Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Higiena dziewczynki

Pielęgnacja okolic intymnych maluszka

Rozróżniając higienę chłopców od higieny dziewczynek, mamy na myśli szczególną dbałość o pielęgnację okolic narządów płciowych, która ze względów oczywistych, na czym innym polega. Wszystkie pozostałe miejsca u niemowląt, pielęgnuje się identycznie bez względu na płeć.

Nie należy zbyt namydlać okolic intymnych dziewczynki.

Fot. iStockphoto

Nie należy zbyt namydlać okolic intymnych dziewczynki.

Mamy dziewczynek, bywają zaskoczone wyglądem intymnych okolic u swoich nowonarodzonych córek. Uspokajam: opuchnięte i nadmiernie wystające wargi sromowe to rzecz normalna, spowodowana hormonami, które dziewczynka przyniosła na świat z łona matki. Po kilku lub kilkunastu dniach krocze małej dziewczynki zyska wygląd kobiecego, w wersji mini oczywiście.

Nie ma też, co się niepokoić wydostającą się z pochwy wydzieliną. Wkrótce przestanie się pojawiać w zauważalnej ilości. Obecność białawej wydzieliny u małej dziewczynki jest normalna.

 

Higiena intymna małej dziewczynki: na co uważać

Zawsze należy pamiętać o odpowiednim kierunku mycia krocza dziewczynek. O ile u chłopców nie ma to większego znaczenia, o tyle dziewczynce zawsze należy myć krocze od góry do dołu, tak, by bakterie zawarte w kupce nie przeniosły się w okolice sromu.

Oczywiście, jeżeli kupa dostała się w okolice warg sromowych, należy umyć podbrzusze i krok niemowlaka tak dokładnie, by żadne resztki kału tam nie pozostały. Jeśli już trzeba (bez potrzeby tego się nie robi!), należy delikatnie rozchylić fałdy skórne i wilgotnym wacikiem przetrzeć miejsce pomiędzy wargami sromowymi a skórą. Pomiędzy samymi wargami należy tę czynność wykonywać szczególnie delikatnie.

Również podczas kąpieli nie można zapomnieć o okolicach intymnych. Unikajmy jednak zbytniego namydlania. Dla delikatnej skóry kontakt z mydłem może być nieprzyjemny. I jeszcze jedno: używając kremów lub maści, wnętrze sromu należy omijać.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kum_pela.

Poczytaj również

Polecamy

Gdy maluch nie chce mleka, możemy dawać mu bezglutenową kaszkę zbożową.

Czym karmić dziecko, które nie lubi mleka?

Moja Iśka, gdy skończyła pół roku, nagle przestała lubić mleko. Po rozmowie z pediatrą zmieniłam mieszankę. Nie pomogło. Dziecko nie chciało jej pić. Bałam się o kości i zęby mojej córeczki. Co robić, jeśli niemowlę i małe dziecko nie chce pić mleka?

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj