Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Konflikt serologiczny

Kiedy może wystąpić. Konsekwencje konfliktu serologicznego

Żeby uniknąć negatywnych konsekwencji konfliktu serologicznego, każda kobieta powinna najpóźniej na początku ciąży wykonać badanie własnej grupy krwi, a jeśli to konieczne, także grupy krwi ojca dziecka.

Gdy matka dziecka ma grupę krwi Rh ujemną, a ojciec Rh dodatnią, mówimy wtedy o niezgodności serologicznej, której konsekwencją może być konflikt serologiczny.

Fot. BE&W

Gdy matka dziecka ma grupę krwi Rh ujemną, a ojciec Rh dodatnią, mówimy wtedy o niezgodności serologicznej, której konsekwencją może być konflikt serologiczny.

Kiedy może wystąpić konflikt serologiczny?

Gdy matka dziecka ma grupę krwi Rh ujemną, a ojciec Rh dodatnią, mówimy wtedy o niezgodności serologicznej, której konsekwencją może być konflikt serologiczny.

Każdy człowiek ma określoną tzw. główną grupę krwi: A, B, O czy AB. Oprócz tego, każdy z nas (85% całej populacji) może mieć jeszcze jeden czynnik: Rh. O tej grupie ludzi mówimy, że są Rh dodatni. Pozostali, nie mający czynnika Rh, to osoby Rh ujemne. Czynnik Rh, najogólniej rzecz ujmując, jest antygenem. Podany do organizmu, który go nie posiada, powoduje powstawanie przeciwciał, które go niszczą. W konsekwencji niszczone są krwinki czerwone, odpowiedzialne za transport tlenu w organizmie, także w organizmie płodu, co może doprowadzić do niedokrwistości i niedotlenienia.

Jeśli dziecko, rosnące w łonie matki, odziedziczyło po ojcu czynnik Rh dodatni i jego krwinki podczas ciąży przenikną do organizmu matki, która ma cechy Rh minus, wówczas organizm matki (najczęściej dochodzi do tego podczas porodu lub poronienia) zaczyna produkować przeciwciała przeciwko krwinkom czerwonym dziecka, niszcząc je. Do konfliktu bardzo rzadko dochodzi podczas pierwszej ciąży, gdyż matka wówczas jeszcze nie posiada dostatecznej ilości przeciwciał, ale z każdą kolejną ciążą niebezpieczeństwo negatywnych skutków konfliktu serologicznego rośnie.


Konflikt serologiczny: konsekwencje dla dziecka

W wyniku konfliktu serologicznego ujawnia się w płodzie choroba hemolityczna, polegająca na rozpadzie krwinek czerwonych, przy czym jest to choroba wyłącznie płodu, całkowicie bezobjawowa u matki.

Obecnie powszechnie prowadzi się profilaktykę konfliktu serologicznego, przede wszystkim zobowiązując wszystkie ciężarne kobiety do wykonania badania grupy krwi i czynnika Rh, o ile nie robiły tego nigdy wcześniej (badanie wykonuje się zasadniczo raz w życiu).

Przyszłe matki, które są „Rh dodatnie”, mogą spać spokojnie. W przypadku „Rh ujemnych”, lekarz zleca zbadanie grupy krwi ojca. Jeśli ojciec jest również „Rh ujemny”, to nie ma żadnego zagrożenia, jednak gdy jest on „Rh dodatni” (a takich jest, jak wyżej wspomniano, większość ludzi), to wówczas mówimy o konflikcie serologicznym.

W takich razach matce podaje się immunoglobulinę, która ma zapobiegać wytwarzaniu przeciwciał przez jej organizm. Dzięki temu rodzice mimo konfliktu Rh mogą mieć więcej niż jedno zdrowe dziecko. W Polsce nie stosuje się podawania immunoglobuliny w ciąży, choć w kilku krajach jest to praktykowane. Jeśli kobieta miała podaną immunoglobulinę w ciąży, musi o tym koniecznie powiedzieć w szpitalu.
 

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • anabelle | 02-01-2018 09:45:38

    Normalnie w aptece dostaniesz tylko czasami trzeba poprosić o zamówienie.
  • kucbogus | 12-02-2018 08:58:19

    W każdej aptece może zrealizować
  • doxa | 07-04-2018 10:00:15

    Zajrzałam tam. Naprawdę zastrzyk w 28 tc. jest w 100% refundowany?
  • fellany | 10-04-2018 12:09:44

    Tak w placówkach NFZ. To bardzo dobre nowiny dla przyszłych rodziców, którym sam konflikt grozi!

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj