Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kąpiel

Większość dzieci kocha rutynę

W trzeciej dobie po urodzeniu pierwszej córki byłam już w domu. Przyszło mi się zmierzyć z kilkoma górami lodowymi. Jedną z nich była pierwsza samodzielna kąpiel. Ani ja, ani tata dziecka nie umieliśmy zrobić nic więcej oprócz wymycia wanienki i nalania do niej wody w odpowiedniej temperaturze. A i to trzęsącymi się rękami.

Wyjątkową przyjemność sprawia maluchom kąpiel w wannie ze starszym rodzeństwem

Fot. Paweł Stępniewski

Wyjątkową przyjemność sprawia maluchom kąpiel w wannie ze starszym rodzeństwem

Pomoc na pierwszy raz

Uratowała nas sąsiadka, doświadczona matka dwóch chłopaków. Wykąpała małą w wodzie z dodatkiem krochmalu (bo skórę miała bardzo podrażnioną), wyczyściła watką nos, wytarła dokładnie (i delikatnie) wszystkie miejsca, w których łatwo o odparzenia – pod paszkami, za uszkami, pod kolankami, w pachwinkach i pod szyjką. Oddała mi, co prawda dziecko wrzeszczące, ale wykąpane, przewinięte i pachnące oliwką. Zmęczona córeczka przyssała się do piersi i od tamtej pory co wieczór po stałej porze kąpania, zapadała na pierwszy nocny sen, trwający około dwóch godzin.

Niemal co do minuty

Większość dzieci potrzebuje stałych pór spacerów, drzemek, posiłków. Bywają dzieci, które mają dzień zaplanowany niemal co do minuty. Z jednej strony z takimi dziećmi łatwiej żyć, ale z drugiej nie, bo zaburzenie ich rutyny powoduje wokół duże zamieszanie. Kąpiel bardzo szybko staje się żelaznym punktem dnia. Musisz dopasować kąpiel do rytmu karmień noworodka. Nie powinno się wkładać dziecka do wanny zaraz po nakarmieniu. Lepiej jest ustalić czas kąpieli tak, aby chwilę potem maluszek był karmiony i zasypiał na noc.
Maleńkie dziecko nie musi być kąpane codziennie. Ale więcej argumentów przemawia za codzienną kąpielą. Na przykład, kiedy dziecko często ulewa oraz w lato, kiedy pocą się nawet małe dzieci.
Jeśli dziecko jest przeziębione, kaszle i ma katar, a nawet gorączkuje, nie bój się go wykąpać. Zrób to dość szybko, żeby dziecko nie zdążyło zmarznąć. Kąpiel obniża temperaturę i jest dobrą inhalacją przy zapchanym nosie.

Organizacja kąpieli

Przygotuj sobie myjkę albo pieluszkę do mycia, mydło, ręcznik z kapturem, oliwkę. Zmierz temperaturę wody w wanience. Dopiero wtedy szybko rozbierz dziecko i powoli zanurz w wodzie. Jeśli maluszek jest zmarzlakiem (drży mu broda, a jego ciałko wygląda jak marmurek), to zawiń go w tetrową pieluszkę i w niej włóż do wody. Odsłaniaj poszczególne części ciała i myj, a resztę okrywaj pieluszką i polewaj wodą. Pamiętaj, że w łazience powinno być powyżej 22 stopni. Po wyjęciu z wanny większość dzieci płacze. Będą ci drżały ręce, ale postaraj się jak najszybciej wytrzeć, naoliwkować i ubrać dziecko. Maluszkowi po kąpieli można na chwilę założyć cieniutką bawełnianą czapkę i otulić go w kocyk albo rożek.

Zabawa w wannie

Starsze dzieci (już te, które potrafią siedzieć) zazwyczaj uwielbiają się kąpać. Wyjątkową przyjemnością jest dla nich kąpiel w dużej wannie z którymś z rodziców albo ze starszym rodzeństwem. Zdarza się również, że dzieci buntują się przeciwko kąpieli albo np. nie chcą myć głowy. Spróbuj wymyślić wciągającą zabawę w wannie. Weź zabawki, razem wymyjcie lalkę lub kaczuszkę. Może potem dziecko da dobry przykład swoim zabawkom i pozwoli się szybko wymyć?

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Renata Gabryszuk

      Położna ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie.

    Dlaczego jedne noworodki i niemowlaki nienawidzą się kąpać a inne uwielbiają?

    Bywają dzieci bardzo wrażliwe na dotyk i zmiany temperatury, i to one najczęściej płaczą podczas kąpieli. Rodzice nie mogą być spięci i nerwowi, bo dziecko to wyczuwa. Nerwowe ruchy potęgują nerwowość dziecka. Noworodek potrzebuje pewnego i zdecydowanego trzymania. Najlepiej, gdy kąpie tata. Męska ręka podpiera większą powierzchnię plecków i dzięki temu dziecko bezpieczniej się czuje. Do wody trzeba dziecko wkładać powoli i delikatnie, cały czas polewając wodą, żeby wystające części ciała nie marzły. W pomieszczeniu, w którym kąpiemy dziecko powinno być przynajmniej 25 stopni C, a woda musi mieć temperaturę 37 stopni. Pamiętajmy, że już maleńki człowiek ma swoje upodobania i może będzie wolał trochę cieplejszą kąpiel. Rodzice muszą sprawdzić, co mu pasuje. Maleństwa płaczą i nie lubią się kąpać także dlatego, że rodzice nie znaleźli właściwego sposobu na kąpiel albo nie odgadli jego upodobań. Jeśli mimo naszych starań dziecko i tak płacze, to po prostu potrzebuje więcej czasu na przyzwyczajenie się do wody. Nadwrażliwe maluchy trzeba oswoić z bodźcami, których nie lubią. A oswaja się powoli, w przemyślany sposób. Czasami trwa to do czasu aż dziecko jest całkiem duże i da się je zagadać i zabawić w kąpieli.

    Najlepiej kąpać dziecko zawsze przed karmieniem, ale tak trzeba ustalić czas kąpieli, by dziecko nie było za bardzo głodne, bo wtedy płacze dodatkowo z głodu.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • costa | 19-05-2014 12:06:08

    ooo bardzo fajny ten kubek
  • moniamonia | 22-06-2014 11:36:33

    zgadzam się pewnie duże ułatwienie a kosztuje nie dużo, niestety ja nie korzystałam z takich gadżetów
  • teresa211186 | 05-11-2014 12:42:53

    Moja córeczka od samego początku uwielbia się kąpać. Na początku pomagała mi teściowa bo mąż późno wracał z pracy, a później kąpałam już sama. Teraz mała zawsze wybiera sobie z kim chce iść się kąpać.
  • joanka106259 | 15-02-2015 21:13:35

    Mi w pierwszych kąpielach pomagała mama, gdyż przez piersze 2 czy 3 tygodnie zdecydowałam się pomieszkać u rodziców, żeby mieć pomoc. Po powrocie do swojego domu, byłam już wyszkolona w temacie kąpieli. W szpitalu ani razu nie widziałam kąpieli synka, położne zabierały dzieci i odnosiły wykąpane i przebrane. Z tych kąpieli położnych to tylko mnóstwo płaczu u dzieci było.

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Aktualnie obowiązują dwa oznaczenia noworodka  plastikowe opaski na rączkę i na nóżkę dziecka. Matka otrzymuje identyfikator.

Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko

Choć położne zapewniają, że dziś są takie oznakowania dzieci i matek w szpitalu, że nikt ze szpitala nie wyjdzie z nie swoim dzieckiem, lepiej się maleństwu od początku dobrze przyglądnąć. Tak na wszelki wypadek.

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj