- Mam pacjentkę, która urodziła w sierpniu 2010 roku dziecko, a już w połowie grudnia zgłosiła się z siedmiotygodniową ciążą. Mimo że cały czas karmiła piersią i nie miała miesiączki – opowiada specjalistka ginekologii i położnictwa, lek. Krystyna Derwisz.
Karmienie na żądanie minimum 8 razy na dobę bez dłuższej niż 4 godziny przerwy nocnej przez pierwsze trzy miesiące od porodu, może blokować jajeczkowanie. To ogranicza płodność kobiety, oczywiście nie stuprocentowo.
Jednak dziecko trzymiesięczne ma już mniejsze zapotrzebowanie na przystawianie do piersi – więc ssie coraz rzadziej i pobudzanie prolaktyny, hamującej jajeczkowanie jest coraz mniejsze. Wtedy następuje odblokowanie hormonów i nie wiedzieć kiedy, może pojawić się owulacja i kobieta, która podejmuje współżycie seksualne może niespodziewanie zajść w ciążę. - Miewam takich pacjentek po kilka rocznie - mówi ginekolog.
Jeśli kobieta nie chce od razu po pierwszym dziecku, zachodzić w drugą ciążę, może tego uniknąć. – Może np. karmić ciągle piersią bez przerwy dłuższej niż 4 godziny i stosować prezerwatywę albo używać tabletki plemnikobójcze (80 procent pewności), które można założyć 15 minut przed stosunkiem i dodatkowo użyć prezerwatywy.
Po połogu można też założyć antykoncepcyjną zwykłą wkładkę domaciczną. Dla tych, którzy ze względów religijnych środków antykoncepcyjnych nie używają, pozostaje zawsze naturalna metoda – objawowo-termiczna, która polega na obserwacji stanu śluzu, dokonywaniu pomiaru temperatury ciała i robieniu sobie wykresu – wylicza dr Krystyna Derwisz.
Ze środków hormonalnych dla kobiet karmiących piersią do wykorzystania są tabletki do zażywania codziennego – (Cerazette, Azalia), które można używać w 5 tygodni od porodu i Depo Provera (zastrzyk robiony na okres trzech miesięcy) oraz wkładka hormonalna.
*Krystyna Derwisz, lekarz medycyny, specjalistka ginekologii i położnictwa Szpitala Specjalistycznego im. St. Żeromskiego w Krakowie.