tekst sponsorowany

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rola bakterii w kształtowaniu mikrobioty jelit noworodków

Probiotyki do zadań specjalnych

Pozytywny wpływ bakterii probiotycznych na organizm człowieka jest znany od dawna. Sama nazwa „probiotyk” wywodzi się od greckiego sformułowania „pro bios”, które oznacza „dla życia”. Cytując definicję Światowej Organizacji Zdrowia – WHO – probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach przynoszą gospodarzowi korzyści zdrowotne. Źródłem bakterii probiotycznych mogą być niektóre pokarmy, np. kiszonki, żywność fermentowana, kefir itp.

 • Probiotyki na nieutulony płacz – profilaktyka dla świeżo upieczonych rodziców
 • Jak działają probiotyki w łagodzeniu nieutulonego płaczu?

Do niedawna o probiotykach mówiło się jedynie w kontekście wzbogacania diety osób dorosłych po antybiotykoterapii lub cierpiących na choroby przewlekłe. Od kilku lat podkreśla się ich zbawienną rolę w kształtowaniu prawidłowej mikrobioty jelit dzieci, zwłaszcza niemowląt.

Probiotyki na nieutulony płacz – profilaktyka dla świeżo upieczonych rodziców

Kolka noworodkowa jest jednym z najczęstszych problemów dotykających świeżo upieczonych rodziców. Ze względu na to, że dzieci są różne, intensywność kolki może zaskoczyć nawet rodziców, dla których jest to drugie, trzecie lub kolejne dziecko. Przyczyną niepokoju i dyskomfortu, jaki odczuwa dziecko w czasie nieutulonego płaczu, jest gaz gromadzący się w jelitach. Gazy powstają, ponieważ układ trawienny noworodka jest niedostatecznie dojrzały i mikrobiota jelit jest zaburzona.

Wśród sposobów łagodzenia objawów kolki wymienić należy m.in.:

 • stosowanie ciepłych okładów na brzuch,
 • przytulanie, kołysanie, uspokajanie dziecka,
 • stosowanie preparatów zmniejszających napięcie powierzchniowe gazów, które ułatwiają ich wydalenie z jelit.

Wszystkie wyżej wymienione sposoby pomagają doraźnie łagodzić objawy, mogą sprawić, że kolka będzie przebiegała z mniejszym natężeniem, a dziecko łatwiej pozbędzie się gazów jelitowych. Zamiast czekać na atak lepiej jest wcześniej zadbać o profilaktykę kolki, wzbogacając mikrobiotę jelit. Z oczywistych względów w przypadku niemowląt nie jest możliwe uzupełnianie zasobów bakterii probiotycznych poprzez podawanie pokarmów fermentowych, rozwiązaniem są preparaty wzbogacające mikrobiotę jelit i dedykowane niemowlętom. Ich zaletą jest łatwość podania i udowodniona naukowo skuteczność.

Jak działają probiotyki w łagodzeniu nieutulonego płaczu?

Szczepy bakterii Gram dodatnich (G+) Bifidobacterium longum CECT 7894, Pediococcus pentosaceus CECT 8330 mają właściwości, które wpływają pozytywnie na redukcję gazów jelitowych.

Podawanie niemowlęciu preparatów probiotycznych w kontekście zapobiegania nieutulonego płaczu jest rozwiązaniem bardzo dobrze tolerowanym przez dzieci. Podanie kilku kropli płynu jest łatwe i nie wiąże się z dodatkową irytacją dziecka. Porcję preparatu można dodać do mleka, wody lub soku. Jeśli dziecko jest karmione wyłącznie piersią i nie dopuszczasz możliwości podawania pokarmu ani wody butelką, można podać niemowlęciu porcję preparatu bezpośrednio do buzi – łyżeczką.

Według badań zmniejszenie czasu trwania epizodu nieutulonego płaczu u dzieci jest widoczne bardzo szybko – często już po przyjęciu pierwszej dawki preparatu. Aby maksymalnie zminimalizować występowanie objawów kolek i zmniejszyć czas ich trwania, należy pamiętać o regularności.

Preparaty probiotyczne należy podawać przed, po lub w trakcie posiłku, każdego dnia, starając się nie omijać kolejnych dawek. Najlepiej podawać je przy okazji codziennych rytuałów, aby mieć pewność, że suplementacja jest jednym z elementów regularnej pielęgnacji niemowlęcia.

Piśmiennictwo:

 1. M. Tintore, J. Cune, Probiotic treatment with ab-kolicare® causes changes in the microbiota which correlate with a reduction in crying time, „Journal of Pharma and Bio Sciences” 2017, Vol. 8, No. 1, s. 281–288. Dostępny online: https://ijpbs.net/abstract.php?article=NTYzMA== [data dostępu: 9.05.2020].
 2. Mikrobiologia lekarska, red. nauk. P. B. Heczko, M. Wróblewska, A. Pietrzyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

 

 

 

 

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj