Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Niemowlę i małe dziecko. Jaki termometr wybrać?

Liczą się wygoda i pewność pomiaru

Rodzic raczej nie przegapi, że niemowlę i małe dziecko ma gorączkę: czerwona buzia, szklane oczy, ciężki oddech, płacz i niepokój – to najczęstsze objawy. Jedno dotknięcie ustami czoła malucha – i mama albo tata już wie, że… trzeba sięgnąć po termometr. W przypadku małych dzieci (i starszych też) nie można opierać się na subiektywnych sposobach pomiaru temperatury.

Termometry elektroniczne mierzą temperaturę szybciej, ale trzeba przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji!

Fot. Fotolia.pl

Termometry elektroniczne mierzą temperaturę szybciej, ale trzeba przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji!

Gdy jest ona zbyt wysoka, trzeba podać lek przeciwgorączkowy, a może też sięgnąć po inne metody walki z gorączką. Co robić po podaniu leku? - Należy mierzyć temperaturę co pół godziny dopóty, dopóki temperatura nie obniży się poniżej 38 C. Spadek temperatury powinien nastąpić w ciągu około 30 minut - radzi lek. med. Elżbieta Kubiak-Grudzińska, pediatra.

Warto pamiętać, że wysokość temperatury jest uzależniona zarówno od pory dnia (wieczorem jest wyższa niż rano), aktywności dziecka i jego wieku. Ale jeśli termometr wskazuje więcej niż 38 st. C, (pomiar pod pachą lub w pachwinie) mówimy o gorączce.

Temperaturę można mierzyć w różnych częściach ciała.

U niemowląt i małych dzieci (niektórzy pediatrzy mówią nawet, że do 5. roku życia) najpewniejszym miejscem pomiaru temperatury jest odbyt.

Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę w tym miejscu? Końcówkę termometru myjemy (wodą z mydłem) i dokładnie wycieramy. Dziecko kładziemy na boku lub plecach z podkulonymi nóżkami, przyciśniętymi lekko do brzucha. Końcówkę termometru i odbyt smarujemy oliwką, aby łatwiej było wsunąć końcówkę do pupy dziecka. W ten sposób można mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym. Pediatrzy stanowczo odradzają mierzenie temperatury termometrem szklanym ze względu na zbyt duże ryzyko poranienia dziecka.

Uwaga! Trzeba pamiętać, by termometrem, którym mierzymy temperaturę w odbycie dziecka, nie mierzyć temperatury w innych miejscach! Dla niemowląt najbardziej odpowiednie są termometry z giętką końcówką – np. Thermoval rapid flex firmy Paul Hartmann.

Pamiętajmy, że od wyniku pomiaru temperatury w odbycie trzeba odjąć 0,5 st. C, by uzyskać aktualną temperaturę ciała. Jeśli termometr wskazuje 38,5 st. C, dziecko ma około 38 st. C – to granica stanu podgorączkowego i gorączki umiarkowanej.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

 • martyna_orzechowska | 19-02-2017 20:49:45

  ja mam termometr HW-2 działą bez zarzutów! Szybko bezdotykowo i bezpoboleśnie
 • geminiaaa | 27-02-2017 03:33:06

  Według mnie kardio testy są niezłe. Tutaj np. wygląda to naprawdę świetnie
 • lucas_kruszyna | 23-05-2017 10:51:13

  Żona niedawno kupowała nowy termometr i wyszukała coś takiego jak BabyTemp od Sanity. Działa rzeczywiście fajnie, powiem szczerze, że nie sądziłem, że tak szybko można tak dokładnie gorączkę zmienić. Za pierwszym razem to nawet nie wiedziałem kiedy ona mi ten pomiar zrobiła, bo trwało to wszystko tak krótko, bezkontaktowo, na podczerwień.
 • agatek | 15-01-2018 19:08:54

  wg mnie warto zainwestować w bezdotykowy termometr, sprawdza się w wielu sytuacjach w tym też przy mierzeniu temperatury jedzenia moja córa już z okresu niemowlęcego wyrosła ale termometr i tak często się przydaje, więc nawet polecałabym zainwestować w lepszy, dokładniejszy model bo to jednak sprzęt na lata widziałam ostatnio fajną okazję, może Ci się przyda bardzo fajny, też mam z tej firmy

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: gorączka, choroby wieku dziecięcego, choroby

Polecamy

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj