Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Stulejka u dzieci

Zwężenie napletka. Kiedy konieczny jest zabieg?

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a odciąganie napletka rekomendują rozpoczynać dopiero około drugiego roku życia.

 

 

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Fot.BE&W

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Zaczerwienienie siusiaka (o ile nie jest zwykłym odparzeniem) lub obrzęk, powinny zaniepokoić rodziców i skłonić do konsultacji z lekarzem. Poza tym, narząd płciowy maluszka nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz starannego dbania o higienę. Reagować należy w sytuacji, kiedy z powodu przyklejonego napletka zasłonięte jest ujście cewki moczowej i podczas siusiania tworzy się „balonik”.

Zasadniczo, jeśli podobne problemy nie dotyczą naszego maleństwa, lekarze są zdania, by małego siusiaka nie ruszać. Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny. Dopiero około drugiego roku życia napletek powinien bezboleśnie zsuwać się z żołędzi. Jeśli tak się nie dzieje, warto skonsultować się z dziecięcym chirurgiem, który oceni, co należy robić. U starszych chłopców przyklejony napletek może bowiem sprzyjać stanom zapalnym. Jeśli chodzi o leczenie tego stanu, często wystarczy smarowanie przepisaną przez lekarza maścią. Przyklejony napletek u kilkulatka może być też wskazaniem do zabiegu chirurgicznego.

 

Jak rozpoznać stulejkę?

Przyklejony napletek to nie to samo co stulejka.

Stulejka u dzieci charakteryzuje się zwężonym napletkiem. Objawy stulejki są łatwe do rozpoznania, choć diagnozuje ją lekarz: na końcu prącia chłopiec ma wręcz „czubek” ze skóry, który zasłania nawet ujście cewki moczowej, a jego zsunięcie poniżej żołędzi jest niemożliwe.

Stulejka to stan chorobowy. Może powodować nie tylko nawracające zakażenia, ale nawet pojawienie się wydzieliny ropnej, a tym dolegliwościom może towarzyszyć ból.

Jeśli chirurg stwierdzi stulejkę, konieczny jest zabieg. Najczęściej zabieg ten wykonuje się u chłopców po ukończeniu drugiego roku życia, chyba że już wcześniej poważnie zakłócone jest oddawanie moczu.

Operacyjne leczenie stulejki polega na poszerzeniu napletka w jego końcowym odcinku. Zabieg wymaga znieczulenia, u małych chłopców pełnej narkozy. Zwykle jednak pobyt w szpitalu konieczny jest tylko przez jeden dzień.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: stulejka, siusiak, napletek, higiena chłopca, chłopiec

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj