Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Do kina z niemowlakiem

Baranki w pieluchach

Kiedy wybrałam się na przedpołudniowy seans  do kina Pod Baranami w Krakowie, na dziedzińcu pałacowym, przed bramą, (kino znajduje się w posiadłości Potockich) czekali bileterzy, by wnieść na pierwsze piętro wózki z maluchami.

- Mamy w Krakowie wiedzą, że w każdy czwartek o jedenastej mogą przyjść do kina ze swoim niemowlakiem. Pod ekranem stoi przewijak, a temperatura w kinie jest specjalnie podwyższona - wyjaśnia Iwona Niebudek, pracownik kina.
Kiedy ja byłam na urlopie macierzyńskim, bardzo rzadko udało mi się wymknąć z domu na najpóźniejszy seans filmowy, już po ułożeniu do snu mojej córeczki Kasi. Do tego oczywiście ktoś musiał zostać „na dyżurze” przy śpiącym maluchu. Mąż nie mógł, bo zawsze pracował do późnej nocy. Teraz na szczęście mamy nie mają z problemu z wyprawą do kina.

 

Seans z „Zającami”

Sala Czerwona kina Pod Baranami zapełnia się nietypowymi widzami. Na siedzeniach lądują kolorowe kocyki i chusty do noszenia dzieci, malowniczy nieład tworzą ubranka maluchów rozrzucone obok. „Zające”, jak mówią o nich tutejsze bywalczynie, czyli dzieciaki raczkujące instalują się pod ekranem.
– Z mężem Leszkiem jesteśmy kinomaniakami. Zawsze jeździliśmy na festiwal Era Nowe Horyzonty, śledzimy kino ambitne – mówi Marzena Polek, rozkładając kocyk na siedzeniu dla 7-miesięcznej Milenki. Na seansie „Baranki w pieluchach” jest już drugi raz. – Poprzednio podczas projekcji żadne dziecko nie płakało – mówi. – A nawet jakby któreś zakwiliło, to jesteśmy w swoim gronie, każda mama to zrozumie – dodaje Ewelina Kantor, mama 6-miesięcznej Antosi, która zaliczyła już sześć seansów. Światło lekko przygasa, w sali panuje półmrok, ale niecałkowity. Widać co robią „zające”, bawiące się pod ekranem. Na kocyku, na podłodze obok rzędu, w którym siedzi para, baraszkuje 6-miesięczny chłopczyk. – Nie po raz pierwszy tutaj jesteśmy – mówi Robert Podstawski – W środy jeździmy też do Multikina. Gdyby nie możliwość chodzenia z dzieckiem do kina, nie zobaczylibyśmy tylu filmów – dodaje jego żona Anna, mama 6-miesięcznego Mateusza.
Leci czołówka filmu, dźwięk nie jest agresywny, tak aby niektóre maluchy mogły zasnąć przy piersi mamy. – Na pomysł „Baranków w pieluchach” wpadły znajome kinomaniaczki, które wcześniej przychodziły do nas na seanse, szczególnie kina ambitnego – wspomina Marynia Gierat, szefowa kina. - Kiedy zostały mamami, nie chciały rezygnować ze swej pasji. Pomysł chwycił i tak jest już od półtora roku.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • donnavito | 23-01-2015 11:45:53

  Ja bym poszła z dzieckiem powyzej 6 miesiąca w okresie niezimowym ze względu na obawę o infekcje, ale u nas takich seansów nie ma.
 • Modzelka8 | 20-02-2015 18:36:43

  A ja chętnie bym się wybrała na taki sens, znając mojego synka to przespałby cały film
 • mikaa997 | 26-02-2015 12:27:27

  Moim zdaniem super pomysł. Chętnie bym się wybrała tym bardziej, że uwielbiam kino, ale raczej nie w zimowym okresie kiedy bardzo łatwo podłapać infekcję w dużym skupisku ludzi.
 • Doris85 | 04-04-2015 18:31:43

  Nie odważyłabym się iść na seans kinowy z niemowlakiem, ale już z takim 5 - 6 miesięcznym dzieckiem jak najbardziej. I cieszy fakt, że coraz więcej kin, restauracji otwiera się na matki z małymi dziećmi. W większych skupiskach ludzi zdarza się, że komuś przeszkadza płacz maleństwa, a tak - wśród innych mam z maluszkami nie musimy szybko i nerwowo uspokajać dziecka, bo "ludzie patrzą"...

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj