Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Od 30. tygodnia ciąży ostrożnie z kwasem foliowym w pigułkach!

Jedna z przyczyn astmy u dzieci

Kobiety, które w czasie ciąży łykają kwas foliowy, narażają swoje dzieci na astmę!

Kwas foliowy zawarty w pożywieniu nie szkodzi w żadnym okresie ciąży.

Fot. iStockphoto

Kwas foliowy zawarty w pożywieniu nie szkodzi w żadnym okresie ciąży.

Nowe badania naukowe wykazały związek między zażywaniem podczas ciąży preparatów zawierających kwas foliowy a wystąpieniem astmy u dzieci. Uczeni biją na alarm – w krajach wysokorozwiniętych na tę chorobę cierpi coraz więcej osób.

 

Niespodziewane skutki uboczne suplementów

Wyniki badań przeprowadzonych w Robinson Institute na uniwersytecie w Adelajdzie rzucają światło na gwałtowny wzrost zachorowań na astmę w krajach wysokorozwiniętych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Australijscy badacze – Michael Davies, Melissa Whitrow, Vivienne Moore i Alice Rumbold – ogłosili, że przyjmowanie kwasu foliowego w ostatnich tygodniach ciąży wyraźnie zwiększa ryzyko, że dziecko zapadnie na tę groźną chorobę.

Prof. Michael Davies, dyrektor Robinson Institute i kierownik grupy prowadzącej badania, uważa, że suplementy zawierające kwas foliowy zalecane ciężarnym, by zapobiegać uszkodzeniom płodu, mogą mieć „niespodziewane skutki uboczne”.
– W naszych badaniach powiązaliśmy przyjmowanie kwasu foliowego w późnej ciąży ze zwiększonym ryzykiem astmy u dzieci, ale nie mamy dowodów, że podobne działanie może mieć suplementacja tego związku we wczesnej ciąży – mówił prof. Davies w magazynie „American Journal of Epidemiology, gdzie opublikowano wyniki australijskich badań. 

Jedna trzecia zdiagnozowana


Uczeni przebadali ponad 557 kobiet – w latach 1998-2008. Dwukrotnie ocenili ich dietę i suplementy przyjmowane w czasie ciąży, a potem przebadali ich dzieci po 3,5 i 5,5 roku od narodzin. Astmę stwierdzono u 11,6 proc. trzylatków i u 11,8 proc. pięciolatków. Prawie jedna trzecia z tych malców miała przewlekłą astmę.

Kwas foliowy to witamina z grupy B (B9). Obecnie zaleca się, by kobiety przyjmowały go 0,4 mg dziennie na miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę oraz w trakcie pierwszego trymestru. Taka suplementacja – zdaniem specjalistów – zmniejsza ryzyko zespołu wrodzonych wad układu nerwowego, m.in. niedorozwoju mózgu i rdzenia kręgowego. Większość tych wad powstaje zwykle w pierwszych 28 dniach ciąży, często nawet zanim kobieta orientuje się, że spodziewa się dziecka.

– Nasze badania potwierdzają te zalecenia, nie stwierdziliśmy bowiem wzrastającego ryzyka zachorowania na astmę u dzieci, jeśli kwas foliowy podawany był w okresie poprzedzającym ciążę i we wczesnym jej okresie (do 16. tygodnia ciąży) – tłumaczy prof. Davies. – Powinno się jednak zmienić zalecenia dotyczące przyjmowania tego związku w późniejszym okresie ciąży (od 30. tygodnia).

Prawie połowa biorących udział w badaniach kobiet łykała suplementy zawierające kwas foliowy, 56 proc. z nich przyjmowało zalecaną dzienną dawkę 0,4 mg we wczesnej ciąży. – Nasze prace pokazują, jak ważne jest dostosowywanie dawki kwasu foliowego do okresu ciąży, by zoptymalizować ochronę układu nerwowego płodu, jaką zapewnia ta substancja, a jednocześnie nie zwiększać ryzyka zachorowania dziecka na astmę – przekonuje dyrektor Robinson Institute.
Australijczycy nie stwierdzili, by w jakimkolwiek okresie ciąży szkodził kwas foliowy pochodzący z naturalnej, dobrze zbilansowanej diety. Zawierają go m.in. szpinak, szparagi, soczewica, brokuły, wzbogacone ziarna, orzeszki ziemne i sok pomarańczowy. 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mikaa997 | 24-02-2015 17:36:05

  Zdziwił mnie ten artykuł bo przecież kwas foliowy jest w każdym suplemencie diety dla kobiet w ciąży. Ja taki łykałam nawet jeszcze po ciąży gdy karmiłam piersią.
 • dorota2010 | 08-03-2015 12:11:15

  Mam zalecenia od lekarza przyjmować kwas foliowy od początku do końca ciąży. Pierwszy raz słyszę, że kwas foliowy może zaszkodzić... Większość kobiet zażywa kwas do zakończenia ciąży, a nie które nawet - w tym ja brałam już wtedy gdy planowałam powiększyć rodzinę.
 • donnavito | 08-03-2015 22:09:33

  Pewnie ze jest w kazdym suplemencie, moze niektórym dziewczynom lekarz kazał zazywac dodatkową dawkę osobno.
 • edytta88 | 25-06-2016 18:24:22

  Szczerze to nie jestem przekonana... Przecież kwas foliowy wskazany jest już długo przed ciążą, no i w trakcie. Przed ciążą brałam, a w ciąży co prawda zmieniłam na folik mama, ale on w składzie też ma kwas foliowy i przecież jest typowo dla kobiet w ciąży ;-)

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zdrowe produkty, dieta, ciężarna, choroby, bezpieczeństwo

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj