Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zabawki

Do patrzenia, gryzienia i odgrywania akcji

Zabawki jak buty czy ubranka mają swoją „rozmiarówkę”. Dla każdej grupy wiekowej jest naprawdę duży wybór. Najmniejszym dzieciom nie są potrzebne skomplikowane zabawki. Wystarczy kolorowy pluszak czy wydająca ciche odgłosy karuzela nad łóżeczkiem. Będą służyć do patrzenia.

Zabawki dla maluszka muszą być bezpieczne.

Fot. Kamil Krajewski

Zabawki dla maluszka muszą być bezpieczne.

Rolę pierwszych fascynujących zabawek odgrywają własne jego paluszki i dłonie. Do tego samego może służyć twarz rodzica tulącego dziecko i czule doń przemawiającego.
 

 

Mata edukacyjna jest OK

Zabawki zawieszone w pobliżu dziecka, które jedynie leży, mają służyć stymulowaniu jego rozwoju ruchowego. Zachęcają do sięgania po zabawki, obracania się na boki, z pleców na brzuch i odwrotnie. Dobrym pomysłem jest mata edukacyjna. To nowość, której nie znałam wychowując kilkanaście lat temu córki. Matę zastępował rozkładany na podłodze koc i rozłożone na nim lub powieszone nad nim maskotki.
Już kilkumiesięczne dzieci zaczynają się na swój sposób bawić. Choć nie skupiają swej uwagi zbyt długo na zabawce, zwykła maskotka zaczyna je nudzić. Bardziej zajmujące są zabawki z elementami świecącymi, grającymi, z guziczkami itp.

 

Do buzi i do rączek

Kolejny etap rozwojowy malucha to siadanie i siedzenie. Wówczas rośnie zainteresowanie zabawkami, manipulowanie, oglądanie itp. Siedząc, dziecko lubi różne przedmioty badać rączkami, a także - co bardzo typowe, bo to okres ząbkowania – wkładać je do buzi.
Na każdym etapie zabawki, do których niemowlę ma dostęp muszą być bezpieczne, czyli wykonane z atestowanych tworzyw, pozbawione ostrych krawędzi i małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć lub włożyć sobie do nosa czy ucha. Często dzieci wykazują żywe zainteresowanie czymś, co z zabawką ma niewiele wspólnego. Dla Olka atrakcją jest od dawna pusta butelka po wodzie mineralnej (bez nakrętki), a także gazety, telefony komórkowe i pilot. Na zabawę butelką pozwalam, dopóki jest to tylko podrzucanie lub zgniatanie – Olkowi chodzi zdaje się o ciekawy dźwięk, jaki wówczas wydaje butelka. Gazety, pilot czy telefony to raczej przedmioty pożądania i nawet jeśli trafią do jego rąk, to na krótko. Farba drukarska gazet nie może być zdrowa. Czytałam też, że we wszelkiej klawiaturze żyje więcej drobnoustrojów niż na desce klozetowej.

 

Strona: 1 2

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

  Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

  Jakie zabawki są najlepsze dla dzieci?

  Najlepsze zabawki to te, które dają możliwość rozwoju, a więc są dokładnie na poziomie aktualnego rozwoju dziecka i o krok dalej. Każda zabawa czemuś służy. Np. dzieci półtoraroczne zabawa uczy reguł funkcjonowania społecznego.
  Kilkumiesięczne dziecko potrzebuje np. zawieszone na pałąk grzechoczące zabawki, w które może uderzać. Poznaje wtedy własne możliwości, uczy się rozpoznawać, że ręka, która uderza w zabawkę jest jego własna, że może powtarzać ruchy uzyskując ten sam efekt. Ale gdy już stanie się to dla dziecka oczywiste, zabawa przestanie być atrakcyjna. Wtedy najlepiej zabawkę zmienić. Nie znaczy to, że należy obłożyć dziecko stosem zabawek i narzekać, że niczym się nie bawi. To dotyczy dziecka w każdym wieku. Ale zwłaszcza małe dzieci nie są w stanie ogarnąć zbyt wielu zabawek. Można im na tydzień chować część zabawek i po tygodniu zmieniać. Generalnie zabawki do około trzech lat szybko się nudzą.
  Oczywiście nie dotyczy to niektórych przytulanek, z którymi dziecko się nie rozstaje w trudnych chwilach. Dopiero przedszkolaki powtarzają zabawy albo wykorzystują te same zabawki do realizacji własnych pomysłów.
  Zawsze lepsze są zabawki, które uruchamiają wyobraźnię. Na przykład można zmieniać role lalkom – raz jest bal lalek, potem odgrywają wizytę u doktora czy w przedszkolu. To daje dziecku możliwość przerobienia emocji, które w różnych sytuacjach mu towarzyszą.

   

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • jaskoleczka1 | 18-09-2017 10:17:03

  Dlatego ja uważam, że dziecku w tak wczesnym etapie życia, powinno się kupować zabawki które będą go uczyć i wprowadzać w wielki świat. Ja jestem ogromną zwolenniczką zabawek edukacyjnych jak klocki, pozytywki, maty jak które w łatwy i szybki sposób, nauczą dziecko zasad otaczającego go świata.
 • beatapierczyk | 18-04-2018 15:23:58

  dokładnie, tak jak mikaa97 - zgadzam się ja również polecam maty edukacyjne, mój ma taką: i bawi się nią cały czas, wciąga go bardzo, a co ważne - również uczy
 • monikasliwinska | 25-05-2018 11:31:13

  Ja teraz zakupiłem maluchowi Scanie do przewożenia zwierząt Młody jest zachwycony, jak jego koniki przejeżdżają z jednego miejsca na drugie. To są zabawki od Bruderów: - zerknijcie sobie, moim zdaniem zdecydowanie najlepsze, jakie można znaleźć
 • kamyki_80 | 11-01-2021 09:53:14

  ja zabawki wykonałam sama - pluszaki. kolorowe, bez małych doczepianych przedmiotów - bezpieczne dla malutkich dzieci Kupiłam odpowiednie, miękkie tkaniny, trochę wypełniacza i powstał przepiękny pluszak według mojego projektu

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zabawy, zabawki, rozwój ruchowy, prezenty dla dziecka

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj