Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Antykoncepcja podczas karmienia piersią

Karmienie piersią nie gwarantuje bezpiecznego seksu

- Mam pacjentkę, która urodziła w sierpniu 2010 roku dziecko, a już w połowie grudnia zgłosiła się z siedmiotygodniową ciążą. Mimo że cały czas karmiła piersią i nie miała miesiączki – opowiada specjalistka ginekologii i położnictwa, lek. Krystyna Derwisz.

Karmienie na żądanie minimum 8 razy na dobę bez dłuższej niż 4 godziny przerwy nocnej przez pierwsze trzy miesiące od porodu ogranicza płodność kobiety, oczywiście nie stuprocentowo.

Fot. iStockphoto

Karmienie na żądanie minimum 8 razy na dobę bez dłuższej niż 4 godziny przerwy nocnej przez pierwsze trzy miesiące od porodu ogranicza płodność kobiety, oczywiście nie stuprocentowo.

Karmienie na żądanie minimum 8 razy na dobę bez dłuższej niż 4 godziny przerwy nocnej przez pierwsze trzy miesiące od porodu, może blokować jajeczkowanie. To ogranicza płodność kobiety, oczywiście nie stuprocentowo.

Jednak dziecko trzymiesięczne ma już mniejsze zapotrzebowanie na przystawianie do piersi – więc ssie coraz rzadziej i pobudzanie prolaktyny, hamującej jajeczkowanie jest coraz mniejsze. Wtedy następuje odblokowanie hormonów i nie wiedzieć kiedy, może pojawić się owulacja i kobieta, która podejmuje współżycie seksualne może niespodziewanie zajść w ciążę. - Miewam takich pacjentek po kilka rocznie - mówi ginekolog.

Jeśli kobieta nie chce od razu po pierwszym dziecku, zachodzić w drugą ciążę, może tego uniknąć. – Może np. karmić ciągle piersią bez przerwy dłuższej niż 4 godziny i stosować prezerwatywę albo używać tabletki plemnikobójcze (80 procent pewności), które można założyć 15 minut przed stosunkiem i dodatkowo użyć prezerwatywy.

Po połogu można też założyć antykoncepcyjną zwykłą wkładkę domaciczną. Dla tych, którzy ze względów religijnych środków antykoncepcyjnych nie używają, pozostaje zawsze naturalna metoda – objawowo-termiczna, która polega na obserwacji stanu śluzu, dokonywaniu pomiaru temperatury ciała i robieniu sobie wykresu – wylicza dr Krystyna Derwisz.

Ze środków hormonalnych dla kobiet karmiących piersią do wykorzystania są tabletki do zażywania codziennego – (Cerazette, Azalia), które można używać w 5 tygodni od porodu i Depo Provera (zastrzyk robiony na okres trzech miesięcy) oraz wkładka hormonalna.

 

*Krystyna Derwisz, lekarz medycyny, specjalistka ginekologii i położnictwa Szpitala Specjalistycznego im. St. Żeromskiego w Krakowie.

 


Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zapłodnienie, ciąża, antykoncepcja

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj