Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakie są zasady podawania dzieciom paracetamolu?

Twój Ekspert Pediatra

Paracetamol stosuje się, by obniżyć gorączkę i uśmierzyć ból. Powinien być podawany systematycznie co 4 godziny przez pierwsze 2-3 doby, nawet jeśli gorączka spadnie po jednej czy dwóch dawkach.

Dr Joanna Brett Chruściel

Fot. Prywatne archiwum

Dr Joanna Brett Chruściel

Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej, konieczna jest wizyta u lekarza. Ważne jest też, żeby przed podaniem leku rodzic zapoznał się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, a jeśli miałby jakiekolwiek wątpliwości na temat podawania lub składu leku, powinien skonsultować się z pediatrą.

Dawki lecznicze paracetamolu: doustnie: 10-15 mg na kilogram masy ciała, doodbytniczo: 20 -25 mg na kilogram masy ciała (czopków nie należy dzielić).

W pierwszej dobie podaje się lek min. 4 razy co 4 – 6 godzin (maksymalnie 6 razy na dobę). W drugiej i trzeciej dobie – obowiązkowo o godz. 10, 14, 18 i 22 oraz w razie potrzeby dodatkowo o 2 w nocy i o 6 rano.

Preparaty paracetamolu są dostępne w aptekach w postaci kropli, syropów, tabletek i czopków.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj