Dzieci nie są przeszkodą w aktywnym życiu seksualnym. Pary, które mają potomstwo współżyją ze sobą równie często, co pary bezdzietne - wynika z badań przeprowadzonych w ośmiu krajach Europy, również w Polsce.
W maju i czerwcu 2008 roku angielska firma sondażowa Kaizo przeprowadziła badanie pt.: „Jak dzieci zmieniają nasze życie?". Pytanie zadano 8 tysiącom mieszkańców Austrii, Danii, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Respondenci mieli około 30-34 lata. W badaniu wzięło udział tyle samo kobiet co mężczyzn oraz tyle samo osób posiadających dzieci i osób bezdzietnych.
Polacy najbardziej aktywni
Okazało się, że bezdzietni myślą, iż pary mające dzieci rzadziej uprawiają seks. Połowa bezdzietnych respondentów z tej grupy uznała, że po urodzeniu dziecka będzie współżyć rzadziej i mniej spontanicznie. I choć analiza potwierdziła, że spontaniczność współżycia może nieznacznie spadać, to okazało się też, że pary posiadające dzieci uprawiają seks równie często, co pary bezdzietne. W pierwszej grupie 63 proc. osób wskazało, że współżyją z partnerem przynajmniej raz w tygodniu, podczas gdy w drugiej grupie odsetek ten wynosił o trzy procent więcej. Co ciekawe, Polacy okazali się być najbardziej aktywni seksualnie spośród wszystkich badanych Europejczyków. Aż 80 proc. rodaków przyznało, że współżyje przynajmniej raz na tydzień. Średnia dla ośmiu krajów wyniosła natomiast 65 proc. badanych.
Przeszkody w uprawianiu seksu
30 proc. osób zarówno bezdzietnych i mających potomstwo wskazało, że najczęstszą przyczyną nieuprawiania seksu jest zmęczenie. Wśród powodów ograniczających współżycie płciowe Polacy wymienili także miesiączkę partnerki, stres w pracy, rutynę i obawę przed ciążą. Wśród badanych rodaków 18 proc. osób nie posiadających dzieci obawia się ciąży.
Badania ujawniły też, że ponad 80 procent par w Polsce i innych krajach wznawia współżycie seksualne w pierwszych trzech miesiącach po urodzeniu się dziecka, a około 40 proc. już po miesiącu. Około 60 proc. respondentów przyznało, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy po porodzie zaczyna stosować jakąś metodę antykoncepcji. Polacy częściej niż inne nacje polegają jednak na metodach uważanych za mniej skuteczne, jak prezerwatywy, stosunek przerywany czy tzw. metody naturalne (jak kalendarzyk dni płodnych). Stosunek przerywany stosowany jest przez nas trzy razy częściej, a metody naturalne cztery razy częściej, niż wynosi średnia europejska. Zarazem, najczęściej wymienianą zmianą, jaką Polacy chcieliby wprowadzić w swoje życie intymne jest wyeliminowanie lęku przed niezaplanowaną ciążą.