Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Seks po porodzie, Kiedy rozpocząć? Co robić, gdy brakuje ochoty na współżycie?

Drugi pierwszy raz

Współżycie seksualne powinno się podejmować nie wcześniej niż sześć tygodni po porodzie - uważają lekarze. Ale to wcale nie znaczy, że każda kobieta już wtedy ma ochotę na seks.

Prolaktyna osłabia popęd seksualny.

Fot. BE&W

Prolaktyna osłabia popęd seksualny.

Około sześć tygodni trwa połóg – okres, w którym organizm kobiety stopniowo powraca do formy sprzed ciąży: obkurcza się macica, goją się rany po urodzeniu łożyska oraz rany krocza i pochwy po nacięciu lub pęknięciu przy porodzie.

Jeśli już nabrałaś ochoty na seks, to po półtora miesiąca od porodu sprawdź sama czy dotyk intymnych miejsc nie sprawi ci przykrości czy wręcz bólu. Podjęcie współżycia po porodzie podczas połogu może bowiem sprawiać ból i doprowadzić do powstania bariery psychologicznej – seks potem może źle się kojarzyć. Skonsultuj się też z lekarzem, dowiedz czy nie ma innych przeciwwskazań do podjęcia współżycia.

– Bardzo poważnym problemem jest możliwość uszkodzenia (rozerwania) rany krocza po nacięciu przy porodzie. Jeśli nie jest w pełni zagojona, może zachodzić potrzeba zeszycia jej przez chirurga. Problemem może też być rozległa blizna po samoistnym gojeniu – ostrzega dr Dariusz Gołąbek, zastępca ordynatora Szpitala Ginekologiczno – Położniczego Ujastek w Krakowie. – Poza tym, we wczesnym okresie połogu największe ryzyko stanowi zapalenie samej rany krocza a także tzw. zakażenie wstępujące jamy macicy. Mogą być one dużym zagrożeniem dla zdrowia a czasem nawet życia kobiety – dodaje lekarz.

 

Karmienie piersią nie zapobiega ciąży

Dr Gołąbek przypomina, że wbrew dość powszechnemu przekonaniu karmienie piersią nie uniemożliwia zajścia w ciążę. – Większość kobiet podczas karmienia piersią nie miesiączkuje, jednak u niektórych miesiączki się pojawiają i są poprzedzone owulacją – tłumaczy ginekolog. Tzw. niepłodność laktacyjna dotyczy tylko części kobiet przez pierwsze sześć miesięcy po porodzie, jeśli nie wystąpiła jeszcze miesiączka i w sytuacji, gdy przerwy pomiędzy karmieniami dziecka piersią nie przekraczają 5-6 godzin.

Zatem pary, które po okresie połogu chcą podjąć współżycie a nie planują od razu kolejnego dziecka, powinny się zabezpieczyć. Wybór metody antykoncepcji zależy od pacjentki – jej oczekiwań, wygody stosowania, częstości współżycia, przekonań religijnych, ewentualnych przeciwwskazań medycznych.

Brak ochoty na seks po porodzie

Nie należy jednak popadać we frustrację, jeśli w połogu o seksie myślisz z niechęcią albo w ogóle. Brak ochoty na współżycie po porodzie nie jest niczym nadzyczajnym. Brak snu, noworodek, któremu poświęcasz 24 godziny na dobę, depresja po porodzie - przyczyn braku zainteresowania jest wiele. Popęd seksualny osłabia także hormon odpowiedzialny za produkcję mleka – prolaktyna, dzięki której najsilniejszym w tym czasie instynktem jest ten macierzyński.

Kobiety nie zawsze łatwo godzą się ze zmianami w organizmie, do których doprowadziły ciąża i poród - dla niejednej był on traumatycznym przeżyciem. Mają problemy z zaakceptowaniem własnego ciała: skóra traci sprężystość, skóra powłok brzusznych zaczyna się dopiero obkurczać, piersi są obrzmiałe, goi się krocze, utrzymują się zmęczenie i niepokój. Niejedna czuje się źle i nieatrakcyjnie, nie rozumie więc dlaczego miałaby pociągać partnera. Kobiety skarżą się dodatku na suchość w pochwie (dlatego podejmując współżycie warto zaopatrzyć się w żel nawilżający), niektóre czują się „ciasne”, inne znów odwrotnie – najprawdopodobniej dlatego, że po porodzie ściany pochwy są luźne, a mięśnie dna miednicy rozciągnięte. Można temu starać się zaradzić wykonywanymi kilka razy dziennie ćwiczeniami Kegla - polegającymi na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy.

 

Kiedy seks po porodzie?

Pierwszy stosunek po porodzie niejedna kobieta porównuje do pierwszego razu, mówi o całkiem nowych (często intensywniejszych) doznaniach. Jeśli jest przyjemnie i nie boli, to seks ma także działanie dobroczynne – dzięki orgazmowi mięśnie pochwy szybciej się regenerują, poprawia się jej ukrwienie.

Ale warto pamiętać, że pośpiech jest złym doradcą. Ważne, by porozmawiać o tym z partnerem, tak aby podjęte w odpowiednim czasie współżycie było znów dla obojga satysfakcjonujące. I nie zapominajmy: nasze dziecko będzie szczęśliwsze z zadowolonymi z życia (i potrafiącymi się cieszyć swoją obecnością) rodzicami, niż z takimi, co to nie potrafią ze sobą otwarcie pomówić o intymnych i tak ważnych dla nich kwestiach.

 

Antykoncepcja w połogu – wskazane metody i środki

Miejscowe mechaniczne i chemiczne. Najłatwiej dostępna prezerwatywa, może wprowadzać poczucie dyskomfortu a nawet bólu – powodem może być suchość w pochwie, na którą skarżą się kobiety po porodzie. Poza tym do wyboru kapturki naszyjkowe, błony dopochwowe oraz globulki i żele (zawarte w tych ostatnich związki chemiczne niszczące i unieruchamiające plemniki nie wchłaniają się do krwioobiegu, mogą więc być stosowane przy karmieniu piersią). Zaletą środków mechanicznych i chemicznych jest to, że mogą być stosowane niezależnie od fazy cyklu, brak jest efektów ubocznych ich stosowania, zmniejszają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Antykoncepcja hormonalna –minipigułki, zastrzyki. Należy przyjmować środki, które zawierają tylko progestagen. Pigułkę przyjmuje się codziennie, iniekcje co 13 tygodni.

Wkładki wewnątrzmaciczne - z miedzią lub hormonalne (zawierają tylko progesteron). Nie wpływają na skład mleka, po ich usunięciu płodność powraca automatycznie. Mogą jednak wywołać okresowe bóle w podbrzuszu nasilające się podczas menstruacji oraz uczulenia. Ich zakładanie wiąże się z ryzykiem powikłań np. infekcyjnych, a stosowanie może zwiększyć ryzyko ciąży pozamacicznej oraz ograniczyć płodność po usunięciu wkładki.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: marzena2401.

Komentarze

 • mikaa997 | 25-02-2015 14:29:23

  o to ciekawe, też nie wiedziałam że po cc stosunek może sprawiać ból.
 • joanka106259 | 27-02-2015 17:34:13

  Ja to pewnie przez pierwsze 3 miesiące nie zdecyduję się na seks, bo będę się bała. Można jednak zaspokajać potrzeby na inne sposoby, bez penetracji i też jest przyjemnie Przed powrotem do seksu również pójdę po coś antykoncepcyjnego, bo prezerwatyw nie lubię. Mi najlepiej pasują tabletki antykoncepcyjne, ale nie wiem czy przy karmieniu piersią będą wchodzić w grę.
 • Doris85 | 04-04-2015 17:53:01

  Rozmawialiśmy z mężem na te tematy i na szczęście mamy podobne podejście. Na początku pewnie trochę czasu nam zajmie przełamanie się i obawa czy już jest odpowiednia pora czy jeszcze trzeba dać organizmowi czas. Bardzo ważna jest szczera rozmowa z partnerem - on tez pewnie ma jakieś lęki związane z powrotem do bliskości...A taka rozmowa może wiele zdziałać.
 • peperonia | 26-04-2015 23:37:26

  u nas z ochotą nie było problemów, natomiast u mnie pojawiły się nieprzyjemne dolegliwości dlatego zastosowałam invag dopochwowy lek probiotyczny by uzupenić florę w bakterie kwasu mlekowego, decydując się na probiotyki warto wybierać te które wymagają przechowywania w lodówce to świadczy o ich skuteczności

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: seks, rodzina, rodzice, połóg, antykoncepcja

Polecamy

Lepiej, żeby ubranka dla dzidziusia były za duże, niż za małe

Pierwsza wyprawka dla noworodka

Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, nie mogłam doczekać się kupowania małych ubranek! Odwiedzałam sklepy z dziecięcymi artykułami, ale bałam się cokolwiek kupić, by nie zapeszyć. Jednak mniej więcej w szóstym miesiącu ciąży kupiłam pierwsze...

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj