Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Niemowlę i małe dziecko. Jaki termometr wybrać?

Liczą się wygoda i pewność pomiaru

Rodzic raczej nie przegapi, że niemowlę i małe dziecko ma gorączkę: czerwona buzia, szklane oczy, ciężki oddech, płacz i niepokój – to najczęstsze objawy. Jedno dotknięcie ustami czoła malucha – i mama albo tata już wie, że… trzeba sięgnąć po termometr. W przypadku małych dzieci (i starszych też) nie można opierać się na subiektywnych sposobach pomiaru temperatury.

Termometry elektroniczne mierzą temperaturę szybciej, ale trzeba przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji!

Fot. Fotolia.pl

Termometry elektroniczne mierzą temperaturę szybciej, ale trzeba przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji!

Gdy jest ona zbyt wysoka, trzeba podać lek przeciwgorączkowy, a może też sięgnąć po inne metody walki z gorączką. Co robić po podaniu leku? - Należy mierzyć temperaturę co pół godziny dopóty, dopóki temperatura nie obniży się poniżej 38 C. Spadek temperatury powinien nastąpić w ciągu około 30 minut - radzi lek. med. Elżbieta Kubiak-Grudzińska, pediatra.

Warto pamiętać, że wysokość temperatury jest uzależniona zarówno od pory dnia (wieczorem jest wyższa niż rano), aktywności dziecka i jego wieku. Ale jeśli termometr wskazuje więcej niż 38 st. C, (pomiar pod pachą lub w pachwinie) mówimy o gorączce.

Temperaturę można mierzyć w różnych częściach ciała.

U niemowląt i małych dzieci (niektórzy pediatrzy mówią nawet, że do 5. roku życia) najpewniejszym miejscem pomiaru temperatury jest odbyt.

Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę w tym miejscu? Końcówkę termometru myjemy (wodą z mydłem) i dokładnie wycieramy. Dziecko kładziemy na boku lub plecach z podkulonymi nóżkami, przyciśniętymi lekko do brzucha. Końcówkę termometru i odbyt smarujemy oliwką, aby łatwiej było wsunąć końcówkę do pupy dziecka. W ten sposób można mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym. Pediatrzy stanowczo odradzają mierzenie temperatury termometrem szklanym ze względu na zbyt duże ryzyko poranienia dziecka.

Uwaga! Trzeba pamiętać, by termometrem, którym mierzymy temperaturę w odbycie dziecka, nie mierzyć temperatury w innych miejscach! Dla niemowląt najbardziej odpowiednie są termometry z giętką końcówką – np. Thermoval rapid flex firmy Paul Hartmann.

Pamiętajmy, że od wyniku pomiaru temperatury w odbycie trzeba odjąć 0,5 st. C, by uzyskać aktualną temperaturę ciała. Jeśli termometr wskazuje 38,5 st. C, dziecko ma około 38 st. C – to granica stanu podgorączkowego i gorączki umiarkowanej.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • Mozi | 26-09-2018 16:20:37

    A ma ktoś może Visiofocus Smart? Znalazłam go dużo taniej na pewnypomiar.pl i zastanawiam się czy warto zamówić. Na ceneo ten model kosztuje ponad 300 zł a w tym sklepie o 20% taniej. Jakieś opinie?
  • igaszymanska | 24-10-2018 13:45:53

    Również podpowiem BabyTemp. Długo się zastanawiałam jaki termometr wybrać, czytałam wszystkie możliwe fora i strony z opiniami, ostatecznie stanęło na tym modelu i to był trafiony wybór. Atestowany, dokładny, nie jest to termometr sprzedawany jako medyczny ale jednocześnie nie posiadający certyfikatów...a takich jest sporo w necie.
  • Anonimowy użytkownik | 09-03-2021 15:14:56

    Zdecydowanie polecam termometr firmy Diagnosis. W szczególności ten na podczerwień, który ułatwia rodzicom zmierzenie temperatury swojemu maluszkowi, dzięki bezdotykowemu i szybkiemu pomiarowi. Nie ma nic bardziej wygodnego a wynik jest bardzo dokładny.
  • WikaaK | 12-05-2021 10:54:55

    U mnie fajnie się sprawdza taki bezdotykowy z InnoGio. Jest wygodny w użyciu, łatwy w odczycie a pomiar robi szybko i dokładnie.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: gorączka, choroby wieku dziecięcego, choroby

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj