Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Trądzik niemowlęcy. Pielęgnacja, leczenie

Maluchy też mogą mieć wypryski

Nie wszystkie noworodki mają gładką skórę. U niektórych zaraz po porodzie lub nieco później pojawiają się zmiany skórne. To trądzik. Zaskórniki i krosty częściej występują na twarzach chłopców. Nie są bolesne ani nie swędzą. Zwykle znikają po kilku miesiącach, choć jeśli problem się nasili, mogą pozostawić niewielkie blizny. Dlatego choć trądzik niemowlęcy nie wymaga leczenia, zawsze trzeba pokazać dziecko lekarzowi.

Nie wszystkie noworodki i niemowlęta mają gładką buzię. U niektórych, zwłaszcza chłopców, może się w pierwszych miesiącach pokazać trądzik niemowlęcy.

Fot. Fotolia.pl

Nie wszystkie noworodki i niemowlęta mają gładką buzię. U niektórych, zwłaszcza chłopców, może się w pierwszych miesiącach pokazać trądzik niemowlęcy.

- Przyczyną powstawania trądziku są hormony (androgeny) przekazywane dziecku przez matkę w ostatnich miesiącach ciąży. Przenikają one przez łożysko, stymulując gruczoły łojowe. Gdy łoju jest za dużo, zatyka on mieszki włosowe i pojawia się trądzik. Hormony przekazywane są dziecku także podczas karmienia piersią (nie zaleca się odstawienia dziecka od piersi), stąd u niektórych noworodków trądzik pojawia się nieco później, np. w pierwszym lub w drugim miesiącu życia - mówi Dorota Bystrzanowska, specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych z gabinetu High-Med. Trądzik niemowlęcy, zwany też trądzikiem noworodkowym częściej pojawia się u chłopców. - Wynika to najprawdopodobniej z wcześniejszego rozpoczęcia syntezy testosteronu w jądrach płodu z jednoczesną stymulacją gruczołów łojowych przez hormony przechodzące do płodu podczas ciąży czy karmienia - wyjaśnia dr Bystrzanowska.

Zmiany skórne należy pokazać lekarzowi, który zdiagnozuje chorobę i zaleci odpowiednie postępowanie.

 

Trądzik niemowlęcy: objawy

Jakie są objawy trądziku niemowlęcego? Wysypka lub krosty pojawiają się tylko na twarzy, najczęściej na policzkach, rzadziej na podbródku i czole. Na początku pojawia się ich kilka i mogą przypominać potówki, z czasem mogą przekształcić się w czerwone krosty z widocznymi białymi punktami czyli pryszcze. Trądzik niemowlęcy na ogół nie wymaga leczenia. Można jedynie stosować preparaty zmniejszające podrażnienie skóry, np. emolienty. Zmiany goją się w ciągu kilku miesięcy. Skóra w tym czasie może się łuszczyć, z czasem jej wygląd wraca do normy.

- Zdarzają się cięższe odmiany trądziku niemowlęcego, kiedy krost jest więcej i mogą one spowodować pojawienie się na twarzy tzw. blizn zanikowych czyli inaczej blizn wklęsłych, które nie znikną. Z czasem mogą być jedynie mniej widoczne. Na szczęście można im zapobiec, wcześnie rozpoczynając leczenie trądziku. Nasilony trądzik leczy się delikatnymi środkami złuszczającymi, zawierającymi np. nadtlenek benzoilu lub siarkę, nisko stężony kwas salicylowy czy rezorcynę, która w niskim stężeniu, jest bezpieczna dla dzieci - mówi dermatolog.

 

Trądzik niemowlęcy: zasady pielęgnacji skóry

Domowa pielęgnacja powinna polegać na codziennym oczyszczaniu skóry łagodnymi kosmetykami. Do pielęgnacji skóry trądzikowej nie poleca się kosmetyków na bazie olejków, zwykłego mydła ani rumianku, bo mogą pogorszyć stan skóry i przyczynić do tego, że choroba będzie ustępowała wolniej. Ponadto nie należy przesuszać skóry ani przegrzewać dziecka. - W mocno ogrzewanych pomieszczeniach, gdy dziecku jest gorąco, zmiany mogą być bardziej widoczne i się nasilać. Znikają natomiast, gdy jest chłodno, np. w czasie spaceru. Pamiętajmy, że delikatną skórę niemowlęcia mogą uczulać też detergenty do prania. Częsty kontakt z nimi może spowodować nasilenie objawów trądziku. Także ubrania dorosłych, opiekujących się dzieckiem, powinny być prane w delikatnym proszku - mówi dr Bystrzanowska.

Do lekarza należy się udać, jeśli trądzik nie ustąpi w przeciągu kilku miesięcy lub jeśli zmian jest bardzo dużo i wciąż się pojawiają. - Warto wiedzieć, że u starszych dzieci (dwulatków) także może pojawić się trądzik. Trądzik dziecięcy to odrębna jednostka chorobowa, która nie ma związku z trądzikiem niemowlęcym. - U starszych dzieci, znacznie rzadziej pojawia się trądzik, ale jeśli wystąpi, może mieć bardziej zaawansowany przebieg stanu zapalnego. Etiologia jest nieznana i wiąże się najprawdopodobniej ze zwiększeniem wydzielania hormonów androgenowych - dodaje. Leczenie odbywa się pod kontrolą dermatologa.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • joani | 11-01-2015 17:52:04

  U mojego synka trądzik pojawił się po ok. miesiącu i nie był na szczęście aż tak mocny. Miał delikatnie wysypane czółko itroche na policzkach. Nasilało się po spacerze w czapce ale też nic z tym nie robiłam. Pielęgnowałam buzię jak zawsze, często przemywałam gotowaną woda a po kąpieli nawilżałam kremem. Przeszło po ok. 10 dniach.
 • martynka002 | 16-01-2015 18:48:17

  u nas mala ma buźke ładniutką, stosujemy do kapieli plyn hipoalergiczny i oliwkę tylko
 • GabaBaba26 | 01-02-2015 07:49:49

  Trądzik niemowlęcy pojawił się u synka gdy miał trzy tygodnie. Miał całą buźkę i główkę wysypana, lekarka przepisała mi maść cholesterolową by dobrze nawilżyć skórę dziecka i uchronić ją przed wysuszeniem i podrażnieniem. Trądzik całkowicie znikł po 3 miesiącach.
 • mikaa997 | 22-02-2015 20:54:29

  U nas trądzick sam zniknął z buźki, wystarczyło smarowanie Oilatum i buźka była z powrotem ładna i gładka

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: krostki, pielęgnacja noworodka

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Najmilsza rzecz w czasie tych wakacji to:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj