Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak często kąpać niemowlę?

Dyspensa od czystości

Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia jest niezwykle ważna. Czy można jednak przesadzić z czystością? U niektórych dzieci - tak!

Delikatna i niezwykle wrażliwa na alergeny skóra niemowląt może źle znosić codzienne moczenie w wodzie.

Fot. iStockphoto

Delikatna i niezwykle wrażliwa na alergeny skóra niemowląt może źle znosić codzienne moczenie w wodzie.

Naszym mamom i babciom bezwzględnie nakazywano codzienną kąpiel ich pociech. Obecnie podejście do tej kwestii nie jest już tak jednoznaczne. Stwierdzenie, że dziecko do ukończenia pierwszego roku życia nie potrzebuje kąpieli częściej niż 2-3 razy w tygodniu zyskuje ostatnio na popularności.

Zwolennicy codziennych kąpieli mówią o konieczności utrzymania higieny, przytaczają również inny argument - to dla nich jeden z wielu rytuałów, które porządkują świat dziecka, przez swoją powtarzalność przyzwyczajają malucha do pewnej regularności, wyraźną linią oddzielają pory na zabawę i sen. Według nich codzienna kąpiel powinna mieć ściśle wyznaczoną godzinę, tuż przed kolacją. Ma odprężyć i wyciszyć niemowlę, tak żeby po kolacji zapadło w błogi sen.

Nie dla wszystkich dzieci kąpiel jest jednak przyjemnością, a co za tym idzie nie zawsze relaksuje i działa jak środek nasenny. Delikatna i niezwykle wrażliwa na alergeny skóra niemowląt może źle znosić codzienne moczenie w wodzie. Często powtarzana kąpiel, zwłaszcza przy użyciu środków kosmetycznych, może też nadmiernie wysuszać skórę dziecka. Poza tym, wraz z wyimaginowanym często brudem, ścieramy też wierzchnią część delikatnego naskórka, niszcząc naturalną florę bakteryjną, która chroni mały organizm.
Dlatego właśnie coraz więcej specjalistów – położnych, pediatrów – zaleca kąpanie noworodków i niemowlaków co dwa, trzy dni, a w skrajnych przypadkach nawet raz w tygodniu. Takie podejście nie zwalnia jednak rodziców z konieczności codziennej pielęgnacji dziecka. Miejsca szczególnie narażone na zapocenie, jak fałdki na udach i koło szyi, pupa, która ma styczność z moczem i kałem, czy rączki u raczkujących niemowląt, powinny być regularnie przemywane. Utrzymanie tych newralgicznych miejsc w czystości nie wymaga jednak pełnej wieczornej kąpieli.

Warto więc przynajmniej co drugi dzień udzielić dyspensy sobie oraz dziecku i zrezygnować z kąpieli na rzecz szybkiej pielęgnacji, która zajmuje mniej czasu i z powodzeniem - na równi z kąpielą - może stać się rytuałem poprzedzającym sen. Nie należy z tym zbyt długo zwlekać, bo kiedy dziecko zacznie wracać do domu po spacerze umorusane od stóp do głów, z piaskiem we włosach, codzienna kąpiel, z której w pierwszym roku życia można zrezygnować, stanie się koniecznością.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • mikaa997 | 22-02-2015 20:57:49

    Zastanawiam nie dlaczego w jednym szpitalu kąpią dziecko codziennie a w innym wcale. Moim zdaniem szpitale powinny mieć takie same, jasno określone standardy dot. pielęgnacji niemowlaka.
  • Doris85 | 04-04-2015 17:42:08

    Zamierzam dziecko kąpać codziennie. Z kąpieli będę rezygnowała jedynie w sporadycznych przypadkach (wyjście na imprezę rodzinną i powrót ze śpiącym dzieckiem itp.).
  • margerita090 | 07-01-2017 17:03:45

    Ja kapie co drugi dzień czasem co trzeci. Wiem jak ważna jest flora bakteryjna skóry oraz naturalna warstwa lipidowa, która chroni moje dziecko przed zakazeniem i wysuszeniem skóry. Jednak dokladnie tak jak napisano w artykule, brak kapieli nie oznacza barku higieny. Przemywanie fałdek i wszystkich rejonów narażonych na odparzenia jest obowiązkowe codziennie
  • MamaApolonii | 27-03-2017 11:18:34

    Córka ma skórę nadmiernie przesuszoną i dlatego kąpiemy się do drugi dzień zawsze z dodatkiem emulsji Elodermu, tak mi doradziła położna. A nasz pediatra to pochwala twierdzi, że małe dziecko się nie poci więc nie ma potrzeby codziennej kąpieli i zmywania naturalnej warstwy ochronnej dziecka.

Poczytaj również

Polecamy

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj