Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Waga noworodka. Fakty i mity o wymiarach dziecka w pierwszych dniach życia

"Duży" nie zawsze znaczy "zdrowszy"

Co waga noworodka i jego wzrost mówią o stanie zdrowia dziecka i jego mamy? Czy duża masa ciała dziecka w chwili narodzin to znak, że jest zdrowe, czy wręcz przeciwnie? Czy spadek masy ciała w pierwszych dobach jest powodem do niepokoju?

Teorii na temat tego, ile powinien ważyć zdrowy noworodek, jest bez liku. Ze wszystkimi można zapoznać się też w Internecie. I nie wszystkie są prawdziwe

Fot. Fotolia

Teorii na temat tego, ile powinien ważyć zdrowy noworodek, jest bez liku. Ze wszystkimi można zapoznać się też w Internecie. I nie wszystkie są prawdziwe

Wymiary noworodka – jego waga (a raczej masa ciała) i wzrost to jedne z najważniejszych tematów, jakie zaprzątają myśli młodych rodziców. Oczywiście, jeśli dziecko rodzi się zdrowe i nie ma żadnych komplikacji. Teorii na temat tego, ile powinien ważyć zdrowy noworodek, jest bez liku. Ze wszystkimi można zapoznać się też w Internecie. I nie wszystkie są prawdziwe – warto o tym pamiętać.

 

Zdrowy noworodek powinien ważyć blisko 3,5 kg

Mit.. Norma wagi noworodków jest szeroka. Mieszczą się w niej i maluszki, które urodziły się z wagą 2600 g i dzieci o ponad kilogram cięższe. Długość ciała, którą uznaje się za prawidłową dla noworodków urodzonych o czasie to 46–55 cm. Niska masa urodzeniowa dziecka urodzonego w terminie to mniej niż 2500 gram. I dopiero wtedy są powody do niepokoju, choć zdarzają się noworodki urodzone z tą wagą, zupełnie zdrowe.

 

Drobni rodzice mają zwykle drobne dzieci

Fakt. Geny mają znaczenie. Jeśli ojciec jest wysoki, prawdopodobieństwo, że dziecko też będzie wysokie, jest bardzo duże. Z kolei skłonność do nadwagi dzieci dziedziczą po matce.

 

Maluchy z bardzo niską wagą już zawsze będą małe

Mit. Jeśli dziecko ma zapewnione dobre warunki rozwoju a niska masa urodzeniowa (poniżej 2,5 kg) nie rzutuje na ogólny stan zdrowia (wady rozwojowe etc.), dziecko ma bardzo duże szanse „dogonić” rówieśników i w przyszłości zdrowo się rozwijać.

 

Spadek masy ciała w pierwszych dniach życia to zły znak

Mit. To zjawisko zupełnie normalne. Donoszonym dzieciom w pierwszych dniach życia może ubyć do 10 proc. masy urodzeniowej. Spadek wagi urodzeniowej ma charakter fizjologiczny i jest spowodowany wydaleniem smółki, utratą płynów przez skórę i płuca. Prawidłowość jest taka, że cięższe noworodki tracą w pierwszych dniach więcej masy ciała. Zdrowe dziecko „odrabia” straty w ciągu dziesięciu dni, maksymalnie dwóch tygodni. Po osiągnięciu wagi urodzeniowej dziecko w pierwszych trzech miesiącach powinno przybierać na wadze o ok. 250 g tygodniowo, a od czwartego miesiąca do końca szóstego miesiąca o 150–200 g co miesiąc.

 

Noworodka powinno się ważyć przed karmieniem i tuż po nim

Mit. Młodzi rodzice chcą dla dziecka jak najlepiej, i jeśli słyszą, że waga noworodka jest wskaźnikiem prawidłowości jego rozwoju, chcą ważyć dziecko raz lub nawet kilka razy dziennie. Niektórzy – kilkanaście! To zupełnie niepotrzebne. Jeśli dziecko ma dobry apetyt i prawidłowo się rozwija (czyli śpi, moczy i brudzi pieluchy) – w zupełności wystarczy ważenie w gabinecie lekarskim lub u pielęgniarki. Pierwszą wizytę warto odbyć w trzecim tygodniu życia dziecka (wizyta kontrolna po szpitalu), kolejna to już wizyta połączona z pierwszym szczepieniem (między 6. a 8. tygodniem życia). Lekarz (pielęgniarka) zważy i zmierzy dziecko.

Gdy dziecko mało je, przesypia karmienie, zasypia kiedy przystawiasz je do piersi, nie nauczyło się dobrze ssać lub dużo ulewa, lekarz może zlecić częstsze ważenie. Ale i wtedy wystarczy to robić raz w tygodniu. Nie trzeba do tego kupować wagi – dziecko można zważyć w przychodni.

 

Ciężki noworodek to sygnał alarmowy dla mamy

Fakt. Gdy waga noworodka przekracza 4 kg, może wskazywać na cukrzycę u mamy. Duże i ciężkie noworodki rodzą przede wszystkim kobiety z cukrzycą – również z cukrzycą ciążową. Nawet jeśli podczas badania poziomu glukozy w ciąży wynik wyszedł prawidłowy, po porodzie dużego dziecka warto ponowić badania pod kątem cukrzycy. Również dlatego, że tą chorobą może być zagrożone dziecko.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: waga, rozwój noworodka, rozwój niemowlaka, noworodek

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj