Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Z poduszką czy bez niej?

Dziecku lepiej na płaskim

Poduszka, najlepiej bez pierza, z niewielkim kilkustopniowym odchyleniem nie zaszkodzi żadnemu zdrowemu dziecku. Jednak niemowlakowi jest po prostu niepotrzebna.

Noworodki i niemowlaki powinny leżeć na płaskim materacyku bez poduszki.

Fot. iStockphoto

Noworodki i niemowlaki powinny leżeć na płaskim materacyku bez poduszki.

- Uważam, że noworodki i niemowlaki powinny leżeć na płaskim materacyku bez poduszki – mówi pediatra Anna Cichoń z przychodni Wilmed w Warszawie. - Szczególnie ważne jest to u dzieci, które od urodzenia lubią spać na brzuszku. Podkładanie im pod głowę poduszki byłoby nienaturalne – twierdzi lekarka.

Dr Anna Cichoń dodaje, że jedna z jej córek spała na brzuszku nawet na spacerach w wózeczku. – Jeśli dziecko tak lubi, to trzeba mu na takie spanie pozwolić, ale wózek musi być rozłożony płasko – uważa pediatra.

Niemowlakowi poduszka utrudnia swobodne przekręcanie głowy, a to może prowadzić do napięcia mięśniowego w szyi i grzbiecie, co prowokuje utrwalenie asymetrii główki. Jest to na szczęście proces odwracalny, choćby dzięki ćwiczeniom rehabilitacyjnym, ale po co komplikować dziecku i sobie życie?

- Niektórzy rodzice dwu- czy trzymiesięcznych dzieci unoszą je do pozycji półleżącej i okładają z każdej strony poduszkami, by podtrzymać w tej pozycji dziecko. Tymczasem mięśnie grzbietu, karku i szyi w tym wieku nie są gotowe na takie unoszenie – tłumaczy pediatra Anna Cichoń.

– Jedynym wskazaniem do wyższego ułożenia główki w tym wieku są trudności w oddychaniu. Gdy maluch ma katar, radzę mamom, żeby podkładały jakąś niewielką poduszkę bez piór pod głowę, bo takie ułożenie ułatwia dziecku oddychanie – wyjaśnia.

Innym w takiej sytuacji sposobem jest podłożenie (np. dużych drewnianych klocków lub książek) pod nogi łóżeczka z tej strony, gdzie dziecko ma główkę.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: WikiGabi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?

Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj