Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Twój Ekspert Pediatra

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Fot. Archiwum

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Jest to częste pytanie młodych rodziców. Bródka trzęsie się młodszym niemowlętom (2-3 miesiąc życia) także podczas karmienia albo spania. Jest to wyraz prawidłowego funkcjonowania dojrzewającego układu nerwowego. Po prostu system nerwowy kilkutygodniowego człowieka powoli nabiera sprawności w kontrolowaniu mięśni i odruchów, i niekiedy nie bardzo wie jak to się robi.

Niekiedy może trząść się nawet całe ciało i pediatrzy celowo testują ten odruch, wywołując drżenie hałasem albo nagłym szarpnięciem pieluszki, na której leży dziecko. Jest to rezultat tzw. odruchu Moro. Większość niemowląt reaguje w ten sposób na jakiś niespodziewany hałas (np. trzaśnięcie drzwi) czy niewprawny ruch.

Nie jest to więc niepokojący sygnał. A zatem, jeżeli dziecko poza tym rozwija się stosownie do wieku, to nie ma powodów do niepokoju.
Jeżeli jednak macie Państwo w dalszym ciągu wątpliwości, to dokonajcie nagrania telefonem komórkowym i pokażcie podczas najbliższego szczepienia lekarzowi – pediatrze.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rozwój noworodka, pediatra, odruch ssania, noworodek

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj