Poduszka, najlepiej bez pierza, z niewielkim kilkustopniowym odchyleniem nie zaszkodzi żadnemu zdrowemu dziecku. Jednak niemowlakowi jest po prostu niepotrzebna.
- Uważam, że noworodki i niemowlaki powinny leżeć na płaskim materacyku bez poduszki – mówi pediatra Anna Cichoń z przychodni Wilmed w Warszawie. - Szczególnie ważne jest to u dzieci, które od urodzenia lubią spać na brzuszku. Podkładanie im pod głowę poduszki byłoby nienaturalne – twierdzi lekarka.
Dr Anna Cichoń dodaje, że jedna z jej córek spała na brzuszku nawet na spacerach w wózeczku. – Jeśli dziecko tak lubi, to trzeba mu na takie spanie pozwolić, ale wózek musi być rozłożony płasko – uważa pediatra.
Niemowlakowi poduszka utrudnia swobodne przekręcanie głowy, a to może prowadzić do napięcia mięśniowego w szyi i grzbiecie, co prowokuje utrwalenie asymetrii główki. Jest to na szczęście proces odwracalny, choćby dzięki ćwiczeniom rehabilitacyjnym, ale po co komplikować dziecku i sobie życie?
- Niektórzy rodzice dwu- czy trzymiesięcznych dzieci unoszą je do pozycji półleżącej i okładają z każdej strony poduszkami, by podtrzymać w tej pozycji dziecko. Tymczasem mięśnie grzbietu, karku i szyi w tym wieku nie są gotowe na takie unoszenie – tłumaczy pediatra Anna Cichoń.
– Jedynym wskazaniem do wyższego ułożenia główki w tym wieku są trudności w oddychaniu. Gdy maluch ma katar, radzę mamom, żeby podkładały jakąś niewielką poduszkę bez piór pod głowę, bo takie ułożenie ułatwia dziecku oddychanie – wyjaśnia.
Innym w takiej sytuacji sposobem jest podłożenie (np. dużych drewnianych klocków lub książek) pod nogi łóżeczka z tej strony, gdzie dziecko ma główkę.