Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Skąd się bierze alergia?

Twój Ekspert Pulmonolog

Choroby alergiczne, wywołane stanami nadwrażliwości organizmu, wyzwalają różne czynniki, zwane alergenami. Może nimi być każda substancja, która przenika przez skórę lub błonę śluzową czy substancja, którą połykamy lub wstrzykujemy.

Prof. dr hab. Michał Pirożyński

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. Michał Pirożyński

Najczęściej są to: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin (drzew, traw, kwiatów), sierść zwierząt, zarodniki pleśni i grzybów, pierze, wełna, żywność, środki kosmetyczne i środki czystości, substancje chemiczne (też niektóre leki), metale (np. złoto). Uczulenie na któryś z alergenów i potwierdzenie tego w czasie wywiadu lekarskiego za pomocą testów skórnych i testów krwi przesądza o wystąpieniu lub niewystąpieniu alergii w organizmie.

U większości ludzi cierpiących na alergię stwierdza się (dzięki badaniu krwi) podwyższony poziom IgE, czyli przeciwciała, które znajdują się między innymi w górnych drogach oddechowych, płucach, jelitach i pozostałych odcinkach przewodu pokarmowego oraz w skórze.

Do alergii przyczyniają się też obciążenia genetyczne, to znaczy, że jeśli oboje rodzice są alergikami, to dziecko (aż w 70 proc. przypadków) może mieć nadwrażliwość alergiczną i trzeba będzie ustalić, jaki czynnik ją wywołuje.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Chodziki są nie tylko zbędne, ale też szkodliwe.

Chodzik dla dziecka. Opinie lekarzy

Moje zdanie o chodzikach jest bardzo krytyczne. Uważam, że to niepotrzebny gadżet, który ma uwolnić mamę od dziecka i ograniczyć jego przestrzeń życiową. W chodziku dziecko na pewno nie wejdzie na schody – a raczkujące prędzej czy później zacznie się na...

czytaj

Zakładając pampersa, najlepiej siusiaka układać do dołu.

Higiena chłopca

Szczerze mówiąc, po doświadczeniach z dwiema córkami, mały siusiak był jedną z niewielu rzeczy, w których czułam się zupełnie zielona. Jak go pielęgnować?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj