Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Odchudzanie po ciąży. Karmiąc dziecko nie możesz stosować diety odchudzającej!

Najważniejsze: nie tyj!

Codzienna dieta mamy ma wpływ na jakość jej mleka. Restrykcyjne odchudzanie spowoduje niedobór składników odżywczych, kobieta będzie osłabiona, a malec dostanie mniej wartościowy pokarm. Z wprowadzaniem drakońskich diet, trzeba zaczekać, aż dziecko będzie miało pół roku i zacznie jeść inne oprócz mleka matki pokarmy, które będą mu dostarczały dodatkowych składników odżywczych.

Jeśli kobieta w ciąży nie przytyła więcej niż 12 kilogramów, bez trudu powinna dojść do swojej wagi jeszcze karmiąc piersią.

Fot. iStockphoto

Jeśli kobieta w ciąży nie przytyła więcej niż 12 kilogramów, bez trudu powinna dojść do swojej wagi jeszcze karmiąc piersią.

— Jeśli kobieta w ciąży nie przytyła więcej niż 12 kilogramów, bez trudu powinna dojść do swojej wagi, jeszcze karmiąc piersią — mówi dr Janina Kwasiżur, ginekolog położnik z warszawskiego centrum medycznego MediCenter.

Jeśli jednak kilogramów przybyło jej ich dużo więcej, podczas karmienia może ograniczyć jedynie jedzenie kalorycznych produktów i zadbać o to, by już nie tyć. Na pewno nie wolno podczas karmienia piersią stosować diet odchudzających, gdyż mogą szkodzić zdrowiu mamy i dziecka, które dostanie zbyt mało potrzebnych składników. Np. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich źródłem są przede wszystkim oleje roślinne oraz ryby. Kwasy te są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego.

Karmienie piersią sprzyja utracie wagi, pod warunkiem, że karmiąca zanadto się nie objada — mówi dr Kwasiżur. Mamie karmiącej wystarcza 2500 kcal dziennie. Jeśli kobieta chciałaby schudnąć, może obniżyć dzienną dawkę o około 600 kalorii, przy czym powinna jeść pięć małych posiłków dziennie.

— Dostarczenie w małych objętościowo porcjach, energii i składników odżywczych, powoduje, że organizm na bieżąco je wykorzystuje i dodatkowo korzysta z energii ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej, co powoduje, że się chudnie — mówi Joanna Wielowska, doradca żywieniowy z Centrum Dietetycznego SetPoint. Bez uszczerbku na zdrowiu swoim i dziecka karmiąca może całkowicie wyeliminować słodycze, słodkie napoje i białe pieczywo.

 

Chudnięcie podczas karmienia piersią

Najbezpieczniej jest chudnąć od pół do kilograma tygodniowo. — Taki spadek masy ciała nie spowoduje efektu jo-jo — tłumaczy dietetyczka.

Co jeść podczas karmienia piersią, by chudnąć? Wystarczy jeść mniej, ale zdrowo i różnorodnie. Mama karmiąca potrzebuje przede wszystkim białka, składników mineralnych, witamin, a także składników, które dostarczają energii, jak węglowodany i tłuszcze w postaci niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Na jej talerzu powinny się znaleźć: warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, grube kasze, płatki zbożowe, makaron razowy, nabiał, chude mięsa, ryby. — Monotonne, diety, pozbawione tych składników, sprawią, że mama schudnie, ale po zrezygnowaniu z diety dopadnie ją efekt jo-jo. Ponadto będzie osłabiona, będą wypadać jej włosy, łamać się paznokcie, nie będzie miała siły, by zajmować się maluszkiem — tłumaczy Wielowska. Diety typu Cambridge czy kopenhaska polegające na dostarczaniu małej ilości kalorii, nie są przeznaczone dla karmiących. Brakuje w nich witamin i minerałów, ponadto nie kształtują nawyku prawidłowego żywienia. — Trzeba wiedzieć, że produkty jedzone w odpowiedniej ilości nie powodują wzrostu wagi — przypomina dietetyczka.

 

Z dietetykiem bezpieczniej

Jeśli po sześciu miesiącach karmienia mamie nie udało się pozbyć nadwagi, może przejść do intensywniejszego odchudzania. Półrocznemu dziecku rozszerza się bowiem dietę i oprócz mleka mamy zaczyna dostawać inne wartościowe produkty. — Odchudzającym się mamom proponuję wizytę u dietetyka, by opracował jej dietę, która przecież nie może być zbyt restrykcyjna, jeśli kobieta nadal karmi. Dietetyk zastąpi też innymi produktami żywnościowymi te produkty spożywcze, które nie są wskazane podczas karmienia lub powodują nietolerancję u maluszka — podpowiada Joanna Wielowska. Podczas karmienia ogranicza się lub eliminuje m.in. warzywa kapustne oraz strączkowe, dania ciężkostrawne.

Dzienną dawkę kalorii można zmniejszyć do 1500 kcal ograniczając ilość spożywanych produktów skrobiowych oraz tłuszczu, np. oliwy. Zamiast pieczywa można wybierać warzywa, np. robić sałatki i zamiast oliwą skrapiać je sokiem z cytryny.

 

Tysiąc kalorii dla otyłych

Mamy, które nie karmią lub planują zakończyć laktację i wciąż nie straciły na wadze, mogą zmniejszyć dzienną dawkę jedzenia i przyjmować tylko około 1000 kcal. Pozwoli to zrzucić nawet 3-4 kilogramy miesięcznie. Ważne, by dieta była dobrze zbilansowana i można ją było stosować nadal, gdy waga wróci do normy. Powinna opierać się nadal na 5 posiłkach dziennie i dużym urozmaiceniu produktowym, aby w organizmie nie zabrakło potrzebnych dla zdrowia składników odżywczych.

*dr Janina Kwasiżur, ginekolog położnik z warszawskiego centrum medycznego MediCenter przy ul. Wołoskiej 88

 


Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • Ajurczak420 | 18-02-2019 14:50:33

  Ja przy pierwszej ciąży przybralam 25 kg , i 3 tygodnie po porodzie wazylam 54 czyli 2 kg mniej niż wazylqm przed . A przy drugiej ciąży przytylam 21kg , minęło 3 miesiące a moja waga to 70kg. Niby waga prawidłowa według wskaźnika bmi, ale ja bardzo się źle czuje przy jej wadze . Ja zamiast tracić przybieram na wadze...
 • rewelka | 13-03-2019 13:47:04

  Skoro dieta nie wchodzi w grę, to co zrobić ze zbędnymi kilogramami? Czy ten zabieg będzie bezpieczny- ?
 • travfortmagbest6 | 19-04-2020 19:01:56

  Ja sama z wagą nigdy nie miałam problemu. Za to mój ukochany mąż tak. Wiadomo - 12 godzin siedzenia przed komputerem w pracy, potem telewizorek i piweczko. Wiadomo, zarabiał pieniądze na rodzinę to mu się należy ten wieczór z piwkiem i meczem no ale bez przesady! Ten leń to nawet weekend by spędził przy telewizorze. Wiadomo - lata leciały, a on stawał się z roku na rok coraz bardziej pulchny. W...
 • marlena09 | 29-05-2021 17:00:04

  Warto wybrać odpowiednią metodę. Ja wybrałam metodę lignaform. Dla mnie najlepsza. Miedzy innymi dlatego, że widzę efekty, ale równiez podczas diety macie stały kontakt z dietetykiem co na pewno jest bardzo ważne. Sprawdzcie sobie. Ale efekty są super.

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj