Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ropiejące oczy dziecka po porodzie

Przypadłość, której nie można bagatelizować

Nawet do kilku dni po porodzie powieki noworodka bywają sklejone zbierającą się białawo-żółtawą lub zielonkawą wydzieliną a spojówki oczek są lekko zaczerwienione i nabrzmiałe. W większości przypadków skuteczna jest odpowiednia pielęgnacja, ale nie zawsze!

Niektóre dzieci mają wąskie kanaliki łzowe, które łatwo się zatykają powodując zastój łez.

Fot. iStockphoto

Niektóre dzieci mają wąskie kanaliki łzowe, które łatwo się zatykają powodując zastój łez.

Tę powszechną przypadłość w postaci ropiejących oczek noworodki zwykle łapią przechodząc przez kanał rodny mamy, czasem to uroda osobnicza dziecka, a niekiedy zdarzają się zakażenia szpitalne.

W większości przypadków nie dzieje się nic złego z tego powodu i przemywanie oczu kilka razy dziennie przeważnie wystarcza, ale też nie ma co tego przedłużać w nieskończoność. Jeśli dolegliwość po trzech dniach nie ustępuje, trzeba iść do pediatry, a ten powinien skierować dziecko do okulisty.

 

Infekcja spojówek

Dopóki niemowlak jest z matką na oddziale ginekologiczno-położniczym rodzice w ogóle nie powinni się martwić, bo obrzmiałymi oczkami malucha fachowo zajmuje się neonatolog. - Zwykle jest to reakcja odczynowa na zabieg Credego wykonywany u każdego noworodka po porodzie - mówi Marzena Zalewska-Dziuba, lekarka - neonatolog Oddziału Noworodków Szpitala Ujastek w Krakowie. – Trzeba przemywać oczy solą fizjologiczną. Jestem przeciwniczką używania roztworu rumianku, bo zioła uczulają i nie powinno się na maluchach tak eksperymentować. Przy czym przemywać oczko należy zawsze od zewnątrz do środka w kierunku noska, a każdy wacik po jednym przemyciu należy wyrzucić i sięgać po nowy. Zalecam też delikatne masowanie wewnętrznego kącika oczka kilka razy dziennie, aby odblokować kanalik łzowy, który zatykając się powoduje u niektórych dzieci pojawienie się wydzieliny z worków spojówkowych – radzi lekarka.

Jeśli dolegliwość nie ustępuje, pobiera się wymaz z wydzieliny ropnej, która się pojawia w oku. Bada się rodzaj drobnoustroju chorobotwórczego powodującego infekcję i leczy się zapalenie spojówek antybiotykiem, na który ten drobnoustrój jest wrażliwy – wyjaśnia neonatolog.

 

Wąski kanalik łzowy

Ale nie zawsze pierwotną przyczyną ropiejących oczek są tylko bakterie, czasem istnieją czynniki sprzyjające. – Niektóre dzieci mają wąskie kanaliki łzowe, które łatwo się zatykają powodując zastój łez. A taki zastój powoduje rozwój infekcji. Wtedy mogą się zacząć rozmnażać drobnoustroje i trzeba leczyć oczy, ale już u okulisty – zaznacza dr Marzena Zalewska-Dziuba. - Nie ma na co czekać – dodaje lekarka. Uważa, że, jeśli po dwóch dniach masowania kanalików i przemywania oczu solą fizjologiczną powieki dziecka są nadal sklejone, mama powinna iść na konsultację do okulisty. – Okulista najlepiej oceni, czy trzeba zastosować przetykanie kanalika łzowego. To zabieg nieskomplikowany, bezkrwawy, określany popularnie jako przedmuchiwanie, trwający kilka minut – mówi dr Zalewska –Dziuba.

 

Nawracające stany zapalne spojówek

Niezależnie od przyczyn ropienia oczu, nie należy popadać w panikę, ale też po wykonaniu wszystkich zabiegów zaleconych przez pediatrę warto sprawdzić stan oczu u okulisty. – Nie można bagatelizować problemu, bo być może jest to przypadłość przejściowa, ale czasem okazuje się, że nawracające stany zapalne spojówek są związane z zupełnie inną przyczyną, którą warto eliminować od razu. – To potrafi wykryć tylko specjalista – twierdzi neonatolog.
Przypominamy, że ważna jest właściwa pielęgnacja niemowlaka po powrocie ze szpitala z mamą do domu. Trzeba unikać tzw. starych dobrych rad, a szczególnie nie używać do przemywania oczu ziół. Joanna Dudek, doświadczona położna Szpitala MSWiA w Krakowie radzi rodzicom przemywać oczka solą fizjologiczną albo naparem zwykłej herbaty. – Dopiero gdy te sposoby zawodzą, stosuje się kropelki sulfacetamid i zakrapia nimi oczka trzy razy dziennie po jednej kropelce, ale krople te musi zaordynować pediatra. Czasem lekarz przepisze antybiotyk (np. neomycynę czy gentamycynę) – opowiada Dudek.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159, WikiGabi.

Komentarze

 • moniaijulka | 24-01-2015 00:06:26

  Córcia miała tak jak w artykule napisane po porodzie nabrzmiałe, czerwone oczka i ropiejące. W domku nadal tak było, więc przemywałam solą fizjologiczną, położna mi doradziła żeby przemywać czarną herbatą i to bardziej pomogło niż ta sól. Także bardziej polecam domowe sposoby
 • Modzelka8 | 18-02-2015 09:16:37

  Ja przemywałam małemu oczka przegotowaną wodą, ale niezbyt to pomagało. Dopiero lekarz rodzinny przepisał nam kropelki. Ropienie ustąpiło po około 3 tygodniach
 • mikaa997 | 20-02-2015 10:37:48

  Mojemu synkowi zaczeły robieć oczka jak skończyl 4 tygodnie, poszlismy do pediatry i przepisała nam krople które błyskawicznie pomogły, w niedługim czasie mieliśmy umówioną wizytę u okulisty (zalecenie po fototerapii) i Pani powiedziała że te krople są za mocne dla takiego maluszka i mam je wyrzucić. Wniosek? Jeśli macie problem z oczkami polecam od razu udać się do dziecięcego okulisty.
 • dorota2010 | 01-08-2015 09:40:35

  Mojemu synkowi ropiało jedno oczko po porodzie i pomogło przemywanie solą fizjologiczną.

Poczytaj również

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj