka.

    czytaj

  • Jak od małego stymulować rozwój integracji sensorycznej dziecka

    Już od pierwszych miesięcy życia dziecka rodzice mogą stymulować rozwój integracji sensorycznej. To naprawdę nie wymaga dodatkowych zabiegów. A może uchronić dziecko przed niedostatecznie rozwiniętą integracją sensoryczną w wieku kilku lat.

    czytaj

  • Badanie dna oka u dzieci

    Badanie dna oka to jedno z podstawowych badań okulistycznych, za pomocą którego ocenia się narząd wzroku. Może potrwać nawet godzinę, bo zanim okulista zbada wzrok, trzy razy w 15-minutowych odstępach musi zakroplić oczka.

    czytaj

  • Mózg dziecka. Bezpieczeństwo równie ważne, co nowe bodźce

    Mózg dziecka jest jak plastyczna masa. Jeśli będziemy go odpowiednio stymulować, nasze dziecko wyrośnie na inteligentnego i samodzielnego człowieka. W przeciwnym razie zamkniemy przed nim wiele możliwości.

    czytaj

  • Jaskra u dzieci

    Jaskra jest chorobą przewlekłą i postępującą. Niestety dotyka także dzieci. Nie da się jej zapobiec, ale wczesne wykrycie i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia może zatrzymać proces utraty wzroku, który niekiedy może zacząć się już w życiu płodowym. Pierwszymi objawami u dzieci są m.in. łzawienie, światłowstręt, przymglona rogówka. Nie wolno zwlekać z wizytą u okulisty.

    czytaj

  • Jak często kąpać niemowlę?

    Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia jest niezwykle ważna. Czy można jednak przesadzić z czystością? U niektórych dzieci - tak!

    czytaj

  • Antykoncepcja podczas karmienia piersią

    - Mam pacjentkę, która urodziła w sierpniu 2010 roku dziecko, a już w połowie grudnia zgłosiła się z siedmiotygodniową ciążą. Mimo że cały czas karmiła piersią i nie miała miesiączki – opowiada specjalistka ginekologii i położnictwa, lek. Krystyna Derwisz.

    czytaj

  • Krwawienie w połogu

    We wczesnym połogu, czyli w pierwszych dniach po porodzie, kobieta krwawi, ponieważ macica się obkurcza i oczyszcza. – Krwawienie tuż po porodzie nazywamy „odchodami”. Z początku są one krwiste, później brunatne, żółtawe, a na końcu szkliste, śluzowe. Odchody powinny zakończyć się pod koniec połogu, czyli około 5. tygodnia po porodzie. - Przy czym krwawienie czerwone, powinno ustąpić najpóźniej do 2-3 tygodni po porodzie - mówi Krystyna Derwisz, lekarz medycyny, specjalistka ginekologii i położnictwa.

    czytaj

  • Połóg. Co się dzieje z twoim ciałem?

    Połóg trwa sześć tygodni i po tym czasie, z wyjątkiem piersi, którymi karmimy, wszystko powinno wrócić do normy. Podpowiadamy, jak radzić sobie z najczęściej występującymi dolegliwościami w czasie połogu.

    czytaj

  • Alimenty na dziecko. Jak i kiedy wnioskować?

    Alimenty to nic innego jak zapewnienie środków utrzymania i wychowania - najczęściej to zobowiązanie rodziców wobec dzieci (istnieje też np. obowiązek alimentacyjny małżonków wobec siebie, rodziców czy też rodzeństwa, ale to oddzielny temat). Zobowiązanie rodziców wobec dzieci powstaje w momencie przyjścia dziecka na świat i trwa do czasu uzyskania przez nie pełnoletności lub zakończenia nauki.

    czytaj

  • Jak w sezonie na infekcje chronić dziecko?

    Nawet jeśli zachorujemy, przestrzegając pewnych zasad higieny, możemy swoje dziecko uchronić przed zarażeniem.

    czytaj

  • Pielęgnacja włosów w okresie połogu

    W okresie połogu włosy mogą garściami wypadać. To naturalny proces fizjologiczny spowodowany spadkiem, a raczej powrotem poziomu estrogenów do stanu sprzed ciąży. Nie ma najmniejszej potrzeby wpadać w panikę, bowiem gubienie włosów zakończy się samoistnie, niemniej jednak warto zadbać o odpowiednią pielęgnacje kosmyków w okresie połogu.

    czytaj

  • Jakie są zasady podawania dzieciom paracetamolu?

    Paracetamol stosuje się, by obniżyć gorączkę i uśmierzyć ból. Powinien być podawany systematycznie co 4 godziny przez pierwsze 2-3 doby, nawet jeśli gorączka spadnie po jednej czy dwóch dawkach.

    czytaj

  • Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej dysplazji?

    W tej chwili, dzięki obowiązkowym badaniom profilaktycznym, którym przechodzą dzieci w 2. miesiącu życia, coraz mniej jest przypadków zaniedbanej dysplazji stawów biodrowych.

    czytaj

  • Jak podawać dziecku leki

    Nieprzestrzeganie godzin podawania leków, pomijanie zapisanych dawek, skracanie lub wydłużanie kuracji, dodawanie medykamentów do posiłków i dużych ilości płynów, niedokładne odmierzanie dawki — to najczęstsze błędy, które popełniają rodzice chorych dzieci.

    czytaj

  • Karmienie piersią. Problemy i mity

    Karmienie na żądanie oseska wydaje się proste i naturalne, ale wymaga od matki sporo samozaparcia i dużo cierpliwości. Żeby się nie zniechęcić do karmienia piersią, warto skorzystać z porady doradcy laktacyjnego.

    czytaj

  • Depresji poporodowej można zapobiegać

    Co piąta mama doświadcza depresji poporodowej, która na ogół przejawia się uczuciem pustki, przygnębienia, brakiem odczuwania przyjemności, mniejszą zdolnością koncentracji, zmiennością nastrojów, przesadnym zamartwianiem się o stan zdrowia dziecka i osłabieniem więzi z nim. U niektórych pojawiają się nawet myśli o skrzywdzeniu dziecka.

    czytaj

  • Klimatyzacja i dziecko. Jak używać, żeby nie szkodziła

    O tym, jaka powinna być wilgotność i temperatura powietrza w pomieszczeniach, o wpływie klimatyzacji na zdrowie dzieci i dorosłych, rozmawiamy z lek. med. Andrzejem Mierzeckim, pediatrą i specjalistą medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego ENEL-MED

    czytaj

  • Szczepienia obowiązkowe dzieci od 1. dnia życia do 7. miesiąca

    Kalendarz szczepień obowiązkowych dzieci od 1. dnia życia do 7. miesiąca. Wg. Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2010 Dz.Urz.MZ.09.10.47→ z dnia 23 października 2009 r.

    czytaj

  • Moja córeczka (4 miesiące) ma podwyższone transaminazy wątrobowe AST 76, ALT 112 (ja mam HBs+). Czy mam powód do niepokoju?

    "Córeczka po porodzie dostała immunoglobulinę. W poradni chorób zakaźnych nie została jednak zbadana, gdyż lekarka stwierdziła, że dzieci mogą mieć podwyższone wskaźniki i to nic groźnego. Nie zrobiono jej żadnych dodatkowych badań" napisała użytkowniczka.

    czytaj

  • Jak nazywać (jak nazywamy) intymne części ciała?

    „To, co ziemię w raj nam zmienia, / Życia cały wdzięk stanowi, / Na to - nie ma wyrażenia, / O tym - w Polsce się nie mówi” – pisał przed stu laty w zbiorze wierszy „Słówka” Tadeusz Boy-Żeleński. Od tamtej pory niewiele się zmieniło. To, jak nazywać intymne narządy u dzieci, to dylemat większości rodziców.

    czytaj

  • Jak zapobiegać zatwardzeniom u niemowlaków (6-12 miesięcy)? Co robić, jeśli już się pojawią?

    Przede wszystkim, warto wiedzieć, czy jest to problem nowy, czy też kłopoty niemowlę miało już od samego urodzenia. Jeżeli już oddanie smółki wiązało się z problemem, to niezwłocznie należy się zgłosić po pomoc pediatry.

    czytaj

  • Co robić, jeśli mieszka się w kraju, gdzie nie szczepi się po urodzeniu dzieci na wzw B?

    Mieszkam w Norwegii i tutaj urodziłam córeczkę. Niestety w Norwegii nie szczepi się dzieci na wzw B. Obecnie moja córeczka ma 2 m-ce i chcę jej podać pierwszą dawkę szczepionki wzw B odpłatnie. Jednocześnie za miesiąc dostanie szczepienie przecie: błonicy, krztuścowi, DTP-IPV-Hib, zakażenia pneumokokowe. Czy te szczepienia ze sobą nie kolidują?

    czytaj

  • Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

    Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

    czytaj

  • Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

    Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

    czytaj

  • Buzia małego dziecka. Jak ją pielęgnować?

    Franek się ślini, Agnieszka przygryza stale dolną wargę, a Michał po każdym spacerze nabawia się czerwonych rumieńców, które nie chcą zejść - opowiada mama trójki małych dzieci. Jak ma pielęgnować buzię małego dziecka, aby bakterie, wirusy czy grzyby nie miały łatwego do niego dostępu, a wysypka, zaczerwienienie czy podrażnienie skóry nie przerodziły się w stan chroniczny?  

    czytaj

  • Czy laser o nazwie Quanta YouLaser CO2 może zmniejszyć rozstępy na brzuchach naszych mam, powstałe 30 lat temu?

    Quanta YouLaser CO2 to tzw. laser frakcyjny. Lasery frakcyjne służą nie tylko do zabiegów odmładzających, ale również do redukcji przebarwień, blizn i rozstępów.

    czytaj

  • Od 30. tygodnia ciąży ostrożnie z kwasem foliowym w pigułkach!

    Kobiety, które w czasie ciąży łykają kwas foliowy, narażają swoje dzieci na astmę!

    czytaj

  • Baby joga, czyli joga dla niemowląt

    Joga uspokaja niemowlęta, pomaga zwalczyć kolki, zaparcia, poprawia trawienie, wzmacnia układ odpornościowy i mięśnie, poprawia koordynację. Jogę mogą ćwiczyć już kilkutygodniowe maleństwa, oczywiście razem z mamami.

    czytaj

  • Butelki ze szkła zdrowsze niż z plastiku

    Karmienie dziecka plastikową butelką może okazać się groźne dla jego zdrowia. Kanadyjskie ministerstwo zdrowia wycofało z rynku wszystkie plastikowe pojemniki przeznaczone dla dzieci, które zawierają poliwęglan złożony z cząsteczek związku o nazwie bisfenol A (BPA). Stosowanie BPA w produktach dla dzieci odradza także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ale w krajach Unii nadal wykorzystuje się go w produktach dla dzieci.

    czytaj

  • Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?

    Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5 letniego chłopca i 3,5 miesięcznej córeczki.

    czytaj

  • Ziabaqlu bliskie niemowlętom

    W naszym konkursie „Maleństwo i kangurzyca”, którego rozstrzygnięcie ogłosimy do 20 listopada, jeden z ojców napisał, że chusta daje tacie szanse na bliskość z dzieckiem podobną do tej, którą przeżywa mama. Tato, jeśli nie umiesz wiązać chusty albo się jej wstydzisz, może chcesz kangurzą bluzę?

    czytaj

  • Jak i kiedy można pozbyć się przebarwień skóry, które pojawiły się w czasie ciąży?

    W okresie ciąży bardzo częstym problemem są przebarwienia. Ich przyczyną jest zmieniona gospodarka hormonalna, która powoduje większą podatność skóry na powstawanie przebarwień. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia problemu, należy unikać ekspozycji na słońce i używać kremów z wysokimi filtrami. Jeśli mimo to przebarwienia się pojawią, istnieje możliwość pozbycia się ich. Ale dopiero po zakończeniu okresu karmienia.

    czytaj

  • Opryszczka u dziecka. Zagrożenie dla malucha

    Wirusy i bakterie, które nie czynią większej szkody dorosłym, mogą być groźne dla małego dziecka, bo jego organizm nie jest na tyle silny, by je zwalczać. Najlepiej nie narażać dzieci na bezpośredni kontakt z nimi.

    czytaj

  • Odchudzanie po ciąży. Karmiąc dziecko nie możesz stosować diety odchudzającej!

    Codzienna dieta mamy ma wpływ na jakość jej mleka. Restrykcyjne odchudzanie spowoduje niedobór składników odżywczych, kobieta będzie osłabiona, a malec dostanie mniej wartościowy pokarm. Z wprowadzaniem drakońskich diet, trzeba zaczekać, aż dziecko będzie miało pół roku i zacznie jeść inne oprócz mleka matki pokarmy, które będą mu dostarczały dodatkowych składników odżywczych.

    czytaj

  • Ropiejące oczy dziecka po porodzie

    Nawet do kilku dni po porodzie powieki noworodka bywają sklejone zbierającą się białawo-żółtawą lub zielonkawą wydzieliną a spojówki oczek są lekko zaczerwienione i nabrzmiałe. W większości przypadków skuteczna jest odpowiednia pielęgnacja, ale nie zawsze!

    czytaj

  • Sąsiedzi pożyczali mnie do kolejki

    Kiedy myślę o swoim dzieciństwie, wydaje mi się, że całe spędziłam stojąc w kolejce po kawę dla mamy. Moja mama piła jej dużo, a kawa była w tamtych czasach nieosiągalnym rarytasem.

    czytaj

  • Reżim przedszkolny pokonany

    Pierwszego września 1977 roku mama doprowadziła mnie do sali maluchów (ze względu na moje 5 lat miałam wskoczyć do starszej grupy z pominięciem misiów), gdzie nauczycielki oderwały mnie od jej nogi i zamknęły mamie drzwi przed nosem.

    czytaj

  • Lubiłam pochody pierwszomajowe

    Kiedy budziłam się, mama podśpiewywała już w kuchni. Ale tym razem było cicho. Wygrzebałam pantofle spod łóżka i ruszyłam do niej. Tata obierał ziemniaki i nie śpiewał. – Mama poszła do szpitala po braciszka albo siostrzyczkę – wyjaśnił mi. Tak w życie moje i rok młodszego brata Maćka, wkroczył kolejny braciszek.

    czytaj

  • Jak to było, być rodzicem w PRL?

    Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda mama zaledwie 25 lat temu miała dużo trudniej niż ty. Naprawdę!

    czytaj

  • Chirurgia plastyczna dla młodych mam

    O zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej dla kobiet ze zmianami pociążywymi skóry czy figury, rozmawiamy z dr n. med. Małgorzatą Chomicką-Jandą

    czytaj

  • Dzień Matki

    Jestem mamą. Wszystko jest inaczej. Bardziej intensywnie. Bardziej prawdziwie. Jestem Twoją mamą, mój Synku i…

    czytaj

  • Z poduszką czy bez niej?

    Poduszka, najlepiej bez pierza, z niewielkim kilkustopniowym odchyleniem nie zaszkodzi żadnemu zdrowemu dziecku. Jednak niemowlakowi jest po prostu niepotrzebna.

    czytaj

  • Jakie gwarancje mają rodzice, że leki dla dzieci są bezpieczne?

    Lekarze wręcz mają obowiązek przepisywać albo zalecać leki dla dzieci tylko te, które zostały dopuszczone do sprzedaży zgodnie z obowiązującym prawem.

    czytaj

  • Ochrona przeciwsłoneczna najmłodszych dzieci

    Latem dwadzieścia minut na pełnym słońcu wystarczy, by skóra niemowlęcia została poparzona. Dlatego w słoneczne dni trzeba smarować dzieci kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym - najlepiej 50+.

    czytaj

  • Główka noworodka i niemowlaka

    Asymetryczna główka noworodka nie powinna nas martwić. - Główek idealnych nie ma – mówi pediatra.

    czytaj

  • Moda dla matki karmiącej

    Jest na rynku mnóstwo sklepów z odzieżą ciążową. Dlaczego nie ma ubrań ułatwiających karmienie? Ciąża trwa tylko dziewięć miesięcy a karmi się nawet dwa lata! – irytuje się Agnieszka, mama siedmiomiesięcznej Zuzi.  

    czytaj

  • Domowa apteczka dla noworodka

    Każde chore dziecko, szczególnie noworodka, musi zbadać pediatra. Mimo to, niektóre specyfiki mogą nam się przydać w domu.

    czytaj

  • Karmienie piersią z punktu widzenia mamy

    To, co czuje matka, gdy trzyma na rękach głodne, płaczące dziecko i nie może go nakarmić, wie tylko kobieta, która sama to przeżyła. Mnie dopadły panika i przerażenie. I jeszcze frustracja, gdy przypomniałam sobie artykuły, jak ważne jest karmienie piersią dla zdrowia dziecka.

    czytaj

  • Skąd się bierze alergia?

    Choroby alergiczne, wywołane stanami nadwrażliwości organizmu, wyzwalają różne czynniki, zwane alergenami. Może nimi być każda substancja, która przenika przez skórę lub błonę śluzową czy substancja, którą połykamy lub wstrzykujemy.

    czytaj

  • Co chroni przed alergią? Czy można jej zapobiec?

    Nie da się zapobiec skłonności uczuleniowej na przykład u dziecka, którego reakcje alergiczne są dziedziczne. Rodzice mogą postarać się jedynie opóźnić lub złagodzić stany nadwrażliwości, które prowadzą do objawów chorobowych.

    czytaj

  • Jak kobieta ma przełamać lęk przed współżyciem po porodzie?

    Przede wszystkim wpłynąć trzeba na faceta, żeby zrozumiał stres i dyskomfort, jaki towarzyszy kobiecie.

    czytaj

  • W jakich sytuacjach na pewno nie należy współżyć po porodzie?

    Bezwzględnym przeciwwskazaniem do współżycia jest każde krwawienie z pochwy. Zdarza się, że duże uszkodzenia w czasie porodu goją się bardzo długo.

    czytaj

  • Ubrania po porodzie. Moda i wygoda

    Kobieta po urodzeniu dziecka zyskuje atuty, których przed ciążą nie miała. Trzeba je tylko wydobyć i podkreślić – podpowiada Dominika Adamczyk, projektantka mody i stylistka. Nie miałam pojęcia, iż moja odmieniona od stóp do głowy figura ma jeszcze jakieś atuty. Okazuje się, że owszem.

    czytaj

  • Jakich produktów powinna unikać matka karmiąca piersią?

    Kobieta karmiąca powinna unikać potraw ciężkostrawnych, takich jak smażone, pikantne, grzyby, kapusta, cebula, słodycze w nadmiarze oraz duża ilość owoców zjedzona naraz.

    czytaj

  • Prezenty dla dzieci do 6. miesiąca

    Jeśli wybierasz się do znajomych, którym urodziło się dziecko, w prezencie możesz kupić coś, co odciąży ich budżet. Na prezenty dla dziecka przyjdzie jeszcze czas.

    czytaj

  • Jaka jest statystyka powikłań poszczepiennych?

    Chciałbym uspokoić mamy. Działania niepożądane szczepionek są bardzo różne i należy je analizować w zależności od użytej szczepionki. Ogólnie dzielimy szczepionki na zawierające żywe i martwe drobnoustroje.

    czytaj

  • Niespełnione obietnice

    Przed porodem obiecują sobie: nigdy nie podniosę na dziecko głosu, nigdy nie stracę cierpliwości, nigdy nie braknie mi czasu na przytulanie i zabawę. I nigdy, przenigdy, nie będę jak moi rodzice. Ale macierzyństwo w realu z tych obietnic kpi sobie na całego.

    czytaj

  • Dlaczego szczepi się dziecko już w pierwszej dobie życia?

    W pierwszych godzinach życia szczepimy tylko przeciw gruźlicy i żółtaczce typu B. Tak wczesne szczepienie jest związane z narażeniem - w Polsce obie te choroby są tak częste, że już w pierwszych dniach konieczne jest podanie szczepionki.

    czytaj

  • Czy rtęć jest konserwantem wszystkich szczepionek?

    Nie powinniśmy mówić o rtęci, a o tiomersalu, w którego skład wchodzi rtęć. Tiomersal jest od wielu lat stosowanym konserwantem, uznanym za bezpieczny, ale w ramach udoskonalania szczepionek jest już z wielu szczepionek usunięta.

    czytaj

  • Jak opiekować się wcześniakiem

    Dziecko, które urodziło się przed ukończeniem 37. tygodnia nazywane jest noworodkiem przedwcześnie urodzonym. O takiego maluszka trzeba się szczególnie troszczyć. Najważniejsze to zapewnić mu spokój, ciepło, często karmić, no i okazywać mu jak najwięcej czułości.

    czytaj

  • Niebezpieczeństwa czyhające na dzieci

    Rodzic jest jak kierowca. Ten drugi powinien umieć przewidzieć możliwe zachowania innych użytkowników drogi, nawet te głupie (a właściwie zwłaszcza te głupie). Rodzic musi umieć przewidzieć, co może zagrozić bezpieczeństwu jego dziecka. I źródła potencjalnych zagrożeń zawczasu usunąć.

    czytaj

  • Dziecko nie musi być kosztowne

    Ładne i praktyczne rzeczy dla dzieci nie muszą kosztować kroci. Zachęcamy – popytajcie znajomych. Co mają w domowych schowkach? Niektórzy wstydzą się wam zaproponować używane rzeczy lub sprzęt, żeby was nie urazić. Wierzcie - mogą oddać prawdziwe skarby. Za darmo, albo za grosze.

    czytaj

  • Co Polacy mówią o swoim życiu seksualnym

    Dzieci nie są przeszkodą w aktywnym życiu seksualnym. Pary, które mają potomstwo współżyją ze sobą równie często, co pary bezdzietne - wynika z badań przeprowadzonych w ośmiu krajach Europy, również w Polsce.

    czytaj

  • Seks po porodzie, Kiedy rozpocząć? Co robić, gdy brakuje ochoty na współżycie?

    Współżycie seksualne powinno się podejmować nie wcześniej niż sześć tygodni po porodzie - uważają lekarze. Ale to wcale nie znaczy, że każda kobieta już wtedy ma ochotę na seks.

    czytaj

  • Co piją dzieci? A co pić powinny?

    Woda powinna być podstawowym napojem dziecka. Ważne, by była dobrej jakości i przeznaczona dla maluchów. Do smaku wody należy dziecko przyzwyczaić od małego.

    czytaj

  • Hartowanie dziecka. Jak zwiększyć odporność dziecka

    Niższe temperatury dawkowane z umiarem hartują dziecko. Codzienne spacery, bez względu na pogodę (oprócz dni z bardzo silnym wiatrem czy temperaturą poniżej minus 10 stopni) wzmacniają układ odpornościowy.  

    czytaj

  • Do kina z niemowlakiem

    Kiedy wybrałam się na przedpołudniowy seans  do kina Pod Baranami w Krakowie, na dziedzińcu pałacowym, przed bramą, (kino znajduje się w posiadłości Potockich) czekali bileterzy, by wnieść na pierwsze piętro wózki z maluchami.

    czytaj

  • Brzydki zapach z ust u dziecka

    Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo wiele.

    czytaj

  • Kąpiel

    W trzeciej dobie po urodzeniu pierwszej córki byłam już w domu. Przyszło mi się zmierzyć z kilkoma górami lodowymi. Jedną z nich była pierwsza samodzielna kąpiel. Ani ja, ani tata dziecka nie umieliśmy zrobić nic więcej oprócz wymycia wanienki i nalania do niej wody w odpowiedniej temperaturze. A i to trzęsącymi się rękami.

    czytaj

  • Małe bliźniaki częściej powinny odwiedzać pediatrę

    Na szczęście nie jest prawdą, że bliźniaki zawsze się rodzą słabsze niż dzieci z ciąży pojedynczej, ani że jeden bliźniak musi mieć jakieś problemy zdrowotne. Ale dobrze jest, gdy nad dziećmi czuwa pediatra.

    czytaj

  • Znamiona pod lupą

    Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia. Rodzice powinni jednak je obserwować, a raz do roku pokazywać specjalistom.

    czytaj

  • Pierwsza kąpiel

    Gdy zobaczyłam w szpitalu, jak położna w dzień po narodzinach mojej Isi, złapała ją za brzuch, wsadziła do zlewu pod kran i pospiesznie wymyła, byłam przerażona. Iśce też się nie spodobało. Jednak szybko zapomniała o tym incydencie i potem lubiła się kąpać.

    czytaj

  • Jak ubierać dziecko w chłodny dzień

    Zimowy ubiór należy dostosować do aktywności dziecka. Ruchliwy maluch powinien być ubrany lżej od rodzica. Siedzący w wózku, nieco cieplej.  

    czytaj

  • Niebezpieczne przegrzewanie

    O ile zimne rączki i stópki nie muszą oznaczać wyziębienia, o tyle pot na szyi, karku, główce i pod pachami to pewny sygnał, że dziecko jest przegrzane.

    czytaj

  • Bliźniakom wszystko tak samo i po równo?

    Mam dwujajowe bliźniaki i widać między nimi różnice, choćby w temperamencie - mówi Teresa, mama Leosia i Dawidka. Uważa, że trzeba ich traktować jednakowo zarówno podczas zabiegów pielęgnacyjnych, jak i po równo rozdawać pieszczoty.  

    czytaj

  • Maluch z polisą w kieszeni

    Jak zadbać o materialną przyszłość dziecka? Gdzie odkładać pieniądze, by w przyszłości nasza pociecha mogła opłacić sobie studia, kupić samochód czy mieszkanie? Pamiętajmy, że nie ma na rynku idealnego produktu, który zapewni jednocześnie duże zyski i bezpieczeństwo.

    czytaj

  • Cała prawda o instynkcie macierzyńskim

    Wokół macierzyństwa narosło wiele mitów. Jednym z nich jest bezgraniczna wiara w instynkt macierzyński. To zdolność odczuwania wyższych uczuć sprawia, że kochamy i opiekujemy się naszymi dziećmi. Instynkt kieruje postępowaniem zwierząt, a nie naszym.

    czytaj

  • Na co może liczyć mama bliźniaków

    Wydawałoby się, że urodzenie bliźniąt uprawnia mamę do większej pomocy ze strony choćby położnej środowiskowej. Nic z tego – położna odwiedza rodzinę z jednym maluchem tak samo często, jak tę w której urodziło się dwoje dzieci.

    czytaj

  • Kolka niemowlęca. Objawy, leczenie

    Kolka niemowlęca to nie choroba, ale przypadłość. Bolesny skurcz jelit sprawia, że dziecko płacze rozpaczliwie - zwykle dzieje się to o tej samej porze. Na szczęście kolka znika tak niespodziewanie, jak się pojawia.

    czytaj

  • Jak komunikuje się niemowlę?

    Niemowlę rozumie to, co przeżywa. A co przeżywa? To samo, co ty – lęk, ból, niepokój, zdenerwowanie, spokój, odprężenie, poczucie komfortu, przyjemność, radość, miłość, złość, rozdrażnienie i całą gamę innych doznań. Choć niemowlę nie mówi, wiadomo, że od urodzenia wie o języku bardzo dużo. Zbadali to amerykańscy psychologowie.

    czytaj

  • Jak wybrać dobrego pediatrę

    Ewa jest doświadczoną matką. Oprócz 2,5 letniego Szymka ma już 7-letnią Julkę. Nie jest też panikarą. Ala o tym, co przytrafiło jej się w czasie wakacji, nie może opowiadać spokojnie. – Po południu, już w domu, kiedy przebierałam Szymka, zobaczyłam, że dzieciak złapał kleszcza. Na dodatek owad wkręcił mu się w siusiaka. Nie miałam odwagi sama mu go usunąć – opowiada.  

    czytaj

  • Rytuał daje małemu dziecku poczucie bezpieczeństwa

    To była katastrofa. Kasia nie mogła usnąć, stale obracała się na boczek i płakała. Grzebała rączką przy balaskach łóżeczka, tam gdzie zwykle leżał jej ulubiony piesek. Bałam się, że coś jej dolega, sprawdzałam czoło czy nie ma przypadkiem gorączki. Na pewno nie miała, ale też nigdzie nie mogłam znaleźć jej ulubionego pieska.

    czytaj

  • Produkty bezpieczne dla dzieci

    Rekomendacje Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie lub Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu można znaleźć m.in. na słoiczkach z zupkami, butelkach wody mineralnej, szamponach czy chusteczkach do podcierania pupy. Czy gwarantują, że produkt jest bezpieczny dla naszego malucha?

    czytaj

  • Gorączka u noworodka, niemowlaka i dziecka. Objawy, sposoby na gorączkę

    Gorączka u dziecka jest zawsze objawem choroby. Objawem - przynajmniej do pewnego momentu - pozytywnym. Oznacza ona, że infekcja, która dopadła malucha wywołała reakcję obronną organizmu. Jeśli termometr wskazuje powyżej 37 stopni a nie przekracza 38 stopni, nie ma co się denerwować - to znak, że organizm walczy z chorobą.

    czytaj

  • Stulejka u dzieci

    Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a odciąganie napletka rekomendują rozpoczynać dopiero około drugiego roku życia.    

    czytaj

  • Zabawki

    Zabawki jak buty czy ubranka mają swoją „rozmiarówkę”. Dla każdej grupy wiekowej jest naprawdę duży wybór. Najmniejszym dzieciom nie są potrzebne skomplikowane zabawki. Wystarczy kolorowy pluszak czy wydająca ciche odgłosy karuzela nad łóżeczkiem. Będą służyć do patrzenia.

    czytaj

  • Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

    Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

    czytaj

  • Higiena dziewczynki

    Rozróżniając higienę chłopców od higieny dziewczynek, mamy na myśli szczególną dbałość o pielęgnację okolic narządów płciowych, która ze względów oczywistych, na czym innym polega. Wszystkie pozostałe miejsca u niemowląt, pielęgnuje się identycznie bez względu na płeć.

    czytaj

  • W dżungli dobrych rad

    Zazdroszczę mamie Szymka i Julki – Ewie. Ona zawsze wie, co ma robić. Na ból brzucha - miętowa herbatka, na zaparcia – suszone śliwki albo woda na czczo i jabłko. Na przeziębienie „lipionka”- herbatka z lipy, mleko z czosnkiem i sok malinowy domowej roboty. Na ładne włosy - płukanka wywarem z pokrzywy.

    czytaj