W momencie narodzin dziecka wzrok jest zmysłem mało rozwiniętym. Noworodek widzi dobrze przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. W ciągu następnych kilku miesięcy wzrok dziecka znacznie się wyostrzy.
Trzymiesięczne niemowlę dostrzega rysy twarzy osób, które się nad nim pochylają. W tym okresie pojawia się również zdolność oczu do równoczesnego widzenia tego samego. Udowodniono, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy życia ostrość wzroku dziecka poprawia się aż ośmiokrotnie, choć dopiero sześciolatek jest w stanie prawidłowo rozpoznać tak zwane optotypy, dzięki którym okulista sprawdza ostrość widzenia. służące u okulisty do oceny ostrości widzenia.
Jakie kolory widzi noworodek? Noworodek nie rozróżnia kolorów, widzi jedynie kontrastowe zestawienia bieli i czerni i to pod warunkiem, że są duże i wyraźne. Dlatego pierwsze zabawki i książeczki dla dzieci (0+) często są biało-czarne. Jednak już niespełna miesięczne niemowlę zaczyna dostrzegać inną kontrastową barwę – jaskrawą czerwień. Dwumiesięczne dziecko widzi czerwień i zieleń, po kolejnym miesiącu zaczyna dostrzegać kolor żółty a po kolejnym – niebieski. Warunek – barwy muszą być jaskrawe a przedmioty – duże.
Rozwój wzroku dziecka można stymulować poprzez zabawki (przedmioty) w odpowiednich barwach. Noworodek może się zaciekawić zabawkami (książeczkami) w kontrastowych, czarno-białych barwach. Można je wykonać samodzielnie – dobrym pomysłem jest namalowanie na białym tle czarnych figur geometrycznych czy powieszenie przy łóżeczku (z boku) kilku białych i czarnych balonów. W drugim miesiącu życia można biało-czarne przedmioty zamienić na kolorowe – np. duże figury geometryczne wycięte z czerwonego i zielonego kartonu. W trzecim i czwartym miesiącu życia maluszek będzie już widział kolorową zabawkę-grzechotkę.