Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakie są zasady podawania dzieciom paracetamolu?

Twój Ekspert Pediatra

Paracetamol stosuje się, by obniżyć gorączkę i uśmierzyć ból. Powinien być podawany systematycznie co 4 godziny przez pierwsze 2-3 doby, nawet jeśli gorączka spadnie po jednej czy dwóch dawkach.

Dr Joanna Brett Chruściel

Fot. Prywatne archiwum

Dr Joanna Brett Chruściel

Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej, konieczna jest wizyta u lekarza. Ważne jest też, żeby przed podaniem leku rodzic zapoznał się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, a jeśli miałby jakiekolwiek wątpliwości na temat podawania lub składu leku, powinien skonsultować się z pediatrą.

Dawki lecznicze paracetamolu: doustnie: 10-15 mg na kilogram masy ciała, doodbytniczo: 20 -25 mg na kilogram masy ciała (czopków nie należy dzielić).

W pierwszej dobie podaje się lek min. 4 razy co 4 – 6 godzin (maksymalnie 6 razy na dobę). W drugiej i trzeciej dobie – obowiązkowo o godz. 10, 14, 18 i 22 oraz w razie potrzeby dodatkowo o 2 w nocy i o 6 rano.

Preparaty paracetamolu są dostępne w aptekach w postaci kropli, syropów, tabletek i czopków.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Rodzisko może być ustawiane w pionie i w poziomie.

Obiekt wspomagający poród naturalny

Urządzenie zwane „podParciem dla aktywnie rodzących” wymyśliła i zaprojektowała Franciszka J. Kornecka. To jej praca magisterska na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Katedrze Kształtowania Środków Pracy.*

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj