Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Depresji poporodowej można zapobiegać

Grupy wsparcia

Co piąta mama doświadcza depresji poporodowej, która na ogół przejawia się uczuciem pustki, przygnębienia, brakiem odczuwania przyjemności, mniejszą zdolnością koncentracji, zmiennością nastrojów, przesadnym zamartwianiem się o stan zdrowia dziecka i osłabieniem więzi z nim. U niektórych pojawiają się nawet myśli o skrzywdzeniu dziecka.

Przyczyną depresji poporodowej może być brak wsparcia bliskich, kryzys w związku, niska samoocena, niedojrzałość emocjonalna, wcześniejsze epizody depresji lub depresje występujące w rodzinie.
Wiele kobiet, nie decyduje się na farmakologiczne leczenie, ponieważ leki antydepresyjne przedostają sie wraz z mlekiem matki do organizmu dziecka.

Pozostaje psychoterapia oraz grupy wsparcia. Centrum Medyczne Lux Med realizuje program zapobiegania depresji poporodowej.
Można skorzystać z konsultacji psychologa, psychoterapeuty oraz wziąć udział w warsztatach rozwojowych dla kobiet w ciąży oraz dla mam niemowląt. Świeżo upieczone mamy oraz przyszłe mamy, mogą podzielić się ze sobą doświadczeniami. O tym, że warto rozmawiać z kobietami, które przeżywają podobne problemy świadczą wypowiedzi Katarzyny i Anny, które po porodzie uczestniczyły w grupie dla mam.

Opinia Katarzyny, lat 34:

Po porodzie czułam się bardzo samotna i przytłoczona nowymi obowiązkami. Od rana do wieczora siedziałam sama w domu z płaczącym maluchem i miałam wszystkiego dosyć. Chciałam z kimś o tym pogadać, ale nie miałam z kim. Większość koleżanek nie ma dzieci, więc nie zrozumiałyby o czym mówię. W efekcie zamiast cieszyć się, że mam dziecko, żałowałam, że zdecydowałam się na macierzyństwo. Myślę, że byłam o krok od depresji poporodowej. Udało mi się jej uniknąć dzięki spotkaniom i rozmowom z innymi świeżo upieczonymi mamami. Okazało się, że wszystkie mamy takie same problemy i każda z nas z trudem próbuje się odnaleźć w nowej roli. Poczułam, że nie jestem sama i że chwiejne emocje, które mi towarzyszą, są jak najbardziej normalne, gdyż każda młoda matka ich doświadcza. To dało mi ogromną siłę i nadzieję, że niebawem ta huśtawka emocjonalna się skończy. Dzięki tym spotkaniom mogłam wyrwać się z dzieckiem z domu i zawrzeć nowe znajomości, które trwają do dziś.

Opinia Anny, lat 37:

Bałam się siedzenia w domu tylko z dzieckiem, czułam się jak wystrzelona w kosmos lub na jakąś inną planetę. Miałam wrażenie, że wszyscy są gdzie indziej, w pracy, w centrum miasta a ja daleko od wszystkich, samotna, niezrozumiana. Byłam przygnębiona, nie wiedziałam co się ze mną dzieje. Dawniej bardzo aktywna, teraz czułam się sprowadzona wyłącznie do roli matki.
Dzięki spotkaniom w grupie z innymi mamami, poczułam się bezpiecznie. Dzieliłam się swoimi wątpliwościami i niepokojem, i to dawało mi dużo siły i pozytywnej energii.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: uczucia, połóg, lęki, emocje, ciężarna, ciąża

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj