Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Brzydki zapach z ust u dziecka

Przyczyny: choroba, zła higiena

Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo wiele.

Często bakterie osadzające się w gardle na migdałkach powodują brzydki zapach.

Fot. iStockphoto

Często bakterie osadzające się w gardle na migdałkach powodują brzydki zapach.

- Moja dwuletnia córeczka ma nieprzyjemny zapach z buzi. Lekarz powiedział, że albo to angina albo refluks żołądkowy, czytałam też, że to mogą być robaki – pisze mama jasko na jednym z internetowych forów. Mama fikoloka1 odpisuje: - Z moim synkiem był ten sam problem. Dodatkowo pochrapywał w nocy, ciągle narzekał, że boli go brzuch, ciekło mu z nosa. No i ten nieprzyjemny zapach z ust, mimo zdrowych, zadbanych ząbków. Diagnoza – refluks.

 

Zęby

Jakie mogą być przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust u dziecka? Często są to po prostu popsute ząbki, zaniedbanie higieny jamy ustnej albo problem z dziąsłami (zapalenie, pleśniawki, grzybica). Małym dzieciom, które mają choćby dwa ząbki, trzeba je myć, by nie hodować bakterii w buzi (są przyczyną brzydkiego zapachu) oraz, żeby przyzwyczaić dziecko do codziennej pielęgnacji zębów. Szczególnie wieczorem trzeba dokładnie wymyć dziecku zęby.

 

Migdałki

Jeśli wizyta u dentysty nie rozwiąże problemu, pediatra może dziecko wysłać do laryngologa, by obejrzał migdałki. Często powiększone migdały lub przerośnięty trzeci migdał i osiadające na nich bakterie powodują brzydki zapach z buzi dziecka. Jeśli to nie migdałki, warto zrobić wymaz z gardła i sprawdzić, czy w gardle dziecka nie ma np. gronkowca albo innej bakterii lub grzyba. Grzyby i bakterie w przewodzie pokarmowym mogą powodować nieprzyjemny zapach.

 

Katar

Gęsty żółtozielony katar (czyli ropno-bakteryjny) też brzydko pachnie. Przy takim katarze nie ma senesu stosować np. roztworu z soli morskiej do płukania i czyszczenia nosa. Często jego przyczyną jest infekcja bakteryjna albo alergia. Na tę pierwszą pediatra raczej na pewno przepisze antybiotyk (jeśli są też inne objawy: gorączka powyżej dwóch, trzech dni, ból gardła, kaszel).

 

Dieta

- Przyczyna brzydkiego zapachu może tkwić w diecie fermentacyjnej. Nadmiar czegokolwiek w diecie, począwszy od mleka i słodyczy oraz indywidualny sposób trawienia też może powodować niemiły dla otoczenia zapach z ust dziecka – dodaje pediatra dr Wojciech Duchiński.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Komentarze

  • moniaijulka | 02-02-2015 22:51:25

    Mojej córci ładnie pachnie z buźki, tak słodko, karmię piersią i to na pewno od mleczka kiedy zacznie brzydko pachnieć dzięki artykułowi będę wiedziała że nie można tego lekceważyć
  • mikaa997 | 19-02-2015 12:38:40

    Dokładnie, ja też słyszałam, że to może być objaw anginy!
  • Joasiaa26 | 15-08-2015 12:32:10

    Artykuł bardzo przydatny na razie u nas jest wszystko ok. Ale nigdy nic nie wiadomo, a dzięki takiej poradzie na pewno będę wiedziała co to może być i jak przeciwdziałać. Super !
  • babeczka26 | 30-09-2015 22:22:10

    U nas przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest angina ropna, mały ciągle na nią choruje, przez cały rok. Ciągle jest na antybiotyku, gorączka prawie 40 st, poadje na przemian milifen - ibuprofen w syropku z paracetamolem. Do przedszkola prawie nie chodzi nie wiem już co mam robić, może ktoś był w podobnej sytuacji??

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Aktualnie obowiązują dwa oznaczenia noworodka  plastikowe opaski na rączkę i na nóżkę dziecka. Matka otrzymuje identyfikator.

Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko

Choć położne zapewniają, że dziś są takie oznakowania dzieci i matek w szpitalu, że nikt ze szpitala nie wyjdzie z nie swoim dzieckiem, lepiej się maleństwu od początku dobrze przyglądnąć. Tak na wszelki wypadek.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj