Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Domowa apteczka dla noworodka

Leków jak na lekarstwo

Każde chore dziecko, szczególnie noworodka, musi zbadać pediatra. Mimo to, niektóre specyfiki mogą nam się przydać w domu.

Każde chore dziecko, szczególnie noworodka, musi zbadać pediatra. Mimo to, niektóre specyfiki mogą nam się przydać w domu.

Fot. iStockphoto

Każde chore dziecko, szczególnie noworodka, musi zbadać pediatra. Mimo to, niektóre specyfiki mogą nam się przydać w domu.

Farmaceuta radzi w domowej apteczce umieścić:

Gorączka, przeziębienie ze stanem podgorączkowym – paracetamol w czopkach w dawce 20 mg/kg wagi ciała. Lek podaje się cztery razy na dobę. Może być Efferalgan (czopki 80 mg), Calpol (czopki 80 mg) lub Paracetamol (czopki 80 mg). Pomocnym lekiem w stanach infekcyjnych jest też lek homeopatyczny Viburcol - czopki.

Katar - witamina C w kroplach, na przykład Cebion, Juvit C czy Cevikap oraz krople do nosa – homeopatyczne Euphorbium (do dłuższego stosowania) i/lub Nasivin soft 0,01 proc. do krótkotrwałego używania. Przydatna będzie też sól fizjologiczna do czyszczenia noska. Delikatne rozpylacze mają: Marimer, Sterimar Baby czy Disnemar dla dzieci. Jeżeli katar dokucza (a dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze wydmuchać noska), to pomocne będzie urządzenie do odciągania wydzieliny typu Sopelek, Frida czy Marimer.
Dodatkowo oddychanie ułatwi smarowana pod noskiem maść majerankowa.

Kaszel – syrop Droseux lub Stodal, Flegamina w kroplach (zabezpieczy przed wilgotnym kaszlem z zalegającą wydzieliną).
Do ewentualnie do przemywania ropiejących oczu w czasie infekcji - Natrium chloratum 0,9 proc. w ampułkach. Do tego zabiegu przydatne są miękkie kompresy gazowe typu Medicomp.

Kolki pokarmowe – powyżej pierwszego miesiąca życia do wyboru: espumisan, esputicon, Bobolic lub infacol.

Odparzenia i rumień pieluszkowy – maść Bepanthen i/lub Sudecrem. Do pielęgnacji pupy mogą służyć maść linomag lub linomag z tlenkiem cynku, Ziajka przeciw odparzeniom, krem AA przeciw odparzeniom, Linoderm lub kremy – maście Alantan.

Ochrona przed słońcem – mimo że tak małego dziecka nie można wystawiać na słońce, to trzeba stosować kremy z filtrami chroniące przed odbitymi promieniami słonecznymi. Takich kremów jest niewiele. Polska Ziajka SPF 30 jest przeznaczona dla dzieci powyżej 1-go miesiąca życia, a Nivea Baby faktor 30 – od pierwszych dni życia.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • moniaijulka | 24-01-2015 00:00:28

  My dopiero kompletujemy apteczkę ale mamy już paracetamol w czopkach (pediatra zalecił kupić po szczepieniu ale nic się nie działo na szczęście), Nasivin Soft na katarek, Flegaminę baby na kaszelek, Octanisept, Infacol na gazy i Sudocrem na odparzenia
 • Modzelka8 | 16-02-2015 09:21:52

  U nas w apteczke aktualnie znajduje się syrop i czopki przeciwgorączkowe, Espumisan na wzdęcia, krem na odparzenia, kropelki do oczu (używaliśmy na początku) i czopki Viburcol w razie uciązliwego ząbkowania
 • mikaa997 | 20-02-2015 10:40:26

  Pierwszym naszym nabytkiem w apteczce była sól fizjologiczna, Octanisept i czopki na gorączkę, synuś ma 10 miesięcy i pobecnie mamy już pół szuflady leków i specyfików, od kropli do nosa, oczu po maście i balsamy na zmiany skórne dla alergików
 • Doris85 | 05-04-2015 13:16:04

  My póki co kompletujemy apteczkę pod kątem zapotrzebowania maluszka. A w razie awarii - mamy blisko dobrze zaopatrzoną aptekę, więc nie będziemy gromadzić zbyt wielu leków tak "na wszelki wypadek".

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: skóra dziecka, skóra, kolka, katar, kaszel, gorączka, apteczka

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj