Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przewodnik. Poród krok po kroku.

Żeby zachować spokój i skupić się na rzeczach ważnych

Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co będzie się z nami działo, od momentu kiedy przekroczymy próg szpitala?

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

Fot. iStockphoto

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.


Znieczulenie

 

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest obecnie refundowane przez NFZ podobnie jak wszystkie dotychczasowe zabiegi: (wywołanie porodu, poród, nacięcie krocza i zszycie - jeśli to jest konieczne, KTG, USG i opieka poporodowa, opieka nad noworodkiem).

Do znieczulenia kwalifikuje pacjentkę obecny przy porodzie ginekolog - położnik już w pierwszym okresie porodu, kiedy rozwarcie szyjki macicy jest nie większe niż 3 cm. Czyli w momencie, kiedy rodząca nie odczuwa jeszcze wtedy silnie bólu i spokojnie może poddać się zabiegowi, który wykonuje tylko i wyłącznie anestezjolog. Znieczulenie podawane jest bezpośrednio do dolnej cześci kręgosłupa - kobieta musi być zgięta i spokojna podczas precyzyjnego podawania zastrzyku.
Trzeba jasno powiedzieć, że znieczulenie powoduje wydłużenie czasu porodu, i jeśli mamy przypadek wahań tętna płodu, kiedy jest ono raz szybsze, a raz wolniejsze – nie znieczulamy pacjentki, bo wtedy mamy niejasny obraz przebiegu akcji: nie wiadomo, czy te wahania tętna są w wyniku znieczulenia, czy coś niedobrego dzieje się z dzieckiem. Jeśli poród przebiega spokojnie, można pacjentkę znieczulać, jeśli są tylko jakieś komplikacje - raczej nie należy tego robić, bo chodzi o to, aby mieć kontrolę nad tym co się dzieje w trakcie akcji porodowej.

- Znieczulenie może zatrzeć obraz porodu, bo kobieta nie czuje silnego bólu, a skurcze postępują, w rezultacie kobieta nie prze wtedy, kiedy to jest konieczne. Znieczulenie zewnątrzoponowe może powodować wydłużenie drugiego okresu porodu - parcia. A wydłużenie okresu parcia może sprawić niedotlenienie mózgu dziecka – wyjaśnia lekarka.


Zabiegi przygotowujące do porodu

 

W szpitalu na ogół dobrze jest widziane, kiedy kobieta przyjeżdża już z ogolonym kroczem i ogolonymi okolicami odbytu. Oczywiście w ramach usług NFZ czynność tę – jak trzeba - wykonuje położna w szpitalu (maszynką do golenia).

Robienie lewatywy w domu jest ryzykowne, bo wywołuje odruch parcia, który może sprowokować akcję porodową, dlatego lepiej się jej poddać w szpitalu - pod kontrolą. Zwykle przy sali przedporodowej znajduje się łazienka z ubikacją, gdzie kobieta może wziąć też prysznic, przynoszący ulgę i relaks.

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Justyna_K, aleksandra_szewczyk.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj