Chciałbym uspokoić mamy. Działania niepożądane szczepionek są bardzo różne i należy je analizować w zależności od użytej szczepionki. Ogólnie dzielimy szczepionki na zawierające żywe i martwe drobnoustroje.
Zwykle te, które zawierają żywe drobnoustroje wywołują więcej działań niepożądanych niż te, zawierające martwe. Żywe szczepionki rozwijają się podobnie jak dziki drobnoustrój, ale reakcja na nie organizmu jest słabsza i objawy łagodniejsze niż chorobowe. Po takich szczepionkach zwykle pojawia się gorączka, gorsze samopoczucie, nawet czasami wysypka (po szczepionce przeciw odrze, różyczce, śwince, ospie wietrznej).
Działanie niepożądane szczepionki musimy podejrzewać za każdym razem, gdy w czasie 30 dni od daty zaszczepienia pojawiają się niepokojące objawy. Są to jednak jedynie podejrzenia, a nie związek przyczynowo-skutkowy. Np. jeśli dziecko w 7 dni po szczepieniu zachoruje na zapalenie płuc i umrze, to zgłaszamy to jako podejrzenie działania niepożądanego do wyjaśnienia. Ale jeśli dziecko po szczepieniu żywą szczepionką np. przeciw gruźlicy dostanie gruźlicy i zapalenia płuc, to będzie to ewidentne poszczepienne działanie niepożądane.