Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kangurowanie. Bezcenne dla wcześniaków, ważne dla wszystkich noworodków

Zostań kangurem dla swojego dziecka

Dotyk SDS (skóra do skóry) i kontakt fizyczny sprzyjają rozwojowi noworodka. Nie tylko emocjonalnemu – zwłaszcza w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie kangurowanie, czyli zapewnienie dziecku bezpośredniego kontaktu fizycznego jest czynnikiem zwiększającym szanse na zdrowie.

W szpitalach położne, pielęgniarki i lekarze zachęcają rodziców do kangurowania. Nie tylko mamy, ale i świeżo upieczonych ojców.

fot. Emostrefa

W szpitalach położne, pielęgniarki i lekarze zachęcają rodziców do kangurowania. Nie tylko mamy, ale i świeżo upieczonych ojców.

Dlatego w szpitalach położne, pielęgniarki i lekarze zachęcają rodziców do kangurowania. Nie tylko mamy, ale i świeżo upieczonych ojców. Kangurowanie to nie jest po prostu – przytulanie czy noszenie maluszka. O kangurowaniu mówimy wtedy, gdy noworodek (tylko w samej pieluszce) jest układany w pozycji pionowej na nagiej klatce piersiowej rodzica. Ucho dziecka ma znajdować się nad sercem rodzica.
 

Idea kangurowania ma już blisko czterdzieści lat i wywodzi się z Kolumbii. Tamtejsi neonatolodzy pod koniec lat 70., zmagając się z niewystarczającą liczbą inkubatorów, a także personelu medycznego, zalecili matkom by przebywały ze swoimi przedwcześnie urodzonymi dziećmi zapewniając im kontakt „skóra do skóry”, by chronić je przed utratą ciepła i zapewnić stały dostęp do mleka mamy. Dzięki tym działaniom śmiertelność wśród dzieci urodzonych przed terminem spadła w szpitalach z 70 do 30 proc.
 

Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca po porodzie naturalnym dziecka w dobrej kondycji, nie wymagającego interwencji lekarskiej, kontakt „skóra do skóry” matki i dziecka trwał nieprzerwanie od pierwszej minuty życia dziecka do zakończenia pierwszego karmienia. Amerykanie zalecają też częsty kontakt SDS w pierwszych trzech miesiącach życia – nawet w przypadku zdrowych dzieci.
 

Jakie korzyści daje kangurowanie?
- zaspakaja emocjonalne potrzeby malucha,
- umożliwia szybszy przyrost masy ciała (w przypadku wcześniaków oznacza to krótszą hospitalizację),
- pomaga utrzymać laktację na odpowiednim poziomie,
- ułatwia rozwój psychosomatyczny dziecka,
- wspiera zasypianie malucha, dziecko jest spokojniejsze, rzadziej i krócej płacze.
 

Kangurowanie jest ważne również dla rodziców, zwłaszcza matek wcześniaków, które niejednokrotnie podświadomie obwiniają się za przedwczesny poród. Bliski kontakt z dzieckiem łagodzi stres, świadomość że można zrobić coś dla niego pomaga uporać się z poczuciem winy. Kangurowanie uczy też bliskości.
 

Dziś coraz więcej szpitali korzysta z tej metody wspomagania rozwoju dziecka – oczywiście, w przypadku wcześniaków, muszą one najpierw osiągnąć stabilizację oddechową i krążeniową. Kangurowane są jednak również dzieci podpięte do aparatury medycznej – to wymaga tylko odrobinę pomocy ze strony położnych.
 

Nie we wszystkich szpitalach są dogodne warunki do kangurowania, a nawet – do bycia rodzica blisko dziecka. Pojawiają się jednak pomysły, jak to zmienić. W czerwcu wystartował ogólnopolski program wsparcia na rzecz budowania rodzicielstwa bliskości „Blisko z Tobą chcę być". W jego ramach marka Pharmaceris będzie wspierać rodziców w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione, takich jak leczenie dziecka w szpitalu, czy pobyt noworodka w inkubatorze. W szpitalach będą tworzone EmoStrefy, które ułatwią rodzicom bliski kontakt ze swoimi dziećmi.
 

W EmoStrefach na rodziców i ich pociechy czekać będą, m.in. fotele do kangurowania na oddziałach neonatologicznych oraz rozkładane łóżka dla rodziców czuwających przy łóżkach szpitalnych swoich dzieci.
 

Dowiedz się więcej o programie „Blisko z Tobą chcę być” http://emostrefa.pl/
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj