Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jaskra u dzieci

Tylko wczesna diagnoza może zapobiec utracie wzroku

Jaskra jest chorobą przewlekłą i postępującą. Niestety dotyka także dzieci. Nie da się jej zapobiec, ale wczesne wykrycie i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia może zatrzymać proces utraty wzroku, który niekiedy może zacząć się już w życiu płodowym. Pierwszymi objawami u dzieci są m.in. łzawienie, światłowstręt, przymglona rogówka. Nie wolno zwlekać z wizytą u okulisty.

Jaskra wtórna występuje rzadko, ale daje podobne objawy jak przy zapaleniu spojówek.

Fot. iStockphoto

Jaskra wtórna występuje rzadko, ale daje podobne objawy jak przy zapaleniu spojówek.

- Jaskra, to grupa chorób o różnej etiologii, nie do końca poznanej, w przebiegu których dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Nie leczona może doprowadzić do ślepoty. Dotyczy dorosłych, a także niemowląt i dzieci w okresie wzrastania. U dorosłych zwykle przebiega bezobjawowo i jest wykrywana dopiero, gdy jedno oko już nie widzi. By wykryć chorobę u dzieci konieczne są badania średnicy rogówki, długość gałki ocznej, ciśnienie śródgałkowe - mówi dr Iwona Filipecka, okulistka z kliniki Okulus w Bielsku - Białej.

 

Trzy typy jaskry u dzieci

 

Jaskrę wieku dziecięcego możemy podzielić na:

- jaskrę wrodzoną pierwotną,
- jaskrę wrodzoną o późnym początku (dziecięcą/młodzieńczą),
- wtórną niemowląt i dzieci.

U dzieci najczęściej występuje jaskra wrodzona pierwotna (40 proc.) oraz jaskra dziecięca (55 proc.).

Jaskra wtórna związana z innymi chorobami oka (małoocze, beztęczówkowość, podwichnięta soczewka) występuje zdecydowanie rzadziej. Ten typ może się rozwinąć także np. w wyniku urazu, zapalenia, np. w przebiegu zapalenia błony naczyniowej z towarzyszącym młodzieńczym zapaleniem stawów lub w przebiegu retinopatii wcześniaków. Daje podobne objawy jak przy zapaleniu spojówek.
Jaskra wrodzona pierwotna jest dziedziczna, występuje raczej rzadko i dotyczy jednego lub obu oczu. Ujawnia się zaraz po urodzeniu lub w pierwszych dwóch latach życia, częściej u chłopców. U pacjenta pojawia się łzawienie, światłowstręt, dziecko zaciska powieki, trze oczy, płacze, jest niespokojne. - Te symptomy mogą być błędnie interpretowane przez rodziców jako zapalenie spojówek. Oprócz nich występuje jeszcze powiększenie gałki ocznej w wyniku gromadzenia się cieczy i narastania ciśnienia w oczach, dziecko może mieć np. różną wielkość oczu, niebieskie zabarwienie twardówek i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zaburzenia w odpływie cieczy wodnistej i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego można zaobserwować już w życiu płodowym - dodaje okulistka. - Ten typ choroby związany jest z nieprawidłową budową struktur oka, a w szczególności z zaburzeniem budowy dróg odpływu płynu z oka. W gałce ocznej jest ciągła produkcja płynu i ciągły jego przepływ na zewnątrz oka. Utrudniony odpływ płynu z oka powoduje wzrost ciśnienia w oku, a wysokie ciśnienie prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i utraty widzenia – tłumaczy dr Filipecka. Jaskra dziecięca lub młodzieżowa ujawnia się między 3. a 10. rokiem życia. Początkowo przebiega bezobjawowo. Przyczyna choroby jest taka sama jak w przypadku jaskry wrodzonej pierwotnej, tylko ujawnia się nieco później.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: cendrusia.

Komentarze

  • mikaa997 | 20-02-2015 11:07:21

    Nie miałam pojęcie że dzieci też mogą chorować na jaskrę.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zez, zapalenie spojówek, wzrok, okulista, oczy, choroby

Polecamy

Rodzice powinni zaangażować się w nauczenie dziecka samodzielności.

Jak rozwijać samodzielność dziecka?

Pozwól na samodzielność dziecka za każdym razem, kiedy sygnalizuje, że jest gotowe zrobić coś samo. Nie irytuj się, że jest nieporadne lub robi coś wolno – przecież tylko trening czyni mistrza. Daj mu szansę, żeby uczyło się być samodzielne....

czytaj

Przed podaniem dzieciom, dla bezpieczeństwa, należy mięso zrzucić z ostrych patyczków

Grillujemy z dziećmi

Dzieci uwielbiają potrawy z grilla. Kaszanką, przerośniętym karczkiem, golonką w piwie czy tłustym boczkiem lepiej ich jednak nie raczyć. Jak więc urządzić dzieciom wspaniałą zabawę połączoną z ucztą w ogrodzie?

czytaj

Pół biedy, gdy maluch zje kwiat drzewa owocowego, jest jednak wiele roślin, którymi dziecko może się podtruć.

Jakie rośliny domowe są bezpieczne dla dziecka?

W zasięgu raczkującego i dreptającego malucha nie powinno być żadnych roślin. Dziecko może je zjeść i zatruć się.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj