Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pierwsza kąpiel

Powoli, ale krótko

Gdy zobaczyłam w szpitalu, jak położna w dzień po narodzinach mojej Isi, złapała ją za brzuch, wsadziła do zlewu pod kran i pospiesznie wymyła, byłam przerażona. Iśce też się nie spodobało. Jednak szybko zapomniała o tym incydencie i potem lubiła się kąpać.

Najważniejsze, by podczas kąpieli maluszkowi było ciepło i by panował spokój.

Fot. BE&W

Najważniejsze, by podczas kąpieli maluszkowi było ciepło i by panował spokój.

Wykąpanie nowonarodzonego dziecka może być stresujące. Pojawia się szereg wątpliwości. Czy woda ma odpowiednią temperaturę, czy dziecku nie będzie za zimno, jak długo kąpać, jakich kosmetyków używać, czy nie wyśliźnie się z rąk?

 

Trzeba się przygotować

Najważniejsze, by podczas kąpieli maluszkowi było ciepło i by panował spokój, który sprawi, że będzie czuł się bezpiecznie. Ja odważyłam się sama umyć córkę dopiero, gdy skończyła miesiąc. Do tego momentu kąpał ją jej tata, który do dziś często to robi. Ja mu asystowałam, a na koniec z radością suszyłam i ubierałam małą. Pierwsza kąpiel noworodka powinna trwać od 5 do 10 minut. Żeby to się udało, zanim do niej przystąpimy, trzeba przygotować wszystkie potrzebne rzeczy do mycia i do ubrania: miękki ręcznik, sól fizjologiczną do przemywania oczu, miseczkę z letnią przegotowaną wodą, którą umyjemy twarz maluszkowi, kosmetyki przeznaczone wyłącznie dla niemowląt, ubranko, pieluchę, gaziki nasączone spirytusem, np. Leko do przemywania pępka. Wanienka musi być stabilnie ustawiona np. na stelażu lub na łóżku. Woda w niej nie powinna przekraczać 36 stopni C, a w pomieszczeniu najlepiej by było nie mniej niż 23 stopnie C. Można kupić termometry do mierzenia temperatury wody, choć ja stosowałam tradycyjną metodę i wkładałam swój łokieć do wody, badając jej ciepłotę. Wanienkę można wyścielić pieluchą tetrową lub podkładką z gąbki. Ja używałam złożonej pieluchy, bo podkładki lub gumowe maty stają się siedliskiem bakterii, trzeba je dokładnie myć i suszyć po każdym użyciu. Znajoma kupiła leżaczek, który wkłada się do wanny, a na nim kładzie noworodka i wtedy obiema rękami można myć malucha. Ani razu jednak go nie użyła.

 

Odpowiedni chwyt

Przed włożeniem do wanienki dziecko należy odpowiednio chwycić. Główkę kładziemy na swoim lewym przedramieniu, a dłoń wsadzamy pod lewą paszkę maleństwa, tak żeby jego plecki też miały oparcie. Prawą dłoń wsuwamy pod pupę dziecka i zanurzamy w wodzie jego pośladki. Powoli uwalniamy spod nich swoją prawą dłoń, by móc nią obmywać dziecko. Główkę wciąż trzymamy na lewym przedramieniu ponad wodą, a myjąc ją robimy to tak, żeby dziecku nie zachlapać twarzy i oczu. Dziecko powoli polewamy wodą. Brzuszek najpierw moczymy zwilżoną dłonią, dopiero potem delikatnie polewamy, omijając pępek. Płyn do kąpieli wylewamy na dłoń (opakowanie płynu powinno być z pompką, wtedy wygodniej jest go dozować i wycisnąć jedną ręką) i myjemy ciałko, nie zapominając o pachwinach, paszkach i fałdkach na szyi. Na końcu myjemy pupę. Dokładnie spłukujemy wodą z wanny. Po kąpieli, należy chwycić malucha w ten sam sposób, w jaki wkładaliśmy go do wanienki, czyli trzymając za pupę i pod pleckami, i zawinąć w ręcznik.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: aleksandra_szewczyk.

Komentarze

 • Modzelka8 | 16-02-2015 09:17:49

  Mi przy pierwszej kąpieli pomogła mama mojego męża. Strasznie się bałam, Janek był taki malutki. Bałam się, że go skrzywdzę. Na szczęście szybko się oswoiłam z maluszkiem. Każda kolejna kąpiel przebiegała nam sprawniej i szybciej. Teraz, kiedy maluch chlapie się w wannie i połowa wody ląduje na podłodze, można tylko się pośmiać z tego jak nieporadnie wyglądała nasza pierwsza kąpiel
 • mikaa997 | 19-02-2015 10:51:42

  Przy pierwszej kąpieli byliśmy sami i uważam że bardzo dobrze sobie poradziliśmy. Ręce się trochę trzęsły ale pamiętalismy wskazówki ze szkoły rodzenia. Pierwszej naszej kąpieli nie zapomnę nigdy
 • mikaa997 | 24-02-2015 10:10:55

  Ja słyszałam, że gdy niema takiej potrzeby to nie należy stoswać u dziecka emolientów. Skóra szybko się do nich przyzwyczaja a gdy na prawdę zaczną się jakieś problemy skórne to te preparaty mogą już nie działać.
 • Doris85 | 04-04-2015 17:48:11

  Przy pierwszej kąpieli chcemy być sami - zdecydowaliśmy, że w miarę możliwości kąpielą będzie się zajmował mąż. Uważam to za dobre rozwiązanie, gdyż pozwala Tatusiowi nawiązać lepszą więź z dzieckiem, a mamę odciążyć trochę z codziennych obowiązków.

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj