Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Śmierć łóżeczkowa. Czy i jak można zapobiegać?

SIDS w Polsce zabiera rocznie nawet dwieście niemowląt

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia. Brakuje w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących śmierci łóżeczkowej w Polsce. W zależności od źródła badań, przyjmuje się, że z tego powodu umiera rocznie około 180-200 dzieci, a np. w Stanach Zjednoczonych aż 3,5 tys. Najwięcej zdarzeń przypada jesienią i zimą, w nocy lub wczesnym rankiem.

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia.

Fot. Fotolia

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia.

W czasie dziennej drzemki śmierć łóżeczkowa właściwie się nie zdarza. Bezpośrednie przyczyny śmierci łóżeczkowej (SIDS – Sudden Infant Death Syndrom) do dziś nie zostały jednoznacznie określone. - Udaje się je ustalić tylko w jednej czwartej przypadków, pozostałe 75 proc. kwalifikuje się jako zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, której powodów medycyna wciąż nie potrafi w pełni i jednoznacznie wyjaśnić - mówi dr Marta Balicka, neonatolog ze Szpitala Medicover.

 

Śmierć łóżeczkowa: przyczyny, czynniki ryzyka

SIDS częściej dotyczy dzieci z ciąż mnogich, a biorąc pod uwagę płeć – rzadziej dotyka dziewczynki niż chłopców. Zwykle przyczyn jest wiele – to m.in. obniżone napięcie mięśni górnych dróg oddechowych, bezdech, niedojrzałość ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia kontroli ciśnienia krwi, uszkodzenie pnia mózgu, nadczynność kory nadnerczy, zaciśnięcie się tętnicy szyjnej podczas unoszenia główki w trakcie spania na brzuchu. – Ryzyko zwiększają także obciążenia genetyczne i wcześniejsze wystąpienie SIDS w rodzinie, silny stres odczuwany przez niemowlę, nieregularny rytm karmienia i odpoczynku.

Zagrożenie wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej zwiększa również kładzenie dziecka na brzuchu w nocy, układanie go na zbyt miękkim materacu lub wśród poduszek i kocyków, w które niemowlę może zaplątać się podczas snu, a także przegrzewanie malca – dodaje neonatolog.

SIDS może się też zdarzyć u dzieci, których matki w czasie ciąży (lub po porodzie) paliły papierosy, spożywały alkohol, brały narkotyki. Niektórzy do czynników ryzyka zaliczają również sztuczne karmienie.

– Dla występowania SIDS nie bez znaczenia pozostaje też przebieg porodu i stan noworodka po narodzinach. Bardziej narażone na śmierć łóżeczkową są wcześniaki (stanowią – w zależności od źródła statystyk – od 20 proc. do 30 proc. dzieci umierających na SIDS). Niektóre źródła mówią o tym, że SIDS występuje częściej u maluchów z urodzeniową masą ciała niższą niż 2500 g, a także u tych, które w skali APGAR uzyskały mniej niż 6 punktów – mówi dr Balicka.

 

Śmierć łóżeczkowa: jak zapobiegać

Ryzyko wystąpienia SIDS można znacznie zredukować przestrzegając pewnych zaleceń i eliminując czynniki wskazywane jako zwiększające niebezpieczeństwo śmierci łóżeczkowej. – Dzieci najlepiej kłaść do snu na wznak, bo w ten sposób zmniejszamy niebezpieczeństwo odcięcia dopływu tlenu w wyniku wciśnięcia przez malca twarzy w poduszkę czy materac (zwróćmy też uwagę, by nie był za miękki, bo główka będzie się zapadać). Jeśli spanie na plecach nie jest możliwe na przykład z powodu infekcji, wybierajmy pozycję na boku. Zadbajmy też o to, by w łóżeczku nie pozostawiać zabawek czy innych przedmiotów, uważajmy także na prześcieradło i kocyk – najlepiej zawijać ich brzegi pod materac tak, by maluch nie mógł sobie bezwiednie przykryć nimi główki lub wybrać specjalny śpiworek, który to uniemożliwia – dodaje dr Grażyna Wyględowska, neonatolog ze Szpitala Medicover.

Dla większej kontroli nad stanem maluszka, w czasie pierwszych miesięcy życia jego łóżeczko można postawić w sypialni rodziców, by mieć pociechę w pobliżu. Mama może także zdecydować się na spanie razem z dzieckiem w jednym łóżku. – Jest to temat dla części osób kontrowersyjny, ale przez wielu ekspertów zalecany, oczywiście po spełnieniu pewnych wymogów. Chodzi tutaj przede wszystkim o zadbanie o to, by materac, na którym ma spać z nami dziecko, nie stykał się ze ścianą, ale też nie stwarzał ryzyka upadku malca na podłogę. Pociechę układajmy na plecach z dala od koca, kołdry, poduszek i tym podobnych, które mogłyby zakryć mu w trakcie nocy twarz i tym samym utrudnić oddychanie. Z tego samego powodu zatroszczmy się o to, by osoba współśpiąca nie miała na sobie elementów garderoby, które mogłyby przykryć dziecku buzię lub owinąć się wokół szyi. Pamiętajmy również, że wspólne spanie zdecydowanie odradza się, jeśli któreś z rodziców pali papierosy, jest pod wpływem alkoholu czy innych używek bądź przyjmuje leki – podpowiada dr Wyględowska.

Ważna jest także temperatura w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko. Optymalna temperatura to 20 stopni C, a przed snem najlepiej przewietrzyć pokój.

Warto również pilnować regularnego rytmu dnia, tak by pory karmienia i spania były o stałych porach.

Eksperci zwracają też uwagę, że ryzyko śmierci dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym zmniejsza karmienie piersią. Wszystko dlatego, że dzieci karmione w ten sposób śpią zwykle zwrócone twarzą w stronę mamy i rzadziej przekręcają się na brzuch, a to właśnie taka pozycja zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia SIDS.

 

Śmierć łóżeczkowa: czasami występują niepokojące objawy

W niektórych przypadkach SIDS, można zaobserwować serię tak zwanych objawów poprzedzających. Są to między innymi pocenie się malucha, jego dłuższy sen, epizodyczne sinienie, zmęczenie podczas karmienia i refluks. – Jeżeli zauważymy, że dziecko nie oddycha, natychmiast sprawdźmy, czy jego serce bije. Jeśli nie, trzeba natychmiast wezwać karetkę i niezwłocznie rozpocząć reanimację, którą należy prowadzić aż do momentu, gdy znów zacznie oddychać samodzielnie bądź gdy na miejsce przybędzie ratownik medyczny – dodaje dr Grażyna Wyględowska.

Na rynku są dostępne monitory oddechu, które alarmują, gdy z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, jednak nie są one zalecane przez lekarzy. – Prowadzone badania nie wykazały, aby monitor oddychania zmniejszał ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej w ogólnej populacji. Co więcej, zdarza się, że urządzenia te uruchamiają fałszywy alarm – to może być dla wielu mam źródłem ogromnego stresu, wywołuje też u nich potrzebę częstszego sprawdzania oddechu dziecka, co nierzadko kończy się budzeniem go i rozregulowaniem jego rytmu dobowego. Rozważenie korzystania z urządzenia monitorującego oddech jest zalecane w przypadku dzieci, u których niestabilny jest stan oddechowo-krążeniowy, które mają już za sobą incydenty zagrażające ich życiu takie jak zatrzymania oddychania bądź u których rodzeństwa wystąpiła śmierć łóżeczkowa – mówi neonatolog. 
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: śmierć łóżeczkowa, sen, rytm dnia, łóżeczko

Polecamy

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj