Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak leczyć biegunkę u niemowlęcia?

Zapobiegać odwodnieniu

Problemy zdrowotne u niemowląt zawsze wzbudzają silne emocje u rodziców, nawet gdy dolegliwością, której doświadcza dziecko jest zwykła biegunka. Każda, nawet pozornie błaha niedyspozycja sprawia bowiem, że malec staje się płaczliwy i niespokojny. Co możesz zrobić, by zwalczyć biegunkę u niemowlaka i zapewnić mu dobre samopoczucie?

W trakcie biegunki największym zagrożeniem dla dziecka jest odwodnienie, dlatego działania lecznicze powinny koncentrować się na niedopuszczeniu do jego wystąpienia.

Fot. Materiały partnera

W trakcie biegunki największym zagrożeniem dla dziecka jest odwodnienie, dlatego działania lecznicze powinny koncentrować się na niedopuszczeniu do jego wystąpienia.

Czy to na pewno biegunka?

Zanim przystąpisz do działania, upewnij się, że stolce, które oddaje dziecko są objawem biegunki:

U niemowląt karmionych piersią, które wydalają kał z reguły po każdym karmieniu, niepokojącym objawem jest obecność śluzu w stolcach oraz zmiana ich konsystencji (kupa niemowlaka staje się bardziej wodnista).
W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy uważać na luźne stolce oddawane co najmniej trzy razy na dobę. Objawem biegunki może być także zaledwie jeden stolec, w którym obecne są ślady ropy, śluzu lub krwi.

Podczas biegunki organizm dziecka traci duże ilości wody oraz elektrolitów, które regulują wiele procesów zachodzących w ciele malca. Straty, jakie ponosi młody organizm mogą mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia – niedostatecznie nawodnione narządy wewnętrzne pracują mniej wydolnie, w związku z czym może dojść do napadów drgawkowych, spadku ciśnienia krwi, problemów z nerkami, zaburzeniami akcji serca, a nawet do śpiączki. W przebiegu odwodnienia może pojawić się także gorączka, a tej nie wolno nigdy lekceważyć, gdy pacjentem jest niemowlę.

 

Koniec z biegunką!

W trakcie biegunki największym zagrożeniem dla dziecka jest odwodnienie, dlatego działania lecznicze powinny koncentrować się na niedopuszczeniu do jego wystąpienia. Od czego powinnaś zacząć starania o poprawę stanu niemowlęcia?

W ciągu 3-4 godzin po pojawieniu się niepokojących objawów zacznij podawać malcowi doustny płyn nawadniający (DPN) o niskiej osmolarności (np. ORSALIT®), który zawiera wodę, glukozę oraz elektrolity w proporcjach optymalizujących ich wchłanianie w organizmie dziecka. Im szybciej zastosujesz preparat nawadniający, tym mniejsze będzie ryzyko odwodnienia u dziecka!
Jeśli karmisz dziecko piersią, nie musisz wprowadzać żadnych zmian do jego jadłospisu.
Jeżeli dieta niemowlęcia opiera się na mleku modyfikowanym, podawaj mu płyn nawadniający do momentu ustąpienia objawów biegunki, a normalne posiłki przywróć po 3-4 godzinach leczenia z zastosowaniem DPN.
Zadbaj o komfort dziecka – często zmieniaj mu pieluszki i przytulaj je (bliskość mamy działa uspokajająco na malca).

Może się zdarzyć, że niemowlę zacznie odmawiać przyjmowania płynów i pokarmu – w tej sytuacji nie zwlekaj z konsultacją z lekarzem. Pamiętaj, że im dłużej dziecko traci wodę i elektrolity, tym większe zagrożenie wiąże się z odwodnieniem jego organizmu.

Ostra biegunka może spowodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej u osób w każdym wieku, ale to u niemowląt są one najbardziej niebezpieczne. Dlatego też, jeśli twoje dziecko ma zaledwie kilka miesięcy, uważnie obserwuj jego zachowanie i przy zmianie pieluszki przyjrzyj się kupie malca – dzięki szybkiemu rozpoznaniu biegunki i wdrożeniu leczenia możesz uchronić swój skarb przed poważnymi problemami ze zdrowiem.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • corall | 05-05-2015 07:41:24

  Orsalit można kupić bez recepty i podawać zgodnie z tym, co masz napisane na ulotce. Idąc do apteki poproś o wersję dla najmłodszych dzieci i upewnij się od którego miesiąca można podawać, bo tego to akurat nie pamiętam, a nie mam pod ręką ulotki.
 • szalonazona | 05-05-2015 08:24:39

  Mamuśki, pamiętajcie, że większość ulotek znanych i popularnych leków można spokojnie znaleźć w internecie, więc możecie sobie je poczytać w Waszych komputerach i zobaczyć np. jakie są wskazania, jakie skutki uboczne i inne tego typu ważne informacje. Wystarczy wygooglać i na pewno się coś pojawi
 • kakofonia | 05-05-2015 08:30:05

  Na to nie wpadłam, dziękuję. Czytałam w międzyczasie pozytywne opinie o Orsalicie na innym forum i trochę się dowiedziałam, ale ulotkę z pewnością sobie ściągnę i przeczytam Miłego dnia!
 • Stokrotka888 | 10-05-2018 20:37:30

  Jest też bardzo dobry trilac w kropelkach na biegunki u dziecka. Doskonale się nadaje. Ja od lat stosuję trilac w trakcie biegunek i jest bardzo przydatny.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: odwodnienie, karmienie, ból brzucha, biegunka

Polecamy

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Wstyd jest naturalną, pozytywną emocją, pozwala funkcjonować w społeczeństwie.

Kiedy dziecko się wstydzi

Dziecko uczy się poczucia wstydu najczęściej od rodziców czy opiekunów, którzy mówią mu jak należy się zachowywać, jakie powinno być. Bywa, że rodzice sami są wstydliwi i nieświadomie przenoszą swoje emocje na dzieci.

czytaj

Często bakterie osadzające się w gardle na migdałkach powodują brzydki zapach.

Brzydki zapach z ust u dziecka

Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj