Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Poznaj przyczyny płaczu Twojego dziecka!

Dlaczego dziecko płacze?

Niemowlę może płakać z różnych przyczyn. Zdarza się, że powodem złego nastroju jest przepełniona pieluszka, głód, znudzenie albo potrzeba bliskości z rodzicami. Takim problemom łatwo jest zaradzić, jednak bywa i tak, że pomimo Twoich starań maluch nie może się uspokoić. Dlaczego dziecko płacze?

Niemowlę może płakać z różnych przyczyn. Zdarza się, że powodem złego nastroju jest przepełniona pieluszka, głód, znudzenie albo potrzeba bliskości z rodzicami.

fotolia.pl

Niemowlę może płakać z różnych przyczyn. Zdarza się, że powodem złego nastroju jest przepełniona pieluszka, głód, znudzenie albo potrzeba bliskości z rodzicami.

Głód i zimno

Kiedy niemowlak kwili i pokasłuje, a później zaczyna rytmicznie płakać, najprawdopodobniej jest głodne. Może też kierować główkę na bok tak jak do ssania piersi i zbliżać zaciśnięte w piąstki dłonie do ust. Warto zapisywać sobie godziny karmienia dziecka – dzięki temu łatwiej będzie ustalić, czy przyczyną płaczu jest właśnie głód. Zaciśnięte piąstki mogą też oznaczać zdenerwowanie, np. brakiem zainteresowania ze strony rodziców. Maluch wtedy jednak nie zbliża ich do buzi, ale napina całe ciało. Jeśli niemowlę płacze i drżą mu przy tym usta, sprawdź czy nie marznie, o czym świadczy chłodny kark dziecka. Dodatkowa warstwa ubrania lub okrycie ciepłym kocykiem zazwyczaj rozwiązuje problem w takich sytuacjach.

Zmęczenie lub znudzenie

Nadmiar bodźców i zbyt dużo wrażeń może sprawić, że niemowlę będzie zmęczone, a jego rozdrażnienie nierzadko potęguje brak drzemki o stałej porze. Bywa, że marudzenie zmienia się wtedy w płacz. Jak rozpoznać, że powodem złego samopoczucia jest właśnie zmęczenie? Dziecko zazwyczaj trze wówczas oczka, ziewa, łapie się za uszka i odwraca głowę od światła. Jeśli niemowlę mało spało w ciągu dnia, a mimo to ma trudności z zaśnięciem, postaraj się o odpowiednią atmosferę – zasłoń zasłony, pokołysz malucha na rękach i wyeliminuj niepotrzebne bodźce, jak radio czy telewizor. Kwilenie i popłakiwanie bywa też oznaką znudzenia i zazwyczaj dotyczy niemowląt mających już kilka miesięcy, które obserwują otoczenie. W takich sytuacjach można spróbować zająć dziecko zabawkami zawieszanymi nad łóżeczkiem.

Kolka

Kolka jelitowa to dolegliwość dosyć często dotykająca niemowlęta. Zazwyczaj z jej powodu cierpią dzieci w wieku od kilku tygodni do ok. piątego miesiąca życia, a bólowi brzucha towarzyszy najczęściej bardzo głośny i piskliwy płacz. Zwykle pomiędzy kolejnymi atakami płaczu maluch wstrzymuje oddech i zanosi się. Na kolkę jelitową wskazywać mogą również napięte ciało, sztywne i naprężone nóżki, a także oddawanie gazów i ulewanie pokarmu. Co robić w takiej sytuacji? Noś malucha tak, aby jego brzuszek do czegoś przylegał, dzięki czemu łatwiej będzie mu pozbyć się gazów. Pomocny będzie też delikatny masaż brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegarka, a także ciepłe okłady lub kąpiel. Dolegliwości pozwolą pozbyć się również specjalne preparaty na bazie rumianku i kopru włoskiego działające wiatropędnie i rozkurczowo.

Odczyn poszczepienny

Przyczyną złego samopoczucia u niemowląt jest odczyn poszczepienny, który zazwyczaj pojawia się w ciągu 24-48 godzin od podania szczepionki. Charakterystycznymi objawami są obrzęk, zaczerwienienie oraz bolesność miejsca iniekcji, a także pogorszone samopoczucie dziecka i podwyższona temperatura. Chociaż mogą one wywoływać niepokój u rodziców, są całkowicie naturalne i zazwyczaj trwają nie dłużej niż trzy dni. Aby je złagodzić, należy postępować zgodnie z wytycznymi opisanymi w otrzymanej po szczepieniu ulotce. Można też stosować okłady łagodzące ból i środki przeciwgorączkowe w odpowiedniej dawce.

Ząbkowanie

Jeśli nie wiesz dlaczego dziecko płacze, pomimo że nie ma ku temu wyraźnych powodów, być może prztyczka tkwi w wyrzynaniu się ząbków. Chociaż pojawiają się one zazwyczaj ok. 6. miesiąca życia, pierwsze objawy można zaobserwować nawet u niemowląt liczących zaledwie 3 miesiące. Popłakiwaniu lub głośnemu płaczowi towarzyszy obfite ślinienie się, a niekiedy również podwyższona temperatura. Maluch wkłada też paluszki do buzi i przedmioty, które znajdą się w jego zasięgu, a dodatkowo ma rozpulchnione oraz zaczerwienione dziąsła. Pomóc mogą wtedy specjalne żele łagodzące ból i świąd dziąseł, a także gryzienie schłodzonego w lodówce (ale nie zamrażarce!) gryzaczka. Jeśli Twoje dziecko ma gorączkę, podaj odpowiedni lek w dawce dostosowanej do jego wieku i wagi.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Eksponuj dekolt i nogi by odwrócić uwagę od mniej atrakcyjnych partii ciała.

Ubrania po porodzie. Moda i wygoda

Kobieta po urodzeniu dziecka zyskuje atuty, których przed ciążą nie miała. Trzeba je tylko wydobyć i podkreślić – podpowiada Dominika Adamczyk, projektantka mody i stylistka. Nie miałam pojęcia, iż moja odmieniona od stóp do głowy figura ma jeszcze jakieś...

czytaj

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Jeśli przed ciążą twoje włosy wykazywały tendencję do nadmiernego przetłuszczania, możesz w ciąży spodziewać się wzmożonego łojotoku skóry głowy.

Włosy w ciąży i w pierwszym kwartale po porodzie

Podczas ciąży nieustannie zmienia się wygląd włosów. Ciążowa burza hormonów wywiera duży wpływ na kondycję włosów przyszłej mamy. Na szczęście z reguły oddziałuje pozytywnie, niemniej nie zwalnia to ciężarnej z obowiązku regularnej pielęgnacji kosmyków,...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj