Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Stulejka u dzieci

Zwężenie napletka. Kiedy konieczny jest zabieg?

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a odciąganie napletka rekomendują rozpoczynać dopiero około drugiego roku życia.

 

 

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Fot.BE&W

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Zaczerwienienie siusiaka (o ile nie jest zwykłym odparzeniem) lub obrzęk, powinny zaniepokoić rodziców i skłonić do konsultacji z lekarzem. Poza tym, narząd płciowy maluszka nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz starannego dbania o higienę. Reagować należy w sytuacji, kiedy z powodu przyklejonego napletka zasłonięte jest ujście cewki moczowej i podczas siusiania tworzy się „balonik”.

Zasadniczo, jeśli podobne problemy nie dotyczą naszego maleństwa, lekarze są zdania, by małego siusiaka nie ruszać. Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny. Dopiero około drugiego roku życia napletek powinien bezboleśnie zsuwać się z żołędzi. Jeśli tak się nie dzieje, warto skonsultować się z dziecięcym chirurgiem, który oceni, co należy robić. U starszych chłopców przyklejony napletek może bowiem sprzyjać stanom zapalnym. Jeśli chodzi o leczenie tego stanu, często wystarczy smarowanie przepisaną przez lekarza maścią. Przyklejony napletek u kilkulatka może być też wskazaniem do zabiegu chirurgicznego.

 

Jak rozpoznać stulejkę?

Przyklejony napletek to nie to samo co stulejka.

Stulejka u dzieci charakteryzuje się zwężonym napletkiem. Objawy stulejki są łatwe do rozpoznania, choć diagnozuje ją lekarz: na końcu prącia chłopiec ma wręcz „czubek” ze skóry, który zasłania nawet ujście cewki moczowej, a jego zsunięcie poniżej żołędzi jest niemożliwe.

Stulejka to stan chorobowy. Może powodować nie tylko nawracające zakażenia, ale nawet pojawienie się wydzieliny ropnej, a tym dolegliwościom może towarzyszyć ból.

Jeśli chirurg stwierdzi stulejkę, konieczny jest zabieg. Najczęściej zabieg ten wykonuje się u chłopców po ukończeniu drugiego roku życia, chyba że już wcześniej poważnie zakłócone jest oddawanie moczu.

Operacyjne leczenie stulejki polega na poszerzeniu napletka w jego końcowym odcinku. Zabieg wymaga znieczulenia, u małych chłopców pełnej narkozy. Zwykle jednak pobyt w szpitalu konieczny jest tylko przez jeden dzień.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • grejfrutowa | 17-11-2012 13:20:52

    Mój syn za chwilę skończy 3 latka i pomimo naszego "ściągania" stulejka jest nadal. Niestety podejżewam, że do stycznia nic się nie zmieni. W styczniu mamy przyjść do pediatry po skierowanie do chirurga
  • pokazane | 23-05-2014 21:43:53

    Mój syn ma pewien bardzo duży problem. Otóż od 5 roku życia nie zdejmował skóry na penisie i niestety dopiero teraz mnie o tym poinformował. Jego obwód skórki jest bardzo malutki i penis nie przechodzi. Nie wiem co mam robić? Czy iść z nim do lekarza czy to się da jakoś wyćwiczyć? _______________________________ zajrzyj tutaj
  • Kasiakasiunia | 30-07-2018 00:00:01

    eh ...niestety w tym temacie jest dużo "szkół".... ja słyszałam, żeby nie rusza, inni mówią, żeby sciągać jeszcze inni, że do 3 roku zycia i wtedy.... a ktś tam powiedział, że to się samo odklei.
  • Kamilla36 | 02-02-2021 19:29:30

    Na początek polecam Ci spróbować psikać octeniseptem. Nam tak zaleciła nasza pediatra - dwa razy dziennie przez czternaście dni. U nas efekt był świetny - stulejka całkowicie ustąpiła, więc nie musieliśmy stresować się zabiegiem. Polecam - Octenisept jest sprzedawany bez recepty, więc spokojnie możesz sprawdzić czy pomoże i wam

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: stulejka, siusiak, napletek, higiena chłopca, chłopiec

Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj