Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakie są zasady podawania dzieciom paracetamolu?

Twój Ekspert Pediatra

Paracetamol stosuje się, by obniżyć gorączkę i uśmierzyć ból. Powinien być podawany systematycznie co 4 godziny przez pierwsze 2-3 doby, nawet jeśli gorączka spadnie po jednej czy dwóch dawkach.

Dr Joanna Brett Chruściel

Fot. Prywatne archiwum

Dr Joanna Brett Chruściel

Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej, konieczna jest wizyta u lekarza. Ważne jest też, żeby przed podaniem leku rodzic zapoznał się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, a jeśli miałby jakiekolwiek wątpliwości na temat podawania lub składu leku, powinien skonsultować się z pediatrą.

Dawki lecznicze paracetamolu: doustnie: 10-15 mg na kilogram masy ciała, doodbytniczo: 20 -25 mg na kilogram masy ciała (czopków nie należy dzielić).

W pierwszej dobie podaje się lek min. 4 razy co 4 – 6 godzin (maksymalnie 6 razy na dobę). W drugiej i trzeciej dobie – obowiązkowo o godz. 10, 14, 18 i 22 oraz w razie potrzeby dodatkowo o 2 w nocy i o 6 rano.

Preparaty paracetamolu są dostępne w aptekach w postaci kropli, syropów, tabletek i czopków.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Paweł Grzesiowski

Czy obrzęk i zaczerwienienie po szczepieniu to powód do niepokoju?

Zaszczepiłam się przeciw grypie. W miejscu szczepienia mam czerwony obrzęk w kształcie koła i lekkie zgrubienie i lekko boli mnie ręka. Nie wiem czy to tak ma być, czy coś się dzieje i mam się z tym zgłosić do lekarza? - pyta użytkowniczka.  

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj