Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej dysplazji?

Twój Ekspert Ortopeda

W tej chwili, dzięki obowiązkowym badaniom profilaktycznym, którym przechodzą dzieci w 2. miesiącu życia, coraz mniej jest przypadków zaniedbanej dysplazji stawów biodrowych.

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Fot. Archiwum

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Z dysplazją mamy do czynienia wtedy, gdy panewka biodra jest zbyt płytka w stosunku do głowy kości udowej – w idealnych warunkach przypomina ona głęboką miseczkę, która dokładnie obejmuje kość. Wtedy mówimy o prawidłowo ukształtowanych stawach biodrowych.

Część noworodków rodzi się z nie do końca wykształconymi stawami biodrowymi – w większości przypadków, przy zachowaniu podstawowych zasad pielęgnacji dziecka (układanie na brzuszku w pozycji żaby, szerokie pieluchowanie) niebezpieczeństwo dysplazji zostaje zażegnane i na kolejnym USG lekarz stwierdza, że stawy biodrowe są zdrowe.

W przypadku jednak stwierdzenia poważnej dysplazji może być konieczne leczenie operacyjne.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: dysplazja, biodra

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj