Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak zapobiegać wadom postawy u kilkuletnich dzieci?

Twój Ekspert Ortopeda

Najważniejsza jest uwaga rodziców. Dziecku trzeba przypominać (mimo że pewnie część z nas wspomina to jako zmorę własnego dzieciństwa): nie garb się, wyprostuj się, siedź prosto. Dzieci łatwo o tym zapominają (zdarza się to przecież również dorosłym).

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Fot. Archiwum

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Nie od rzeczy – zwłaszcza, jeśli dziecku zachowywanie poprawnej sylwetki przysparza sporo kłopotów – jest zakup zapinanego na plecach „pajączka”, urządzenia które dźwiękiem sygnalizuje nieprawidłową postawę.

Warto jednak pamiętać, że dziecko nie będzie siedzieć prosto, jeśli nie będzie mieć zapewnionych ku temu odpowiednich warunków. W tej chwili już cztero, pięciolatki siedzą przy biurkach – np. grając na komputerze, rysując, pisząc. Nie kupujmy dziecku mebli na wyrost! Przy zbyt wysokim biurku maluch będzie zmuszony przybierać nienaturalną postawę. Oczywiście, trudno wymieniać meble co rok – ale w sklepach są dostępne modele biurek z regulowanymi nogami, które rosną wraz z dzieckiem. To samo dotyczy krzeseł. Rodzic powinien pilnować ustawienia komputera, położenia klawiatury czy myszy. Najważniejsze jednak – powinien dbać, by dziecko przed tym komputerem i telewizorem nie spędzało całego wolnego czasu. To truizm, o którym jednak współcześni rodzice zapominają, stąd plaga i otyłości, i wad postawy, a także wad wzroku w najmłodszym pokoleniu.

Dzieci nie wychodzą teraz na podwórko, i dobrze, bo to nie jest najwłaściwsze miejsce dla nich. Ale plac zabaw zdecydowanie jest takim miejscem – maluchy powinny się wspinać, huśtać, kręcić na karuzeli, biegać z rówieśnikami i grać w berka. To dla nich zdecydowanie bardziej odpowiednie zajęcie niż gry komputerowe czy telewizyjne bajki.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj