Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Skąd się bierze alergia?

Twój Ekspert Pulmonolog

Choroby alergiczne, wywołane stanami nadwrażliwości organizmu, wyzwalają różne czynniki, zwane alergenami. Może nimi być każda substancja, która przenika przez skórę lub błonę śluzową czy substancja, którą połykamy lub wstrzykujemy.

Prof. dr hab. Michał Pirożyński

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. Michał Pirożyński

Najczęściej są to: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin (drzew, traw, kwiatów), sierść zwierząt, zarodniki pleśni i grzybów, pierze, wełna, żywność, środki kosmetyczne i środki czystości, substancje chemiczne (też niektóre leki), metale (np. złoto). Uczulenie na któryś z alergenów i potwierdzenie tego w czasie wywiadu lekarskiego za pomocą testów skórnych i testów krwi przesądza o wystąpieniu lub niewystąpieniu alergii w organizmie.

U większości ludzi cierpiących na alergię stwierdza się (dzięki badaniu krwi) podwyższony poziom IgE, czyli przeciwciała, które znajdują się między innymi w górnych drogach oddechowych, płucach, jelitach i pozostałych odcinkach przewodu pokarmowego oraz w skórze.

Do alergii przyczyniają się też obciążenia genetyczne, to znaczy, że jeśli oboje rodzice są alergikami, to dziecko (aż w 70 proc. przypadków) może mieć nadwrażliwość alergiczną i trzeba będzie ustalić, jaki czynnik ją wywołuje.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Miód można wprowadzić do jadłospisu dziecka dopiero gdy skończy przynajmniej rok.

Miód jest niebezpieczny dla niemowląt

Słodzenie miodem napojów i potraw maluchów nie tylko sprzyja nadwadze, ale może uczulać i grozi zatruciem jadem kiełbasianym. Dzieciom do roku w ogóle miodu nie powinno się podawać. Niektórzy lekarze radzą, by wstrzymać się nawet do drugich urodzin.

czytaj

Krzywica to choroba, której można zapobiegać. Zadbaj o zdrowy rozwój dziecka. Witamina D3, wapń i fosfor pomogą w walce o zdrowie.

Krzywica

Spacery, słońce, wapń, fosfor i witamina D3 na odpowiednim poziomie – to sprzymierzeńcy w zapobieganiu krzywicy u maluchów. Profilaktyka jest kluczowa między 3. a 24. miesiącem życia dziecka, gdy mały organizm rozwija się najszybciej. Ale zaczyna się już w...

czytaj

Dziecko narażone na długotrwały i regularny hałas może mieć problemy rozwojowe, kłopoty z koncentracją, z nauką i nadpobudliwością

Hałas nie sprzyja ani zdrowiu, ani rozwojowi dziecka

Dziecko narażone na długotrwały i regularny hałas może mieć problemy rozwojowe, kłopoty z koncentracją, z nauką i nadpobudliwością, a w przyszłości nawet ubytek słuchu. Warto wiedzieć, że do uszkodzenia słuchu może dojść, gdy raz usłyszy się bardzo głośny...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj