Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Udar cieplny, udar słoneczny: objawy, jak leczyć?

Słońce groźne dla dzieci

Dzieci bardzo łatwo można przegrzać, zatem należy je chronić przed mocnym słońcem. Udar cieplny jest bardzo groźnym stanem. W przypadku braku odpowiedniej reakcji i prawidłowego postępowania może doprowadzić do niewydolności wielu narządów, a nawet do śmierci.

W upalny dzień podniesiona w wózku budka, dodatkowo nakryta pieluszką, to "termos" w którym dziecko może łatwo dostać udaru cieplnego

Fot. Fotolia

W upalny dzień podniesiona w wózku budka, dodatkowo nakryta pieluszką, to "termos" w którym dziecko może łatwo dostać udaru cieplnego

Udar cieplny to stan chorobowy wywołany przegrzaniem czyli nadmiernym dostarczeniem energii cieplnej do organizmu, przy jednoczesnym zaburzonym lub utrudnionym jej oddawaniu. Jeżeli dochodzi do niego w wyniku bezpośredniego i długotrwałego działania promieni słonecznych, mówimy wtedy o udarze słonecznym, czasem nazywanym również porażeniem słonecznym. Udar cieplny może też wystąpić, gdy nie mamy bezpośredniego kontaktu ze słońcem - na przykład w gorący, choć pochmurny dzień.

Udar słoneczny może dotyczyć osób w każdym wieku, ale najbardziej narażone są dzieci w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym. - U niemowląt i małych dzieci mechanizmy termoregulacyjne, odpowiadające za właściwą regulację temperatury ciała, nie są jeszcze w pełni wykształcone, a ich działanie nie do końca skuteczne. Wpływ na ośrodek termoregulacji mogą mieć również choroby oraz przyjmowane leki, zatem bardzo łatwo może dojść do udaru cieplnego. Szczególnie narażone są dzieci z cukrzycą, chorobami serca, otyłe oraz przyjmujące leki antyhistaminowe, moczopędne i rozszerzające naczynia- mówi dr Rafał Kuligowski, konsultant Enel-Sport ds. pediatrii.

 

Udar słoneczny: jak zapobiegać, jak chronić dziecko

Do udaru może dojść, gdy dziecko zbyt długo przebywa na słońcu i jest wystawione na jego bezpośrednie działanie czyli np. nad wodą, w ogródku, na placu zabaw; w nagrzanym pomieszczeniu, np. w samochodzie, w domku na placu zabaw, pod namiotem a nawet w wózku dziecięcym z „budką”. W tym ostatnim przypadku zdarza się często, że na budkę narzucana jest dodatkowo pieluszka tetrowa, która ma dawać cień. To pułapka - materiał zatrzymuje cyrkulację powietrza i zwiększa niebezpieczeństwo przegrzania.

Dziecko może się przegrzać także wtedy, gdy jest nieodpowiednio ubrane (zbyt ciepło), nie ma nakrycia głowy, nie jest posmarowane kremami ochronnymi. W ciepłe dni nie należy zapominać o częstym pojeniu dzieci - muszą pić znacznie więcej. W trakcie upałów nie wolno też narażać dzieci na zbyt intensywny wysiłek fizyczny, np. długa jazda na rowerze, wędrówki górskie czy inne sporty.

 

Udar słoneczny: objawy mogą wystąpić bardzo szybko

- Trudno jest jednoznacznie określić czas przebywania na słońcu, po jakim mogą pojawić się pierwsze objawy udaru słonecznego. Uzależnione jest to od wielu czynników, zarówno zewnętrznych, takich jak temperatura otoczenia, wilgotność, nasłonecznienie, jak również dotyczących konkretnej osoby (wiek, nawodnienie, aktywność fizyczna, długość przebywania w bezpośrednim działaniu promieni słonecznych, choroby, przyjmowane leki). Objawy udaru słonecznego mogą pojawić się już w trakcie ekspozycji na światło słoneczne lub nawet kilka godzin później. Mogą być one mniej lub bardziej nasilone, nawet zagrażające życiu - mówi dr Rafał Kuligowski.

Do częstych objawów udaru cieplnego zalicza się: płacz, niepokój lub apatię, nudności, wymioty, brak apetytu, nadmierne pragnienie, ból i zawroty głowy, zaburzenia zachowania i widzenia, mocne zaczerwienienie i wysuszenie skóry, poparzenia słoneczne, dreszcze, drgawki, wysoka gorączka (może być powyżej 40 st. C), trudności z oddychaniem, przyspieszony oddech, ogólnie osłabienie, wycieńczenie organizmu, utrata przytomności.

- Dziecko nie zawsze potrafi powiedzieć co mu dolega, bywa, że objawy udaru nie są charakterystyczne, np. dziecko tylko płacze, jest apatyczne, w związku z czym rodzice lub opiekunowie mogą je początkowo zbagatelizować. Możliwa jest także sytuacja, w której po pobycie na nasłonecznionym terenie dziecko skarży się tylko na gorsze samopoczucie, ale nie ma żadnych innych niepokojących objawów. W takim przypadku należy obserwować je w domu, nie należy jednak zostawiać bez opieki - dodaje lekarz.

 

Udar słoneczny: jak leczyć, jak udzielić pierwszej pomocy

Dziecko, u którego podejrzewa się udar słoneczny należy natychmiast przenieść w zacienione miejsce z dostępem do świeżego powietrza. Próba leczenia udaru słonecznego w warunkach domowych może być podjęta tylko przy łagodnych objawach i dobrym stanie ogólnym dziecka.

- Jeśli to możliwe powinniśmy ułożyć je w pozycji półsiedzącej, a także zdjąć zbyt ciepłe ubranie. Można również zastosować chłodne okłady na głowę, a jeśli jest przytomne podawać małymi porcjami napoje do picia. Poza przykładaniem chłodnych okładów, możemy również użyć schłodzonych opatrunków żelowych, które są dostępne w aptekach. Nie należy dziecka wkładać do zimnej wody ani ochładzać bezpośrednio lodem, ponieważ może to spowodować szok termiczny. Należy pamiętać, że objawów udaru może być bardzo dużo, mogą się także różnić stopniem nasilenia, dlatego postępowanie musi być zależne od konkretnej sytuacji. Jeżeli stan zdrowia dziecka w jakikolwiek sposób nas niepokoi, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku pojawienia się kilku z wcześniej wymienionych objawów lub pogarszania się początkowo dobrego stanu ogólnego dziecka, należy niezwłocznie wezwać pogotowie - mówi pediatra.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wakacje z dzieckiem

Polecamy

Możesz kupić w aptece specjalną rurkę, którą wysysa się katar.

Katar u noworodka i niemowlaka

Przerobiłam z moimi córkami wszystkie katarowe przypadłości. Katar u nich zwykle trwał dwa tygodnie. Jak się okazało, to norma. Jednak wiąże się z maratonem braku snu.  

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Wchodzisz na wagę po wakacjach i...:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj