Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Od 30. tygodnia ciąży ostrożnie z kwasem foliowym w pigułkach!

Jedna z przyczyn astmy u dzieci

Kobiety, które w czasie ciąży łykają kwas foliowy, narażają swoje dzieci na astmę!

Kwas foliowy zawarty w pożywieniu nie szkodzi w żadnym okresie ciąży.

Fot. iStockphoto

Kwas foliowy zawarty w pożywieniu nie szkodzi w żadnym okresie ciąży.

Nowe badania naukowe wykazały związek między zażywaniem podczas ciąży preparatów zawierających kwas foliowy a wystąpieniem astmy u dzieci. Uczeni biją na alarm – w krajach wysokorozwiniętych na tę chorobę cierpi coraz więcej osób.

 

Niespodziewane skutki uboczne suplementów

Wyniki badań przeprowadzonych w Robinson Institute na uniwersytecie w Adelajdzie rzucają światło na gwałtowny wzrost zachorowań na astmę w krajach wysokorozwiniętych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Australijscy badacze – Michael Davies, Melissa Whitrow, Vivienne Moore i Alice Rumbold – ogłosili, że przyjmowanie kwasu foliowego w ostatnich tygodniach ciąży wyraźnie zwiększa ryzyko, że dziecko zapadnie na tę groźną chorobę.

Prof. Michael Davies, dyrektor Robinson Institute i kierownik grupy prowadzącej badania, uważa, że suplementy zawierające kwas foliowy zalecane ciężarnym, by zapobiegać uszkodzeniom płodu, mogą mieć „niespodziewane skutki uboczne”.
– W naszych badaniach powiązaliśmy przyjmowanie kwasu foliowego w późnej ciąży ze zwiększonym ryzykiem astmy u dzieci, ale nie mamy dowodów, że podobne działanie może mieć suplementacja tego związku we wczesnej ciąży – mówił prof. Davies w magazynie „American Journal of Epidemiology, gdzie opublikowano wyniki australijskich badań. 

Jedna trzecia zdiagnozowana


Uczeni przebadali ponad 557 kobiet – w latach 1998-2008. Dwukrotnie ocenili ich dietę i suplementy przyjmowane w czasie ciąży, a potem przebadali ich dzieci po 3,5 i 5,5 roku od narodzin. Astmę stwierdzono u 11,6 proc. trzylatków i u 11,8 proc. pięciolatków. Prawie jedna trzecia z tych malców miała przewlekłą astmę.

Kwas foliowy to witamina z grupy B (B9). Obecnie zaleca się, by kobiety przyjmowały go 0,4 mg dziennie na miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę oraz w trakcie pierwszego trymestru. Taka suplementacja – zdaniem specjalistów – zmniejsza ryzyko zespołu wrodzonych wad układu nerwowego, m.in. niedorozwoju mózgu i rdzenia kręgowego. Większość tych wad powstaje zwykle w pierwszych 28 dniach ciąży, często nawet zanim kobieta orientuje się, że spodziewa się dziecka.

– Nasze badania potwierdzają te zalecenia, nie stwierdziliśmy bowiem wzrastającego ryzyka zachorowania na astmę u dzieci, jeśli kwas foliowy podawany był w okresie poprzedzającym ciążę i we wczesnym jej okresie (do 16. tygodnia ciąży) – tłumaczy prof. Davies. – Powinno się jednak zmienić zalecenia dotyczące przyjmowania tego związku w późniejszym okresie ciąży (od 30. tygodnia).

Prawie połowa biorących udział w badaniach kobiet łykała suplementy zawierające kwas foliowy, 56 proc. z nich przyjmowało zalecaną dzienną dawkę 0,4 mg we wczesnej ciąży. – Nasze prace pokazują, jak ważne jest dostosowywanie dawki kwasu foliowego do okresu ciąży, by zoptymalizować ochronę układu nerwowego płodu, jaką zapewnia ta substancja, a jednocześnie nie zwiększać ryzyka zachorowania dziecka na astmę – przekonuje dyrektor Robinson Institute.
Australijczycy nie stwierdzili, by w jakimkolwiek okresie ciąży szkodził kwas foliowy pochodzący z naturalnej, dobrze zbilansowanej diety. Zawierają go m.in. szpinak, szparagi, soczewica, brokuły, wzbogacone ziarna, orzeszki ziemne i sok pomarańczowy. 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mikaa997 | 24-02-2015 17:36:05

  Zdziwił mnie ten artykuł bo przecież kwas foliowy jest w każdym suplemencie diety dla kobiet w ciąży. Ja taki łykałam nawet jeszcze po ciąży gdy karmiłam piersią.
 • dorota2010 | 08-03-2015 12:11:15

  Mam zalecenia od lekarza przyjmować kwas foliowy od początku do końca ciąży. Pierwszy raz słyszę, że kwas foliowy może zaszkodzić... Większość kobiet zażywa kwas do zakończenia ciąży, a nie które nawet - w tym ja brałam już wtedy gdy planowałam powiększyć rodzinę.
 • donnavito | 08-03-2015 22:09:33

  Pewnie ze jest w kazdym suplemencie, moze niektórym dziewczynom lekarz kazał zazywac dodatkową dawkę osobno.
 • edytta88 | 25-06-2016 18:24:22

  Szczerze to nie jestem przekonana... Przecież kwas foliowy wskazany jest już długo przed ciążą, no i w trakcie. Przed ciążą brałam, a w ciąży co prawda zmieniłam na folik mama, ale on w składzie też ma kwas foliowy i przecież jest typowo dla kobiet w ciąży ;-)

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zdrowe produkty, dieta, ciężarna, choroby, bezpieczeństwo

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj