Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zdrowie w ciąży

Jeść dla dwojga, nie za dwoje

To czy w jakiś szczególny, indywidualny sposób będziesz musiała zadbać o swoje zdrowie, powie ci lekarz podczas pierwszej wizyty, kiedy potwierdzi, że jesteś w ciąży. Będziecie się spotykać (aż do terminu porodu) raz w miesiącu, a ty za każdym razem będziesz musiała mieć aktualne badania krwi i moczu.

W ciąży niezwykle ważna jest właściwa dieta, gimnastyka i pozytywne emocje.

Fot. iStockphoto

W ciąży niezwykle ważna jest właściwa dieta, gimnastyka i pozytywne emocje.

Oprócz tego czeka cię ustalenie grupy krwi i badanie WR (test w celu wykluczenia zakażenia kiłą). Między 24. a 28. tygodniem ciąży lekarz każe ci zbadać poziom glukozy we krwi, aby sprawdzić, czy nie masz cukrzycy ciążowej. A poza tym pozostaje ci cieszyć się, że za parę miesięcy będziesz trzymała swoje dziecko w ramionach. No i dbaj o siebie. Ważna jest właściwa dieta, gimnastyka i emocje.

 

Wartościowa dieta

Wyobraź sobie, że wszystko to, co jesz, w pewnym sensie je też dziecko w twoim brzuchu. Więc i jego samopoczucie zależy od dobrego odżywiania się przez ciebie. Bzdurą jest, że w ciąży można czy należy jeść za dwoje. Na pewno jednak trzeba jeść dla dwojga. Staraj się więc, żeby dieta była wartościowa.
Wiadomo, że przez pierwsze tygodnie, którym towarzyszą mdłości je się tylko to, co da się przełknąć. Potem (mimo że pojawia się zgaga) trzeba jeść tak, żeby panować nad comiesięcznym przyrostem wagi. Nie usprawiedliwiaj ciążą swojego łakomstwa. A to przyzna raczej każda ciężarna, że w pewnych okresach ma się spory apetyt. I wcale nie chodzi o to, żeby sobie wszystkiego odmawiać. Dobrze jest ograniczyć potrawy słone, słodycze. Nie jeść surowego mięsa, serów pleśniowych, potraw ciężkostrawnych. Nie pić ziółek, kawy, alkoholu, herbaty.
Generalnie, niech zasada będzie taka – jedz częściej, ale lekkie posiłki i małe ilości. Pozwoli to również ograniczyć takie ciążowe dolegliwości jak zaparcia i żylaki odbytu.

 

Nie przestawaj się ruszać

Jak już mdłości miną i poczujesz się lepiej, skonsultuj z lekarzem, jaki rodzaj sportu możesz uprawiać i jak intensywnie. Istnieje cały szereg delikatnych ćwiczeń rozciągających stawy i mięśnie – ułatwi to potem przetrzymanie dolegliwości związanych z porodem. Możesz pływać – daje to dużą ulgę przy kłopotach z kręgosłupem. Możesz jeździć na rowerze stacjonarnym. Albo uprawiać jogę czy po prostu spacerować. Spacer pomaga też na mdłości, łagodzi huśtawki nastroju i dotlenia organizm (w twoim przypadku – organizmy).
Uwaga! Uwierz – ruch naprawdę poprawia samopoczucie kobiety w ciąży.


Popracuj nad nastrojem swoim i otoczenia

Dbaj o swoje zdrowie, ale miej litość dla najbliższych. Każdy postara się zrozumieć twoje nieprzewidywalne wybuchy płaczu, okropną senność, rozkojarzenie i humory. To naturalne, tym bardziej, że w głowie kobiety kłębią się tysiące myśli – co z dzieckiem, czy na pewno jest zdrowe, jaki będzie poród, czy dam radę, co będzie potem... Pomyśl jednak o tym, że nie jesteś chora. Wszystko, co cię spotyka, to typowe objawy ciąży. A biją w tobie dwa serca i każdy twój nastrój udziela się twojemu dziecku. Postaraj się więc dla niego o wewnętrzny spokój.

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

  Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP oraz Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Specjalista w zakresie położnictwa, ginekologii, endokrynologii, ultrasonografii i diagnostyki prenatalnej.

  O co kobieta powinna zadbać zanim zajdzie w ciążę?

  Oto pięć podstawowych rad:

  • włącz kwas foliowy do diety, możesz jeść dużo zielonej sałaty zamiast tabletek, ale najbezpieczniej jest zacząć przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego na co najmniej dwa miesiące przed planowanym zajściem w ciążę
  • idź na wizytę do ginekologa – warto mieć wiedzę o swoim ciśnieniu, grupie krwi, ryzyku zakażenia toksoplazmozą
  • dbaj o kondycję - wysportowana kobieta jest zdrowsza i sprawniejsza fizycznie i lepiej się czuje w ciąży
  • dbaj o zdrowie, regularnie i racjonalnie się odżywiaj
  • nie pal, nie pij, nie eksperymentuj z używkami
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • tomaszjawor10 | 24-07-2014 17:13:10

  Ciąża to nie jest choroba, dlatego nie trzeba brać żadnych leków. ewentualnie jakieś witaminy które przydadzą się również dziecku.
 • mikaa997 | 02-02-2015 20:12:21

  W ciąży polecam też picie soków, oczywiście nie za duże ilości ale szklanka dziennie naturalnego soku mi bardzo poprawiała samopoczucie i dla Maluszka to też samo zdrowie
 • Modzelka8 | 16-02-2015 12:18:44

  W ciąży powinniśmy przede wszystkim dużo przebywać na świeżym powietrzu. Chyba najlepszą formą sportu są spacery. Do tego odpowiednia dieta.
 • edytta88 | 18-05-2016 19:59:00

  Fajnie, krótko i na temat U mnie dopiero pierwszy trymestr, a już żałuję, że nie ćwiczyłam długo przed ciążą i nie dbałam tak o dietę... Z tych wytycznych biorę kwas foliowy i witaminy, ale tylko jod i dha, bo w pierwszym trymestrze to chyba te najważniejsze. Pozdrawiam przyszłe mamy

Poczytaj również

Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj