Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Antykoncepcja podczas karmienia piersią

Karmienie piersią nie gwarantuje bezpiecznego seksu

- Mam pacjentkę, która urodziła w sierpniu 2010 roku dziecko, a już w połowie grudnia zgłosiła się z siedmiotygodniową ciążą. Mimo że cały czas karmiła piersią i nie miała miesiączki – opowiada specjalistka ginekologii i położnictwa, lek. Krystyna Derwisz.

Karmienie na żądanie minimum 8 razy na dobę bez dłuższej niż 4 godziny przerwy nocnej przez pierwsze trzy miesiące od porodu ogranicza płodność kobiety, oczywiście nie stuprocentowo.

Fot. iStockphoto

Karmienie na żądanie minimum 8 razy na dobę bez dłuższej niż 4 godziny przerwy nocnej przez pierwsze trzy miesiące od porodu ogranicza płodność kobiety, oczywiście nie stuprocentowo.

Karmienie na żądanie minimum 8 razy na dobę bez dłuższej niż 4 godziny przerwy nocnej przez pierwsze trzy miesiące od porodu, może blokować jajeczkowanie. To ogranicza płodność kobiety, oczywiście nie stuprocentowo.

Jednak dziecko trzymiesięczne ma już mniejsze zapotrzebowanie na przystawianie do piersi – więc ssie coraz rzadziej i pobudzanie prolaktyny, hamującej jajeczkowanie jest coraz mniejsze. Wtedy następuje odblokowanie hormonów i nie wiedzieć kiedy, może pojawić się owulacja i kobieta, która podejmuje współżycie seksualne może niespodziewanie zajść w ciążę. - Miewam takich pacjentek po kilka rocznie - mówi ginekolog.

Jeśli kobieta nie chce od razu po pierwszym dziecku, zachodzić w drugą ciążę, może tego uniknąć. – Może np. karmić ciągle piersią bez przerwy dłuższej niż 4 godziny i stosować prezerwatywę albo używać tabletki plemnikobójcze (80 procent pewności), które można założyć 15 minut przed stosunkiem i dodatkowo użyć prezerwatywy.

Po połogu można też założyć antykoncepcyjną zwykłą wkładkę domaciczną. Dla tych, którzy ze względów religijnych środków antykoncepcyjnych nie używają, pozostaje zawsze naturalna metoda – objawowo-termiczna, która polega na obserwacji stanu śluzu, dokonywaniu pomiaru temperatury ciała i robieniu sobie wykresu – wylicza dr Krystyna Derwisz.

Ze środków hormonalnych dla kobiet karmiących piersią do wykorzystania są tabletki do zażywania codziennego – (Cerazette, Azalia), które można używać w 5 tygodni od porodu i Depo Provera (zastrzyk robiony na okres trzech miesięcy) oraz wkładka hormonalna.

 

*Krystyna Derwisz, lekarz medycyny, specjalistka ginekologii i położnictwa Szpitala Specjalistycznego im. St. Żeromskiego w Krakowie.

 


Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zapłodnienie, ciąża, antykoncepcja

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj