Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jaka jest statystyka powikłań poszczepiennych?

Twój Ekspert od szczepień

Chciałbym uspokoić mamy. Działania niepożądane szczepionek są bardzo różne i należy je analizować w zależności od użytej szczepionki. Ogólnie dzielimy szczepionki na zawierające żywe i martwe drobnoustroje.

Dr n. med. Paweł Grzesiowski z synem Jasiem

Fot. Archiwum prywatne

Dr n. med. Paweł Grzesiowski z synem Jasiem

Zwykle te, które zawierają żywe drobnoustroje wywołują więcej działań niepożądanych niż te, zawierające martwe. Żywe szczepionki rozwijają się podobnie jak dziki drobnoustrój, ale reakcja na nie organizmu jest słabsza i objawy łagodniejsze niż chorobowe. Po takich szczepionkach zwykle pojawia się gorączka, gorsze samopoczucie, nawet czasami wysypka (po szczepionce przeciw odrze, różyczce, śwince, ospie wietrznej). 

Działanie niepożądane szczepionki musimy podejrzewać za każdym razem, gdy w czasie 30 dni od daty zaszczepienia pojawiają się niepokojące objawy. Są to jednak jedynie podejrzenia, a nie związek przyczynowo-skutkowy. Np. jeśli dziecko w 7 dni po szczepieniu zachoruje na zapalenie płuc i umrze, to zgłaszamy to jako podejrzenie działania niepożądanego do wyjaśnienia. Ale jeśli dziecko po szczepieniu żywą szczepionką np. przeciw gruźlicy dostanie gruźlicy i zapalenia płuc, to będzie to ewidentne poszczepienne działanie niepożądane.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj