Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W jakich sytuacjach na pewno nie należy współżyć po porodzie?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do współżycia jest każde krwawienie z pochwy. Zdarza się, że duże uszkodzenia w czasie porodu goją się bardzo długo.

Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

Fot. Monika Bajkowska

Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

W okresie karmienia piersią organizm kobiety produkuje niskie stężenia hormonów. Przez co pochwa produkuje mniej śluzu. I właśnie często w czasie laktacji kobiety mają uczucie suchości oraz bardzo przykre nawracające grzybice, które w postaci silnych upławów miały już w ciąży, a po porodzie przekształcają się one w ostre stany. To boli i piecze.

Innym przeciwwskazaniem do współżycia jest brak zabezpieczenia przed następną ciążą. No chyba, że ktoś chce mieć tak szybko następne dziecko. Kobiety po urodzeniu dziecka najczęściej pytają mnie, jak się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą po okresie połogu i w czasie karmienia piersią. Mówię im, że mocna laktacja, czyli osiem karmień dziennie i brak przerwy nocnej w karmieniu, przez pierwsze pół roku po porodzie minimalizuje możliwość zajścia w ciążę, ale jej nie wyklucza. Jednak im dalej, im dłuższy okres po porodzie, tym większe jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jeśli się jej chce na razie uniknąć, trzeba pomyśleć o antykoncepcji.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rodzice, połóg, karmienie piersią, emocje, antykoncepcja

Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj