W ósmym miesiącu ciąży kobieta coraz częściej myśli o nadchodzącym porodzie. Część mam w tym miesiącu pakuje nawet torbę do szpitala, a wyprawka dla noworodka jest już niemal w całości skompletowana.
To rozsądne podejście, zważywszy że dwa ostatnie miesiące ciąży bywają dla kobiety dość ciężkie, dosłownie i w przenośni. W każdym razie ósmy miesiąc to czas zakupów sprzętów, ubranek, akcesoriów dla malucha. I ostatecznej decyzji w sprawie wyboru szpitala, w którym chce się rodzić.
8 miesiąc ciąży. Rozwój dziecka
Dziecko na tym etapie ciąży ma już niekiedy 45 cm długości a ważyć może ok. 2,2 kg. Szanse na życie i prawidłowy rozwój dla wcześniaków urodzonych w tym miesiącu są już naprawdę duże – choć każdy kolejny tydzień przeżyty w brzuchu mamy jest dla dziecka bardzo ważny.
Dziecko rozpoznaje światło i ciemność, intensywnie ćwiczy ssanie, połykanie i oddychanie. W tym miesiącu nie ma już mowy o swobodnym kręceniu się czy przeciąganiu.
Dziecko przybiera pozycję skuloną, krzyżuje rączki i nóżki – w takiej pozycji rozpocznie się poród. Maluszki często przybierają pozycję porodową, czyli odwracają się głową w dół. Jeśli dziecko jest odwrócone inaczej, lekarz mniej więcej do 36 tygodnia ciąży będzie czekał na „zmianę decyzji”. Jeśli nie nastąpi – dziecko urodzi się w drodze cesarskiego cięcia.
8 miesiąc ciąży. Dolegliwości i badania
Brzuch kobiety w ósmym miesiącu ciąży jest już naprawdę duży. Nawet ciążowe ubrania mogą stać się za ciasne. Brzuch przeszkadza w dzień (przejście kilkuset metrów może stać się wyzwaniem, a przecież dla dobra dziecka lekarz namawia do spacerów!), przeszkadza też w nocy, w wysypianiu się. Na zaczerpnięcie głębszego oddechu nie ma większych szans, a dziecko prostujące znienacka nóżkę czy rączkę może sprawić mamie realny ból. Obciążony kręgosłup błaga o litość – najgorzej znosi pozycję stojącą. Ale nawet gdy kobieta się położy, nie bardzo może liczyć na odpoczynek. Trudno znaleźć wygodną pozycję do spania, w dodatku maluch najbardziej lubi się kręcić, przeciągać wtedy, gdy mama odpoczywa.
Ciężarne zwykle w ósmym miesiącu ciąży dużo myślą na temat zbliżającego się porodu – i choć myślą o nim z obawami (nie zawsze, ale często się to zdarza) i wiedzą, że to jeszcze zdecydowanie nie pora na poród, równocześnie chcą by „TO” już nastąpiło.
W ósmym miesiącu ciąży kobieta powinna po raz ostatni wykonać kompleksowe badania, m.in.:
Badanie USG, które pozwoli na określenie wielkości płodu i ocenę stanu łożyska.
Przeciwciała anty-Rh – by ocenić ryzyko konfliktu serologicznego między matką a płodem.
Ocenę wydzieliny z pochwy – pozwala sprawdzić, czy nie ma infekcji dróg rodnych.
Morfologia krwi – dla sprawdzenia poziomu białka, cukru i innych składników we krwi.
Badanie moczu – wykluczenie zakażeń układu moczowego.
Lekarz podczas ostatniej (czasami) kontrolnej wizyty dokonuje też rutynowych badań kobiety i płodu – określa m.in. położenie płodu oraz ocenia stan szyjki macicy. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wyniki badań wykluczą infekcję a kobieta czuje się dobrze, lekarz prowadzący ciążę może życzyć pacjentce dobrego porodu – oczywiście instruując ją, co ma zrobić jeśli w ostatnich tygodniach ciąży poczuje się gorzej lub pojawią się inne niepokojące sygnały.
Mamy, które uczęszczają do szkół rodzenia (na zajęcia są zapraszane pary zwykle w siódmym i ósmym miesiącu ciąży), słyszą od położnych, jak ważne dla ciężarnej i kobiety po porodzie jest odpowiednio wczesne ćwiczenie mięśni Kegla. Napinanie i rozluźnianie mięśni Kegla pozwala zmniejszyć ryzyko konieczności wykonania nacięcia krocza w czasie porodu. Ćwiczenia te redukują niebezpieczeństwo niekontrolowanego popuszczania moczu już po porodzie.
Oblicz swój tydzień ciąży
Tygodnie ciąży
-
Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży
Dziecko waży już około 1200 gram. Tkanka tłuszczowa jest na tyle „gruba” że zaczyna go chronić przed zmianami temperatury – ale na razie niewystarczająco. U dziecka, które rodzi się w terminie, tkanka tłuszczowa stanowi 15 procent masy ciała. Maluch zaczyna reagować na... -
Trzydziesty tydzień ciąży
Dziecko w macicy ma już naprawdę niewiele miejsca, więc nie kopie tak mocno jak jeszcze kilkanaście dni wcześniej. Powinnaś zacząć obserwować ruchy dziecka – odczuwanie ruchów to ważny sygnał, że jest z nim wszystko w porządku. Jak to zrobić? Po posiłku połóż się wygodnie na... -
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży
Twoje piersi rozpoczynają produkcję mleka. Może nawet zobaczysz, że żółta, gęsta siara wypływa z sutka. To dobry znak – dzięki temu po porodzie maluch otrzyma swój pierwszy posiłek. Wypływ mleka może być czasem kłopotliwy – kup wkładki laktacyjne, przydadzą ci się w trakcie... -
Trzydziesty drugi tydzień ciąży
Dziecko waży już około 1,8 kg – rośnie tkanka tłuszczowa. Mierzy (wyprostowane) prawie 40 cm. Ma już paznokcie nie tylko u rąk, ale też u stóp. Płuca są już niemal gotowe do samodzielnej pracy. Potrafią się rozprężać – są wystarczająco rozbudowane, by po narodzinach...
Ostatnio komentowane
Warto zobaczyć
Przebieg ciąży
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj