Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pomiar temperatury: jak wyeliminować błędy

Dbaj o higienę termometru, czytaj instrukcję!

Dziecko ma rozpalone czoło i szkliste oczy, a termometr wskazuje jedynie 37,7 st. C? Zmierz temperaturę ponownie, a może też trzeci raz. Błędne pomiary nie należą wcale do rzadkości.

Pierwszy pomiar temperatury wykonany termometrem elektronicznym może być zaniżony.

Fot. Fotolia.pl

Pierwszy pomiar temperatury wykonany termometrem elektronicznym może być zaniżony.

Szklany termometr w kubku z gorącym mlekiem albo przytknięty na moment do kaloryfera – chyba każdy pamięta z dzieciństwa próby „gorączkowania” przed klasówką. Ale tradycyjne termometry – o ile były prawidłowo umieszczone pod pachą, w ustach czy odbycie a pomiar trwał wystarczającą ilość czasu – były raczej niezawodne.

Dominujące dziś na rynku termometry elektroniczne, jak zapewniają zgodnie producenci, są równie dokładne. Ale – pamiętajmy – to przyrządy, którymi trzeba się prawidłowo posługiwać i dbać o ich konserwację. Inaczej odczyt temperatury nie będzie miarodajny.

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy przy używaniu termometrów elektronicznych, jest „zapominanie” o bateriach. Muszą być w pełni sprawne, aby termometr działał właściwie. Zdecydowana większość termometrów sygnalizuje, że baterie zaczynają się wyczerpywać. W tym momencie powinny zostać zmienione, choć teoretycznie jeszcze można byłoby dokonać wielu pomiarów.

Błędem jest również traktowanie pierwszego pomiaru dokonanego termometrem elektronicznym, jako wiążącego. Termometr po czasie spoczynku jest od razu gotowy do pracy, ale pierwszy pomiar powinien być traktowany jako „rozgrzewka”. Najlepiej jest wykonać drugi, a w razie wątpliwości nawet trzeci pomiar, a nie poprzestawać na pierwszym odczycie, z reguły – zaniżonym. Producenci termometrów podkreślają, że klientom zdarza się reklamować termometry elektroniczne – również te z górnej półki – jako zawodne, tymczasem błędy w pomiarach wynikają z błędów w obsłudze, nie z wad sprzętu.

Odczyt temperatury może być również zaniżony, jeśli termometr – nawet „rozgrzany” i ze sprawnymi bateriami – będzie niewłaściwie umieszczony tam, gdzie chcemy zmierzyć temperaturę. Szczególnie newralgiczne miejsca to ucho i usta. W dołączonej do termometru elektronicznego instrukcji znajdziemy rysunek i opis, w jaki sposób i na jaką głębokość umieścić termometr w uchu, by zmierzył temperaturę przy błonie bębenkowej. Podobnie podczas pomiaru oralnego – nie wystarczy włożyć termometr do ust, ale trzeba umieścić go prawidłowo pod językiem.

Producenci termometrów zwracają uwagę na znaczenie systematycznego (po każdym użyciu), czyszczenia termometru, jeśli pomiarów dokonujemy w jamach ciała. Ma to znaczenie nie tylko dla higieny, ale i wiarygodności odczytu. Paul Hartmann, producent termometru na podczerwień Thermoval duo scan, którym można mierzyć temperaturę w uchu i na czole, w ulotce uczula, by po każdym pomiarze w uchu przetrzeć czujnik płatkiem nasączonym 70 proc. alkoholem (płatki załączone są do każdego termometru). Jeśli tego zaniedbamy, zalegająca na czujniku woskowina może sprawić, że kolejny odczyt będzie błędny. - Po oczyszczeniu czujnika pomiaru płatkami zawierającymi alkohol należy odczekać 5 minut do następnego pomiaru, aby termometr mógł osiągnąć swoją wymaganą temperaturę roboczą – czytamy w ulotce.

Precyzja i wiarygodność pomiarów nie mają tak dużego znaczenia, gdy zmagamy się z chorobą, której towarzyszy gorączka – różnica dwóch czy trzech dziesiątych stopnia nie jest bardzo znacząca.

Bywają jednak sytuacje, w których kluczowe są nawet niewielkie wahania temperatury – choćby podczas starań o dziecko, gdy kobieta, przy pomocy metody termicznej, chce dokładnie określić nie tylko dzień, ale wręcz moment owulacji. Dobre nawyki i wyeliminowanie błędów, jakie zdarzają się podczas pomiarów temperatury i obsługi termometru są niezbędne, by można było prowadzić takie precyzyjne pomiary i następnie móc uzyskane wyniki odpowiednio interpretować.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

 • moniaijulka | 16-01-2015 00:09:13

  My mamy termometr w smoczku, włączasz go, dziecko ma w buzi jak zwykły smoczek, po 3 minuta wyskakuje pomiar. Za każdym razem taki sam polecam ten smoczek-termometr z Canpolu
 • mikaa997 | 20-02-2015 11:26:11

  Mam dla dziecka termometr do ucha i czoła elektorniczny ale najbardziej wiarygodny jest dla mnie rtęciowy i pomiar w pupci dziecka.
 • Doris85 | 05-04-2015 11:54:07

  Jakiś czas temu zakupiliśmy nowy termometr elektroniczny. Akurat męża dopadło jakieś przeziębienie, więc była okazja, żeby go przetestować. Człowiek rozpalony, dreszcze, a termometr wskazuje 37,5. Sprawdziliśmy jeszcze raz rtęciowym - pokazał 39 stopni! Niestety trafiliśmy na felerny model. Przy mierzeniu temperatury trzeba pamiętać, że zimny pot na czole tez może wpływać na błędny odczyt wyn...
 • lucas_kruszyna | 21-04-2017 09:41:27

  Termometr mam teraz od Geratherm, dokładnie Non Contact. Jest w porządku, szybko mierzy i mi nie fałszuje wyników. Dobrze że ma efekt lupy także z wyświetlacza można sobie dość swobodnie odczytać wynik. Poza tym pomocne są też alarmy dźwiękowe i podświetlenie blatu przy gorączce. Ogólnie poręczny model, dość mały a nadaje się też do mierzenia temperatury powietrza czy przedmiotów.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: gorączka, choroby wieku dziecięcego, choroby

Polecamy

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj