Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dzień Matki

Być mamą, jak to łatwo powiedzieć

Jestem mamą. Wszystko jest inaczej. Bardziej intensywnie. Bardziej prawdziwie. Jestem Twoją mamą, mój Synku i…

Mamą się jest 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, bez urlopu i rozstań, na zawsze. Na zdjęciu Kubuś z mamą.

Fot. Archiwum prywatne

Mamą się jest 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, bez urlopu i rozstań, na zawsze. Na zdjęciu Kubuś z mamą.

Kiedy budzisz mnie swoim śmiechem, staram się nie uświadamiać Ci, że o 5.00 rano wolałabym pospać, niż łaskotać Twoją gołą stopę. I szeroko ziewam dopiero, gdy wychodzę z domu.

Przestałam się dziwić, że gdy idę kupić tusz do rzęs, zamiast z Sephory wychodzę ze Smyka z kolejną zabawką. Albo książeczką. A tuszu jak nie miałam, tak nie mam.

Teletubisie naprawdę mnie wciągnęły, a niektóre odcinki znam na pamięć. Tak jak Ty.

Płaczę, kiedy widzę krzywdę dziecka. Wiem, że Ciebie też kiedyś ktoś będzie chciał skrzywdzić. Będę przy Tobie, obronię Cię!

Moja torebka nie ma przed Tobą tajemnic. Dzięki temu zapanował w niej jaki taki porządek. Nareszcie!

Kiedy byłeś malutki, czułam że jestem całym Twoim światem. Dziś świat stoi przed Tobą otworem, zaprasza do zabawy, pokazuje nowe możliwości. Jestem Twoim przewodnikiem. Pokazałam Ci stokrotki i biedronkę, i kaczki co pływają w stawie, pociągi mknące po torach. Przed nami tyle cudownych wypraw. Obym umiała się tak samo cieszyć, gdy będziesz chciał sam wędrować i odkrywać świat.

Nawet, kiedy jestem daleko – w pracy, poza domem – kawałek mnie jest przy Tobie cały czas. A może to Ty jesteś tam, gdzie ja?

Czasem utyskuję, że chciałabym mieć więcej czasu dla siebie. Choćby po to, żeby się wyspać. A potem myślę: - Dla siebie miałaś trzydzieści kilka lat, wystarczy.

Przestałam interesować się polityką. Większy sens ma zabawa klockami z Tobą. Nawet, jeśli nie wychodzi nam jeszcze z tego nic sensownego, przynajmniej jest zabawnie. I zawsze można zacząć od początku.

Wyobrażam sobie, że ze mną rozmawiasz. Myślę, jakie będzie Twoje pierwsze prawdziwe słowo. I wcale nie jestem zła, że mówisz BRUM, a jeszcze nie wołasz MAMA.

Gdy wspinasz się na krzesła, usiłujesz wejść na stół, albo pokonujesz przeszkody na placu zabaw, połowa mnie zamiera. Druga połowa bije brawo. Chcę, żebyś sobie radził w życiu, mój mały chłopczyku. Dlatego nie dmucham na każde zadraśnięcie.

Każdy Twój katar, każdą infekcję przeżywam jak ciężką chorobę. A jednocześnie dziękuję Bogu, że to tylko katar, tylko zapalenie gardła, tylko trzydniówka. Nawet gdy chorujesz, dziękuję, że jesteś zdrowym dzieckiem.

Kiedy krzyczysz i zaciskasz małe piąstki, żeby zademonstrować „bunt dwulatka”, czasem chce mi się płakać, a czasem – śmiać. Nie płaczę i się nie śmieję. Czekam, aż Ci przejdzie. Wiem, że po buncie dwulatka będzie bunt trzylatka, czterolatka, pięciolatka itd., itp. Liczę się z tym, że już nigdy nie przestaniesz się buntować. Ale mam nadzieję, że jakoś się dogadamy, jak mama z dzieckiem.

Kiedy zasypiasz, jestem naprawdę szczęśliwa. Ładnie wyglądasz, kiedy śpisz. No i mogę poskładać zabawki do pudeł. I wypić herbatę. Trochę spokoju od tupotu Twoich nóg naprawdę dobrze mi robi.

Jestem mamą i to najbardziej ostateczna i kompletna rzecz, jaka przytrafiła mi się w życiu. Nic tego nie zmieni, nie wezmę urlopu, nikt mnie nie zwolni, nie ma mowy o rozstaniu. 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, przez cały rok – jestem Mamą.
 

Od redakcji:

Zachęcamy: napisz – co dla Ciebie znaczy „być mamą”. Co macierzyństwo zmieniło w Twoim życiu? Opowiedz o drobnostkach i o poważnych doświadczeniach. Z przymrużeniem oka albo zupełnie serio.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mysia83 | 03-02-2015 07:52:23

  Dla mnie bycie mama to ciężka praca dająca ogromną satysfakcje, to dużo radości, ale tez i klika smutków. Bycie mamą to po prostu niesamowite uczucie spełnienia, i ogromna radość, gdy moje dzieci ucza się coraz to nowych rzeczy, nabywają nowe umiejętności. A jeden ich uśmiech potrafi natychmiastowo poprawić mój zły humor
 • Modzelka8 | 16-02-2015 09:15:08

  Ja zostałam mamą dość wcześniej, mam 21 lat, synek ma 5 miesięcy. Do tej pory nie wiedziałam, że istnieje tak silne uczucie. Chyba nie da się do niczego porównać miłości matki do dziecka. To trzeba po prostu czuć. Wszystko co robię, robię z myślą o moim dziecku. Bycie matką to fajna sprawa
 • mikaa997 | 27-02-2015 15:08:02

  Aż się wzruszyłam Ja jestem dumna z tego, że jestem mamą, nigdy nie wiedziałam, że daje to tyle radości. Mimo, że czasem jest cieżko to i tak dziecięcy uśmiech wynagrodzi wszystkie niepszespane noce
 • Doris85 | 04-04-2015 18:41:54

  Długo walczyliśmy o ciąże i nie będę młodą matką. Tym bardziej wzrusza mnie fakt, że już za jakiś czas usłyszę te najpiękniejsze dla kobiety słowa. Wydaje mi się, że nie da się tego uczucia z niczym porównać. A uśmiech dziecka wynagradza wszelkie trudy.

Poczytaj również

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj