tekst sponsorowany

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pierwszy spacer z noworodkiem

Jak się do niego przygotować?

Pierwszy spacer z noworodkiem to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Maluszek po raz pierwszy pozna najbliższą okolicę, jej kolory i zapachy. Wspólne wyjście to dla rodziców świetna okazja do budowania więzi z nowo narodzonym dzieckiem. Jak się do niego przygotować? Jak ubrać maluszka i co spakować do torby? Kiedy wyjść z noworodkiem na dwór? Sprawdź!

Pierwszy spacer z noworodkiem – kluczowy jest komfort termiczny dziecka

Źle skompletowana garderoba może skutkować przegrzaniem lub wychłodzeniem noworodka. Z oczywistych przyczyn należy tego unikać. Wybierając się  na pierwszy spacer z maluszkiem dobrze sprawdzić uprzednio warunki pogodowe i dostosować do nich strój malucha. Kiedy można się wybrać na pierwszy spacer z noworodkiem? Zwykle lekarze pediatrzy zalecają, aby poczekać z nim do momentu, w którym waga dziecka będzie wynosić co najmniej 4 kilogramy.

 

Pierwszy spacer z noworodkiem zimą – co warto wiedzieć?

Im niższa temperatura, tym większe wyzwanie przed rodzicami, którzy zabierają niemowlę na spacer. Odpowiednie ubrania dla noworodka powinny składać się z ocieplanego kombinezonu ze zintegrowanymi stopkami, ale też z czapki i rękawiczek. Dla zwiększenia komfortu termicznego pociechy nieodzowne będzie nakrycie jej miękkim kocykiem. Na pierwszy spacer z noworodkiem zimą zdecydowanie lepiej wybrać taki dzień, w którym nie wieje silny lodowaty wiatr ani nie ma śnieżycy. Kluczowe jest stopniowe przyzwyczajanie dziecka do ujemnych temperatur. Warto ograniczyć pierwszy spacer do kilkudziesięciu minut.

 

Pierwszy spacer z noworodkiem latem – główne zasady

Lato to potencjalnie łatwiejszy okres to wyjścia na pierwszy spacer z noworodkiem. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, dziecko musi być ubrane w przewiewne i lekkie ubranka tak, aby nie doszło do przegrzania organizmu. Po drugie, główka niemowlęcia powinna być osłonięta przed promieniami słońca. Posłuży do tego regulowany daszek przeciwsłoneczny, w który wyposażony jest wózek. Przydatnym akcesorium jest też bambusowa chusteczka czy przewiewna czapeczka. Kiedy wyjść z noworodkiem na dwór w porze letniej? Najlepiej z samego rana, kiedy słońce jeszcze na dobre nie zaczęło prażyć lub w godzinach popołudniowych. W okresie od czerwca do sierpnia godziny 10:00 – 15:00 są tymi, kiedy słońce najbardziej daje o sobie znać. Dlatego też lepiej wówczas unikać ekspozycji na promienie. Rodzic powinien pamiętać o odpowiednim i częstym nawadnianiu swojego dziecka.

 

Pierwszy spacer z noworodkiem – ile czasu?

Pierwsze wyjście z pociechą na zewnątrz nie powinno trwać zbyt długo. Maluch będzie miał dostatecznie wiele wrażeń i bodźców, z którymi musi się oswoić. Na początek 10-20 minut w zupełności wystarczy. Potem, gdy spacerki staną się codziennością, rodzic może z powodzeniem wydłużyć czas jego trwania. Więcej przydatnych wskazówek dla świeżo upieczonych rodziców znajdziesz na naszym blogu: https://www.51015kids.eu/blog/pierwszy-spacer-z-noworodkiem-co-musisz-wiedziec/.

 

Pierwszy spacer z noworodkiem jesienią – co zabrać ze sobą?

Wychodząc na spacer, warto na wszelki wypadek zabrać ze sobą niezbędne akcesoria - nie zawsze można przewidzieć, jak zmieni się pogoda. Z całą pewnością rodzicowi przyda się kocyk, bluzka i spodenki na zmianę dla dziecka, zapasowa pieluszka, chusteczki nawilżane czy osłonka na wózek, w razie załamania pogody. Podczas wyjść na zewnątrz rodzicowi przyda się klips do smoczka, dzięki któremu maluch go nie zgubi. Innym przydatnym akcesorium jest pojemnik na smoczek czy wręcz smoczek zapasowy, który przyda się, gdyby ten pierwszy się zabrudzi lub zaginie. Jeśli chodzi o kosmetyki, to późną jesienią nieodzowny może okazać się krem natłuszczający, który ochroni delikatną dziecięcą skórę przed niekorzystnym wpływem coraz zimniejszego o tej porze roku powietrza. Staranniejszego ubioru w niepogodę wymagają też dziecięce dłonie – cienkie bawełniane rękawiczki mogą zdać egzamin. Mali alergicy mogą być wrażliwsi na różne gatunki roślin, zatem rodzice powinni unikać dużych skupisk zagrabionych liści. Są one siedliskiem roztoczy i grzybów, będących silnymi alergenami.

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj