Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bliźniakom wszystko tak samo i po równo?

Chóralny płacz i brak trzeciej ręki

Mam dwujajowe bliźniaki i widać między nimi różnice, choćby w temperamencie - mówi Teresa, mama Leosia i Dawidka. Uważa, że trzeba ich traktować jednakowo zarówno podczas zabiegów pielęgnacyjnych, jak i po równo rozdawać pieszczoty.
 

Przy bliźniakach i dzieciach z niewielką różnicą wieku są momenty, kiedy przydałaby się trzecia ręka.

fot. z archiwum Kaliny i Marcela

Przy bliźniakach i dzieciach z niewielką różnicą wieku są momenty, kiedy przydałaby się trzecia ręka.

- Bliźniaki nigdy nie były płaczliwe, bo stale z nimi byłam, wyczuwałam ich potrzeby, ciągle je głaskałam. Płakały i to chórem, kiedy wychodziłam z pokoju. Wystarczyło, że byłam z nimi - płacz ustawał. Teresa karmiła bliźniaki na żądanie piersią przez trzynaście miesięcy. - To świetna sprawa i bardzo wygodna sytuacja - zachwala naturalne karmienie. - Robiłam to równocześnie. Przystawiałam do piersi dwójkę naraz, tzw. sposobem spod pachy, albo klasycznie - wtedy nóżki dzieci krzyżowały się z przodu. Uciążliwe i nawet bolesne to karmienie było jedynie podczas połogu, zaraz po ich urodzeniu - uspokaja Teresa. - Wiedziałam, że karmienie piersią w przypadku bliźniaków jest bardzo ważne, bo są one zwykle słabsze i mniej odporne niż dzieci z ciąży pojedynczej. Leoś i Dawidek różnili się wagą: Leoś miał 2, 86 kg, a Dawidek tylko 2 kg, ale nie byli traktowani jak dzieci z niedowagą - opowiada Teresa. Dzięki karmieniu piersią te różnice szybko się wyrównały, a dzieciaki nie chorowały.

Zdarza się jednak, że bliźniaki rodzą się z niską wagą, co stwarza problemy w codziennej opiece nad nimi. Jedno dziecko trzeba pielęgnować jako wcześniaka, drugie zaś jako niemowlaka donoszonego.

 

Każdemu według potrzeb

Karolina, również mama dwujajowych bliźniaków uważa, że dzieci nie można traktować identycznie. Trzeba poświęcać im czas wedle potrzeb. - Każde dziecko jest inne, inne ma też potrzeby w danym momencie i na danym etapie rozwoju, przy czym warto zauważyć, że rozwój bliźniąt nie odbywa się jednakowo. - Kalinka jest egocentryczna, skupiona na sobie, dominująca, a Marcel nadwrażliwy i reaguje na wszystkie bodźce histerycznie. Kiedy chce jeść płacze, kiedy dostanie za późno jedzenie złości się i wścieka, i nic nie może przełknąć. Nadal płacze. Tak samo jest ze spaniem, jeśli jest zbyt zmęczony, nie uśnie. Dlatego nauczyłam się wybiegać myślą naprzód i starałam się zawsze o krok zaspokoić potrzeby Marcela - wyjaśnia Karolina.

 

Każdemu tak samo

- Gdy dzieci lubią się razem kąpać, bawić i przebywać ze sobą, to ma swoje plusy, zajmują się sobą i odciążają zwykle przemęczoną matkę. Dają jej odrobinę oddechu - wyjaśnia psycholog. Ale podkreśla, że najważniejsze przy bliźniakach jest poczucie matki, że nie wykonuje żadnej czynności przy jednym dziecku kosztem zaniedbania drugiego. Kiedy nie ma rywalizacji między dziećmi, panuje harmonia i współpraca. - To teoria, bo w praktyce trudno to realizować - twierdzi Teresa. - Kiedy jednego synka przytulałam, a drugi to widział, smutno odwracał głowę, więc zaraz przygarniałam i jego - opowiada. Jednemu chciało się pić, drugiemu siku. Są momenty, kiedy przydałaby mi się trzecia ręka - przyznaje Teresa.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • moniaijulka | 07-02-2015 22:17:44

    Każde dziecko jest inne i ma swój własny charakter więc nie można przyjąć że skoro to są bliźniaki to lubią to samo. Jeden zazwyczaj jest wulkanem energii a drugi bliźniak jest cichy i spokojny. Jedna dziewczynka będzie lubiła jazdę na rowerze a druga będzie się tego bała i będzie wolała bawić się lalkami. Znam to z przykładu moich dwóch złotowłosych 3 letnich sąsiadeczek Mają absolutnie różne...
  • mikaa997 | 24-02-2015 10:12:43

    Dokładnie! Bliźniaki to dwie różne osobowości i tak należy ich traktować. Po równo to trzeba ich darzyć miłością!

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj