Choroby alergiczne, wywołane stanami nadwrażliwości organizmu, wyzwalają różne czynniki, zwane alergenami. Może nimi być każda substancja, która przenika przez skórę lub błonę śluzową czy substancja, którą połykamy lub wstrzykujemy.
Najczęściej są to: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin (drzew, traw, kwiatów), sierść zwierząt, zarodniki pleśni i grzybów, pierze, wełna, żywność, środki kosmetyczne i środki czystości, substancje chemiczne (też niektóre leki), metale (np. złoto). Uczulenie na któryś z alergenów i potwierdzenie tego w czasie wywiadu lekarskiego za pomocą testów skórnych i testów krwi przesądza o wystąpieniu lub niewystąpieniu alergii w organizmie.
U większości ludzi cierpiących na alergię stwierdza się (dzięki badaniu krwi) podwyższony poziom IgE, czyli przeciwciała, które znajdują się między innymi w górnych drogach oddechowych, płucach, jelitach i pozostałych odcinkach przewodu pokarmowego oraz w skórze.
Do alergii przyczyniają się też obciążenia genetyczne, to znaczy, że jeśli oboje rodzice są alergikami, to dziecko (aż w 70 proc. przypadków) może mieć nadwrażliwość alergiczną i trzeba będzie ustalić, jaki czynnik ją wywołuje.