Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jaka jest statystyka powikłań poszczepiennych?

Twój Ekspert od szczepień

Chciałbym uspokoić mamy. Działania niepożądane szczepionek są bardzo różne i należy je analizować w zależności od użytej szczepionki. Ogólnie dzielimy szczepionki na zawierające żywe i martwe drobnoustroje.

Dr n. med. Paweł Grzesiowski z synem Jasiem

Fot. Archiwum prywatne

Dr n. med. Paweł Grzesiowski z synem Jasiem

Zwykle te, które zawierają żywe drobnoustroje wywołują więcej działań niepożądanych niż te, zawierające martwe. Żywe szczepionki rozwijają się podobnie jak dziki drobnoustrój, ale reakcja na nie organizmu jest słabsza i objawy łagodniejsze niż chorobowe. Po takich szczepionkach zwykle pojawia się gorączka, gorsze samopoczucie, nawet czasami wysypka (po szczepionce przeciw odrze, różyczce, śwince, ospie wietrznej). 

Działanie niepożądane szczepionki musimy podejrzewać za każdym razem, gdy w czasie 30 dni od daty zaszczepienia pojawiają się niepokojące objawy. Są to jednak jedynie podejrzenia, a nie związek przyczynowo-skutkowy. Np. jeśli dziecko w 7 dni po szczepieniu zachoruje na zapalenie płuc i umrze, to zgłaszamy to jako podejrzenie działania niepożądanego do wyjaśnienia. Ale jeśli dziecko po szczepieniu żywą szczepionką np. przeciw gruźlicy dostanie gruźlicy i zapalenia płuc, to będzie to ewidentne poszczepienne działanie niepożądane.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj