Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Alergia czy nietolerancja pokarmowa?

Trzeba wiedzieć, by pomóc dziecku

Alergia pokarmowa to reakcja układu immunologicznego, pojawiająca się na krótko po spożyciu określonych pokarmów. Problem ten jest coraz częściej diagnozowany, zwłaszcza u małych dzieci i niemowląt. Nawet niewielkie ilości jedzenia mogą wywoływać odczyn alergiczny, któremu towarzyszą charakterystyczne symptomy, takie jak: problemy ze strony układu trawiennego (kolki, wzdęcia, biegunki), pokrzywka skórna, a w szczególnych przypadkach, nawet obrzęk układu oddechowego.

Zwykle alergie objawiają się już w pierwszym roku życia malucha, a najczęściej spotykany alergen w tej grupie wiekowej stanowi mleko, a konkretniej zawarte w nim białko, obecne także w wielu innych pokarmach.

fot. Materiały partnera

Zwykle alergie objawiają się już w pierwszym roku życia malucha, a najczęściej spotykany alergen w tej grupie wiekowej stanowi mleko, a konkretniej zawarte w nim białko, obecne także w wielu innych pokarmach.

Alergia pokarmowa to reakcja układu immunologicznego, pojawiająca się na krótko po spożyciu określonych pokarmów. Problem ten jest coraz częściej diagnozowany, zwłaszcza u małych dzieci i niemowląt. Nawet niewielkie ilości jedzenia mogą wywoływać odczyn alergiczny, któremu towarzyszą charakterystyczne symptomy, takie jak: problemy ze strony układu trawiennego (kolki, wzdęcia, biegunki), pokrzywka skórna, a w szczególnych przypadkach, nawet obrzęk układu oddechowego.

Co warto wiedzieć?

Alergie pokarmowe dotykają od 2 do 5% osób dorosłych i ok. 6 - 8 % dzieci przed 3 rokiem życia. Choć na dolegliwości te dostępne są gotowe preparaty lecznicze łagodzące objawy, wiele maluchów wraz z wiekiem „wyrasta” z tej przypadłości. Ryzyko występowania alergii u dziecka jest zależne od wielu czynników, m.in. predyspozycji genetycznych. Szacuje się, że jest ono do 40% większe w przypadku, gdy w rodzinie występowały choroby alergiczne. Zwykle alergie objawiają się już w pierwszym roku życia malucha, a najczęściej spotykany alergen w tej grupie wiekowej stanowi mleko, a konkretniej zawarte w nim białko, obecne także w wielu innych pokarmach.

Alergia czy nietolerancja?

Niestety alergie na pokarm u najmłodszych są często mylnie uznawane za nietolerancję pokarmową, m.in. nietolerancję zawartej w mleku laktozy. Jak zatem sprawdzić co dolega naszemu maluchowi? Chociaż pomiędzy tymi dwiema dolegliwościami występują znaczne podobieństwa, istnieje szereg znaczących różnic umożliwiających odróżnienie alergii od nietolerancji pokarmowej. Przede wszystkim szybkość występowania objawów. W przypadku alergii pokarmowej reakcja organizmu jest gwałtowna i pojawia się na krótko po spożyciu nawet niewielkich ilości alergenu. Natomiast gdy mamy do czynienia z nietolerancją, reakcja organizmu nie jest związana z odpowiedzią ze strony układu immunologicznego. Typowe dla niej objawy pojawiają się nawet do 72 godzin od spożycia nietolerowanego przez organizm pokarmu, a ich natężenie w głównej mierze zależy od ilości spożytego alergenu. Są to głównie wzdęcia i bóle brzucha z towarzyszącą biegunką. Zwykle brak zmian skórnych, takich jak zaczerwienienie i szorstkość skóry oraz swędząca pokrzywka, które stanowią charakterystyczny objaw alergii.

Jak pomóc maleństwu?

W przypadku dzieci karmionych piersią konieczna może okazać się zmiana diety matki. Zazwyczaj wiąże się to z eliminacją spożywania określonych produktów, np. białkowych. Z kolei u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym wymagane jest podawanie specjalnego mleka, przeznaczonego dla alergików. Zwykle wymaga to konsultacji lekarskiej, podobnie jak w przypadku, gdy objawy są na tyle zaostrzone, że konieczne staje się nie tylko zastosowanie diety eliminacyjne, ale także odpowiednich leków łagodzących objawy (m.in. leki sterydowe). Pomocne może okazać się podawanie maluchowi probiotyków, utrzymujących na odpowiednim poziomie bakteryjną florę jelitową. Należy również pamiętać aby w miarę wzrostu dziecka, przechodzenie na pokarmy stałe odbywało się w sposób kontrolowany, zazwyczaj nieco później niż w przypadku dzieci pozbawionych alergii. Nowe produkty spożywcze powinno wprowadzać się do diety pojedynczo, obserwując przez odpowiednio długi czas reakcje organizmu. Umożliwi to ewentualną eliminację z diety pokarmów o działaniu alergizującym naszą pociechę. Jednak nie martwmy się na zapas! Jeśli nawet nasze dziecko zalicza się do alergików, istnieje duże prawdopodobieństwo, że większość alergii pokarmowych minie do ukończenia 5 roku życia.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • malinkowo_truskawkowo | 24-03-2016 13:19:11

  w leczeniu alergii u dzieci bardzo pomocna jest takze kuracje probiotykiem na alergie Latopic, juz po paru tygodniach alergia przyjmuje slabsza postac, jednak zaleca sie kontynulowac kuracje do konca, a wiec przez 3 miesiace, po takiej kuracji u nas czesc alergii calkowicie minela, a pozostala byla juz bardzo niewielka, znacznie mniej uciazliwa, wiec na prawde warto!
 • malutka66 | 20-09-2016 15:35:31

  Wystarczy też zrobić badania na poziom przeciwciał igg , które pozwalają wykryć nietolarancję pokarmową. W zasadzie im szybciej zrobi się badania wykrywające alergię pokarmową tym lepiej dla dzieciaczka. Wtedy można już właśnie szukać rozwiązania jak np wspomniany wyżej probiotyk.
 • Asiiiia | 18-11-2016 09:29:27

  Ja muszę bardzo uważać, bo moje dziecko ma alergię na kurz. Ostatnio razem z mężem przeglądaliśmy takie akcesoria i myślimy nad wyborem odpowiedniego odkurzacza. Musi mieć wiele szczotek i nakładek, gdyż od teraz czeka nas sprzątanie tak zwane "gruntowne".
 • justyn1a | 29-11-2016 00:28:11

  Odkurzacz to jedno, przyda się też porządny mop . Ja postawiłam na taki, który ma nakładki możliwe do wyprania w pralce. Najbardziej higieniczne rozwiązanie przy dziecku.

Poczytaj również

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Czy szczepienia dzieci powinny być obowiązkowe?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj