Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Chirurgia plastyczna dla młodych mam

Lifting podnosi biust i niweluje asymetrię

O zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej dla kobiet ze zmianami pociążywymi skóry czy figury, rozmawiamy z dr n. med. Małgorzatą Chomicką-Jandą

Zmiany po ciąży zwykle widoczne są w okolicy brzucha. Za sprawą abdominoplastyki skóra na brzuchu ponownie jest naciągnięta.

Fot. iStockphoto

Zmiany po ciąży zwykle widoczne są w okolicy brzucha. Za sprawą abdominoplastyki skóra na brzuchu ponownie jest naciągnięta.

Agnieszka Usiarczyk: Jak długo trzeba odczekać po porodzie, by poprawić swój wygląd za pomocą skalpela?

Dr n. med. Małgorzata Chomicka-Janda: Wszystko zależy od kobiety, od jej samopoczucia, gojenia się ran. Najbezpieczniej jest odczekać około pół roku, by ciało się "ułożyło" i hormony wróciły do normy.


Co najczęściej poprawiają sobie młode mamy?

Zazwyczaj decydują się na tzw. lifting piersi. Biust podczas ciąży jest nabrzmiały i często obwisa. O ile inne partie ciała da się wymodelować ćwiczeniami, na obwisły biust nie pomogą żadne. Ratunkiem jest operacja, dlatego coraz więcej kobiet z niej korzysta. Lifting podnosi biust, dzięki temu można również zmniejszyć ewentualną asymetrię piersi. Pusty gruczoł piersiowy wypełnia się implantem, który nadaje opadniętej piersi oczekiwany kształt. Implanty wymienia się po kilku lub kilkunastu latach. Są trzy możliwości cięcia: pod pachą (wtedy blizny są najmniej widoczne), pod biustem bądź wokół brodawki.

Podobno wygląd piersi można poprawić także za pomocą półgodzinnego zabiegu z użyciem żelu?

Do Polski ta metoda dotarła niedawno, w Szwecji i Japonii stosuje się ją od kilku lat. Polega na wprowadzeniu pod gruczoł piersiowy kaniuli (2-3mm), przez którą podaje się wypełniacz (żel macrolane). Tą metodą można powiększyć biust do 1,5 rozmiaru oraz skorygować asymetrię. Zabieg jest prosty i wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym. Po kilku dniach biust jest pełniejszy, zyskuje objętość i ładny kształt. Efekt utrzymuje się niestety tylko przez dwa lata. Po tym czasie zabieg można powtórzyć. Po zabiegu od razu można wrócić do domu, do codziennych zajęć.

I nic nie będzie bolało?

Ból może być odczuwalny, ale wystarczą środki przeciwbólowe. Niektóre panie skarżą się na ból klatki piersiowej i pach, mają trudności z podniesieniem rąk do góry. Inne przez długi czas nie mogą spać na brzuchu, ale tylko dlatego, że mają opory przed ułożeniem się w tej pozycji. Zaletą jest to, że nie trzeba nosić żadnych uciskowych ubrań po zabiegu, które dodatkowo krępowałyby ruchy lub uciskały.

Czy każda niezadowolona ze swojego kształtu lub rozmiaru kobieta może poddać się zabiegom?

Nie. Przeciwwskazaniem jest wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi, torbiele w gruczołach piersiowych oraz zmiany w badaniach USG piersi i mammografii. Również choroby tarczycy, wątroby i nerek, ostre i przewlekłe infekcje, zaburzenia krzepliwości krwi, a także stwierdzona nadwrażliwość na kwas hialuronowy wykluczają zabieg.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 13-12-2014 12:21:06

    ja jak na razie karmie i problemu nie mam ale nie wiadomo jak będzie jak zakończe karmienie
  • mikaa997 | 25-02-2015 14:49:39

    Szkoda tylko że chirurgia dla młodych mam nie jest refundowana przez Państwo.
  • donnavito | 08-03-2015 22:08:32

    Na szczęscie taniejeMoze zanim skończymy karmić, obecne ceny spadną o połowę, bo pojawią się nowe zabiegi.
  • Doris85 | 04-04-2015 18:26:52

    Niestety takie zabiegi do tanich nie należą, a "zmęczone ciało" po ciąży i karmieniu u wielu kobiet wywołuje niższą samoocenę...

Poczytaj również

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj