Nawet do czwartego miesiąca życia rodzice muszą pamiętać o podtrzymywaniu główki niemowlaka. Również wtedy, gdy obserwują jak maluszek samodzielnie podnosi i przez chwilę trzyma główkę samodzielnie. To ćwiczenia wzmacniające słabe jeszcze mięśnie. Podtrzymywanie główki chroni dziecko przed poważnymi urazami.
Podtrzymywanie główki niemowlaka to nawyk, który rodzice powinni mieć od urodzenia maluszka aż do około trzeciego, a nawet czwartego miesiąca życia – jak długo, zależy od konkretnego maluszka. Niektóre niemowlęta nie potrzebują już podtrzymywania w trzecim miesiącu, inne wymagają tego nawet pod koniec czwartego miesiąca życia.
Ważna informacja! Prawidłowo rozwijający się (urodzony w terminie) dwumiesięczny maluch, położony na brzuszku potrafi już dźwigać i samodzielnie trzymać przez chwilę głowę – to jedna z umiejętności, które sprawdza lekarz przy pierwszej wizycie szczepiennej. Osesek musi się uczyć napinać mięśnie tak, by utrzymać główkę prosto. Mięśnie karku i szyi są bardzo słabe, więc nauka trwa kilka miesięcy. Nie pomaga fakt, że główka niemowlaka w stosunku do reszty ciała jest bardzo duża – i ciężka. Samodzielne trzymanie główki najczęściej udaje się (przez chwilę) dzieciom w drugim miesiącu życia, ale to jeszcze za wcześnie, by zaprzestać podtrzymywania główki malucha. Gwałtowne odchylenie główki do tyłu to ryzyko naciągnięcia mięśni karku a nawet urazu kręgosłupa.
Pierwsze samodzielne utrzymanie główki przez niemowlaka przypada zwykle na drugi miesiąc życia. Dziecko, położone na brzuszku, unosi główkę na kilka sekund, mniej więcej pod kątem 45 stopni. Trzymiesięczne niemowlę potrafi już (zwykle) utrzymywać głowę podniesioną przez znacznie dłuższy czas – ale aby to było możliwe, już kilkutygodniowe niemowlę rodzice powinni kłaść na brzuszku, by jak najczęściej ćwiczyło mięśnie karku. Dzieci najczęściej bardzo lubią zmianę pozycji, która pozwala im obserwować otoczenie z nowej perspektywy.
Ważne! Dziecka, które leży na brzuszku nie można ani na chwilę zostawić samego. Chodzi o elementarne bezpieczeństwo - dziecko zmęczone trzymaniem główki może ją opuścić tak, że nie będzie mogło oddychać. W tej pozycji również nie kładzie się dziecka do snu.