Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Waga noworodka. Fakty i mity o wymiarach dziecka w pierwszych dniach życia

"Duży" nie zawsze znaczy "zdrowszy"

Co waga noworodka i jego wzrost mówią o stanie zdrowia dziecka i jego mamy? Czy duża masa ciała dziecka w chwili narodzin to znak, że jest zdrowe, czy wręcz przeciwnie? Czy spadek masy ciała w pierwszych dobach jest powodem do niepokoju?

Teorii na temat tego, ile powinien ważyć zdrowy noworodek, jest bez liku. Ze wszystkimi można zapoznać się też w Internecie. I nie wszystkie są prawdziwe

Fot. Fotolia

Teorii na temat tego, ile powinien ważyć zdrowy noworodek, jest bez liku. Ze wszystkimi można zapoznać się też w Internecie. I nie wszystkie są prawdziwe

Wymiary noworodka – jego waga (a raczej masa ciała) i wzrost to jedne z najważniejszych tematów, jakie zaprzątają myśli młodych rodziców. Oczywiście, jeśli dziecko rodzi się zdrowe i nie ma żadnych komplikacji. Teorii na temat tego, ile powinien ważyć zdrowy noworodek, jest bez liku. Ze wszystkimi można zapoznać się też w Internecie. I nie wszystkie są prawdziwe – warto o tym pamiętać.

 

Zdrowy noworodek powinien ważyć blisko 3,5 kg

Mit.. Norma wagi noworodków jest szeroka. Mieszczą się w niej i maluszki, które urodziły się z wagą 2600 g i dzieci o ponad kilogram cięższe. Długość ciała, którą uznaje się za prawidłową dla noworodków urodzonych o czasie to 46–55 cm. Niska masa urodzeniowa dziecka urodzonego w terminie to mniej niż 2500 gram. I dopiero wtedy są powody do niepokoju, choć zdarzają się noworodki urodzone z tą wagą, zupełnie zdrowe.

 

Drobni rodzice mają zwykle drobne dzieci

Fakt. Geny mają znaczenie. Jeśli ojciec jest wysoki, prawdopodobieństwo, że dziecko też będzie wysokie, jest bardzo duże. Z kolei skłonność do nadwagi dzieci dziedziczą po matce.

 

Maluchy z bardzo niską wagą już zawsze będą małe

Mit. Jeśli dziecko ma zapewnione dobre warunki rozwoju a niska masa urodzeniowa (poniżej 2,5 kg) nie rzutuje na ogólny stan zdrowia (wady rozwojowe etc.), dziecko ma bardzo duże szanse „dogonić” rówieśników i w przyszłości zdrowo się rozwijać.

 

Spadek masy ciała w pierwszych dniach życia to zły znak

Mit. To zjawisko zupełnie normalne. Donoszonym dzieciom w pierwszych dniach życia może ubyć do 10 proc. masy urodzeniowej. Spadek wagi urodzeniowej ma charakter fizjologiczny i jest spowodowany wydaleniem smółki, utratą płynów przez skórę i płuca. Prawidłowość jest taka, że cięższe noworodki tracą w pierwszych dniach więcej masy ciała. Zdrowe dziecko „odrabia” straty w ciągu dziesięciu dni, maksymalnie dwóch tygodni. Po osiągnięciu wagi urodzeniowej dziecko w pierwszych trzech miesiącach powinno przybierać na wadze o ok. 250 g tygodniowo, a od czwartego miesiąca do końca szóstego miesiąca o 150–200 g co miesiąc.

 

Noworodka powinno się ważyć przed karmieniem i tuż po nim

Mit. Młodzi rodzice chcą dla dziecka jak najlepiej, i jeśli słyszą, że waga noworodka jest wskaźnikiem prawidłowości jego rozwoju, chcą ważyć dziecko raz lub nawet kilka razy dziennie. Niektórzy – kilkanaście! To zupełnie niepotrzebne. Jeśli dziecko ma dobry apetyt i prawidłowo się rozwija (czyli śpi, moczy i brudzi pieluchy) – w zupełności wystarczy ważenie w gabinecie lekarskim lub u pielęgniarki. Pierwszą wizytę warto odbyć w trzecim tygodniu życia dziecka (wizyta kontrolna po szpitalu), kolejna to już wizyta połączona z pierwszym szczepieniem (między 6. a 8. tygodniem życia). Lekarz (pielęgniarka) zważy i zmierzy dziecko.

Gdy dziecko mało je, przesypia karmienie, zasypia kiedy przystawiasz je do piersi, nie nauczyło się dobrze ssać lub dużo ulewa, lekarz może zlecić częstsze ważenie. Ale i wtedy wystarczy to robić raz w tygodniu. Nie trzeba do tego kupować wagi – dziecko można zważyć w przychodni.

 

Ciężki noworodek to sygnał alarmowy dla mamy

Fakt. Gdy waga noworodka przekracza 4 kg, może wskazywać na cukrzycę u mamy. Duże i ciężkie noworodki rodzą przede wszystkim kobiety z cukrzycą – również z cukrzycą ciążową. Nawet jeśli podczas badania poziomu glukozy w ciąży wynik wyszedł prawidłowy, po porodzie dużego dziecka warto ponowić badania pod kątem cukrzycy. Również dlatego, że tą chorobą może być zagrożone dziecko.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: waga, rozwój noworodka, rozwój niemowlaka, noworodek

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj