Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Domowa apteczka dla noworodka

Leków jak na lekarstwo

Każde chore dziecko, szczególnie noworodka, musi zbadać pediatra. Mimo to, niektóre specyfiki mogą nam się przydać w domu.

Każde chore dziecko, szczególnie noworodka, musi zbadać pediatra. Mimo to, niektóre specyfiki mogą nam się przydać w domu.

Fot. iStockphoto

Każde chore dziecko, szczególnie noworodka, musi zbadać pediatra. Mimo to, niektóre specyfiki mogą nam się przydać w domu.

Farmaceuta radzi w domowej apteczce umieścić:

Gorączka, przeziębienie ze stanem podgorączkowym – paracetamol w czopkach w dawce 20 mg/kg wagi ciała. Lek podaje się cztery razy na dobę. Może być Efferalgan (czopki 80 mg), Calpol (czopki 80 mg) lub Paracetamol (czopki 80 mg). Pomocnym lekiem w stanach infekcyjnych jest też lek homeopatyczny Viburcol - czopki.

Katar - witamina C w kroplach, na przykład Cebion, Juvit C czy Cevikap oraz krople do nosa – homeopatyczne Euphorbium (do dłuższego stosowania) i/lub Nasivin soft 0,01 proc. do krótkotrwałego używania. Przydatna będzie też sól fizjologiczna do czyszczenia noska. Delikatne rozpylacze mają: Marimer, Sterimar Baby czy Disnemar dla dzieci. Jeżeli katar dokucza (a dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze wydmuchać noska), to pomocne będzie urządzenie do odciągania wydzieliny typu Sopelek, Frida czy Marimer.
Dodatkowo oddychanie ułatwi smarowana pod noskiem maść majerankowa.

Kaszel – syrop Droseux lub Stodal, Flegamina w kroplach (zabezpieczy przed wilgotnym kaszlem z zalegającą wydzieliną).
Do ewentualnie do przemywania ropiejących oczu w czasie infekcji - Natrium chloratum 0,9 proc. w ampułkach. Do tego zabiegu przydatne są miękkie kompresy gazowe typu Medicomp.

Kolki pokarmowe – powyżej pierwszego miesiąca życia do wyboru: espumisan, esputicon, Bobolic lub infacol.

Odparzenia i rumień pieluszkowy – maść Bepanthen i/lub Sudecrem. Do pielęgnacji pupy mogą służyć maść linomag lub linomag z tlenkiem cynku, Ziajka przeciw odparzeniom, krem AA przeciw odparzeniom, Linoderm lub kremy – maście Alantan.

Ochrona przed słońcem – mimo że tak małego dziecka nie można wystawiać na słońce, to trzeba stosować kremy z filtrami chroniące przed odbitymi promieniami słonecznymi. Takich kremów jest niewiele. Polska Ziajka SPF 30 jest przeznaczona dla dzieci powyżej 1-go miesiąca życia, a Nivea Baby faktor 30 – od pierwszych dni życia.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • moniaijulka | 24-01-2015 00:00:28

  My dopiero kompletujemy apteczkę ale mamy już paracetamol w czopkach (pediatra zalecił kupić po szczepieniu ale nic się nie działo na szczęście), Nasivin Soft na katarek, Flegaminę baby na kaszelek, Octanisept, Infacol na gazy i Sudocrem na odparzenia
 • Modzelka8 | 16-02-2015 09:21:52

  U nas w apteczke aktualnie znajduje się syrop i czopki przeciwgorączkowe, Espumisan na wzdęcia, krem na odparzenia, kropelki do oczu (używaliśmy na początku) i czopki Viburcol w razie uciązliwego ząbkowania
 • mikaa997 | 20-02-2015 10:40:26

  Pierwszym naszym nabytkiem w apteczce była sól fizjologiczna, Octanisept i czopki na gorączkę, synuś ma 10 miesięcy i pobecnie mamy już pół szuflady leków i specyfików, od kropli do nosa, oczu po maście i balsamy na zmiany skórne dla alergików
 • Doris85 | 05-04-2015 13:16:04

  My póki co kompletujemy apteczkę pod kątem zapotrzebowania maluszka. A w razie awarii - mamy blisko dobrze zaopatrzoną aptekę, więc nie będziemy gromadzić zbyt wielu leków tak "na wszelki wypadek".

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: skóra dziecka, skóra, kolka, katar, kaszel, gorączka, apteczka

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj