Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak podawać dziecku leki

By leczenie nie szkodziło

Nieprzestrzeganie godzin podawania leków, pomijanie zapisanych dawek, skracanie lub wydłużanie kuracji, dodawanie medykamentów do posiłków i dużych ilości płynów, niedokładne odmierzanie dawki — to najczęstsze błędy, które popełniają rodzice chorych dzieci.

Nieprzestrzeganie godzin podawania dzieciom leków, pomijanie zapisanych dawek, skracanie lub wydłużanie kuracji, dodawanie leków do posiłków i dużych ilości płynów, niedokładne odmierzanie dawki to błędy rodziców.

Fot. iStockphoto

Nieprzestrzeganie godzin podawania dzieciom leków, pomijanie zapisanych dawek, skracanie lub wydłużanie kuracji, dodawanie leków do posiłków i dużych ilości płynów, niedokładne odmierzanie dawki to błędy rodziców.

Podając lekarstwa należy przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza i uważnie czytać ulotki. — Nie wolno skracać ani wydłużać czasu kuracji, gdyż czasem może to przynieść więcej szkody niż pożytku, szczególnie w przypadku przyjmowania antybiotyku. Może to grozić nawrotem choroby oraz wyhodowaniem szczepów bakterii opornych na kolejne leki. Niebezpieczne może okazać się także przerwanie kuracji sterydami wziewnymi — mówi dr Alicja Mażarska, pediatra-neonatolog z Centrum Medycznego Damiana. Rodzice zapominają także o podawaniu probiotyków podczas kuracji antybiotykiem. — Podaje się je godzinę przed lub godzinę po przyjęciu leku, ale nie razem z antybiotykiem, gdyż probiotyk wtedy nie działa — mówi. Syropy, rozkruszone tabletki najlepiej podawać na łyżeczce bądź używając dołączanych do syropów miarek.
 

Nie wskazane jest dolewanie lekarstw do butelek z mlekiem czy sokiem, ponieważ nie mamy gwarancji, że cała dawka zostanie przyjęta. Częstym błędem jest także podawanie lekarstw zapisanych innym osobom, nawet rodzeństwu w podobnym wieku. — Każde dziecko różnie reaguje na leki, więc niekonieczne specyfik, który pomógł jednemu bratu, okaże się skuteczny u drugiego — dodaje. Trzeba wiedzieć, że niemowlakowi nie wolno na własną rękę podawać żadnych medykamentów, nawet przeciwgorączkowych.

Pilnować godzin i równo odmierzać

Każdy preparat należy przyjmować o określonych porach i dawkach. Warto zatem tak obliczyć godziny wcześniej lub poprosić lekarza o ich rozpisanie, by nie trzeba było budzić dziecka w nocy. Dawki powinny być precyzyjne odmierzane. Wielu producentów dołącza do syropów miarki, które ułatwiają rodzicowi nalanie syropu. Niektóre leki należy przyjmować przed, po lub w trakcie jedzenia i warto tego przestrzegać, ponieważ inne ich zażywanie może osłabiać działanie preparatów. Jeśli nie jest określone kiedy przyjmować lek, lepiej podać dziecku tuż przed jedzeniem.
— Lekarze, nie bez przyczyny rozpisują rodzicom, godziny podawania leków, bo np. syropy wykrztuśne podaje się do godz. 16-17, gdyż mogą nasilać objawy kaszlu wieczorem i nocą, a przeciwkaszlowe wypija się na noc, by można było spokojnie spać — mówi dr Mażarska.

Bacznie obserwować

Każde dziecko różnie reaguje na leki. Dlatego należy sprawdzać, czy nie wstępują działania niepożądane i wszelkie wątpliwości natychmiast zgłaszać pediatrze. — Po antybiotyku może pojawić się np. pokrzywka. Penicylina podawana w zastrzykach może być przyczyną groźnych dla życia objawów alergicznych. Z tego też powodu stosowana jest bardzo rzadko. Reakcje uczuleniowe zdarzają się także po lekach przeciwalergicznych, hormonalnych. Uczulać mogą także barwniki i konserwanty stosowane w produkcji — mówi lekarka. Trzeba wiedzieć, że mali alergicy są bardziej podatni na uczulenie. Nie powinno się wyrzucać ulotki, bo gdy dziecku przydarzy się jakaś reakcja uczuleniowa, lekarz udzielający pomocy będzie dokładnie wiedział jaki lek malec dostał.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • Modzelka8 | 18-02-2015 09:14:04

  Ja antybiotyk też podawałam strzykawką, bo można dokładnie odmierzyć ilość leku. Jeśli chodzi o porę to akurat udaje mi się zawsze tego dopilnować. Zazwyczaj po podaniu leku podaję dziecku pierś, żeby szybko zapomniał o nieprzyjemnym smaku
 • mikaa997 | 20-02-2015 11:30:43

  Leki podaję specjalną strzykawką. Nawet jeśli mamy syropek do którego dołączona jest miarka to ja i tak odmierzam i podaję strzymawką. Uważam że można łatwo ją umyć i bezproblmu wyparzyć, ważne by myć od razu zanim lek zaschnie
 • Laseczka55 | 27-12-2016 14:51:07

  Przede wszystkim trzeba czytać ulotki
 • madziaa11 | 28-12-2016 16:13:16

  Trzeba dokładnie czytać ulotki i słuchać zaleceń lekarza. Zawsze miałam problem z kaszlem u mojej Zuzi. Najgorzej było w nocy. Ale odkąd odkryłam dicotuss baby, który można pić właśnie w nocy to Zuzia ma spokojny sen.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: leki, choroby, apteczka, antybiotyki

Polecamy

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Rodzisko może być ustawiane w pionie i w poziomie.

Obiekt wspomagający poród naturalny

Urządzenie zwane „podParciem dla aktywnie rodzących” wymyśliła i zaprojektowała Franciszka J. Kornecka. To jej praca magisterska na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Katedrze Kształtowania Środków Pracy.*

czytaj

Możesz wykupić wspólny zabieg ze swoim maluszkiem, na przykład kąpiel w ziołach.

Gdzie do SPA z dzieckiem

Sporo ośrodków spa dba o atrakcyjne zagospodarowanie dzieciom czasu, podczas gdy ich mamy są u kosmetyczki lub masażysty. Proponują zabawy i ćwiczenia ruchowe, basen tylko dla dzieci i odpowiednie do wieku menu.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj