Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dieta po cesarce. Co jeść, by wzmocnić organizm?

Cesarskie cięcie to operacja

Kobiety często zapominają, że cesarskie cięcie to poważna operacja na powłokach brzusznych i planując swój jadłospis po porodzie skupiają się często tylko na wskazówkach dotyczących diety dla karmiących matek. To błąd! Młoda mama po cesarce powinna kierować się również wskazówkami dotyczącymi diety pooperacyjnej.

Po porodzie przez cesarskie cięcie kobieta powinna codziennie jeść bogate w żelazo, wartościowe mięso a także dużą ilość liściastych zielonych warzyw

Fot. Fotolia

Po porodzie przez cesarskie cięcie kobieta powinna codziennie jeść bogate w żelazo, wartościowe mięso a także dużą ilość liściastych zielonych warzyw

Chodzi przede wszystkim o jak najszybszą (i najskuteczniejszą) regenerację organizmu, któremu trzeba dostarczyć odpowiednich witamin i innych składników odżywczych. Jaka więc powinna być dieta po cesarce?

Bezpośrednio po takim porodzie kobieta otrzymuje składniki odżywcze w formie kroplówki (nawet do trzech dni po porodzie). Bardzo szybko musi być jednak włączona woda (niegazowana) i inne klarowne płyny (w zależności od zaleceń położnej, lekarza, dietetyka). Jest niezwykle istotne, by nie spożywać napojów gazowanych (nawet, jeśli kobieta nie karmi piersią). Pęcherzyki gazu mogą spowodować problemy w układzie pokarmowym, dolegliwości bólowe i tak obolałego brzucha.

Jak powinna się odżywiać kobieta po cesarce? Podstawowa zasada – musi dostarczać organizmowi dużo dobrze przyswajalnego żelaza. Składnik ten jest niezbędny w procesie leczenia i powrocie skóry do dawnej kondycji. Trzeba pamiętać, że w wyniku każdej operacji pacjent traci sporo krwi, utrata krwi jest też częścią połogu (zarówno po cesarce, jak i porodzie naturalnym). Dlatego kobieta powinna codziennie jeść bogate w żelazo, wartościowe mięso a także dużą ilość liściastych zielonych warzyw. Bogate w żelazo są też niektóre warzywa strączkowe, ale z ich spożywaniem należy uważać – mogą powodować silne wzdęcia, więc nie są zalecane zwłaszcza matkom karmiącym.

Kolejny składnik, którego nie może zabraknąć w diecie po cesarce, to wapń. Najlepszym jego źródłem są produkty takie jak sery, jogurty a także tofu.

Kobieta musi też pamiętać o witaminach. Części pacjentek – zwłaszcza tym z kiepskimi wynikami krwi, gorzej odżywionych już w czasie ciąży – lekarze zalecają przyjmowanie suplementów diety, bogatych w witaminy i mikroelementy.

Dieta po cesarce (i po porodzie) nie może być dietą odchudzającą. Musi wspomóc regenerację organizmu oraz dostarczyć składniki odżywcze dziecku, a diety odchudzające są ubogie w składniki odżywcze.

Dieta po cesarskim cięciu wymaga również wyeliminowania niektórych produktów spożywczych, z uwagi na ich niekorzystny wpływ na organizm. Przede wszystkim konieczne jest wykluczenie produktów i potraw bogatych w tłuszcz: słodyczy, wyrobów cukierniczych, danń typu fast food, dań gotowych oraz smażonych.

Niewskazane jest spożywanie żywności o działaniu wzdymającym i gazotwórczym (rośliny strączkowe, kapustne, cebula czy napoje gazowane). Unikać trzeba także kofeiny, a więc picia kawy, napojów z dodatkiem kofeiny. Kobietom po porodzie nie zaleca się picia alkoholu. Jest to zabronione, jeśli kobieta karmi dziecko piersią.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: dieta mamy, dieta, cesarskie cięcie

Polecamy

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj