Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Karmienie małego dziecka

Poradnik młodej mamy

Pierwsze dni, pierwsze tygodnie po porodzie to duże wyzwanie dla młodej mamy. Karmienie piersią to jeden z tych tematów, które wydają się na początku najtrudniejsze. Bo choć „naturalne”, przysparza niekiedy problemów. Co trzeba wiedzieć o karmieniu piersią, by naprawdę było naturalne?

Dziecko ssąc pierś mamy, czuje się w pełni bezpiecznie – to okazja do fizycznego kontaktu z kimś, kto jeszcze niedawno był dosłownie całym światem malucha. Z Tobą!

fot. Philips Avent

Dziecko ssąc pierś mamy, czuje się w pełni bezpiecznie – to okazja do fizycznego kontaktu z kimś, kto jeszcze niedawno był dosłownie całym światem malucha. Z Tobą!

Już dwie, trzy godziny po porodzie dziecko może zostać przystawione do piersi – siara, czyli pierwsze mleko, to cenny dla dziecka pokarm, zawierający białka, witaminy i ciała odpornościowe – uodparnia dziecko m.in. na niektóre wirusy (polio, grypa) i bakterie Salmonelli. Jest lekkostrawna i stymuluje wydalanie smółki. Dlatego tak ważne jest karmienie piersią w ciągu pierwszych 48 godzin po porodzie!
 

 Jak często podawać dziecku pierś?

Nawet co godzinę. Ważne jest to, by dziecko nie zasypiało przy karmieniu i „nie wisiało” na piersi – gdy tak się dzieje, mama naprawdę może mieć wrażenie, że nic innego nie robi, tylko karmi. W pierwszych kilku tygodniach życia dziecko powinno być karmione tak często, jak się tego domaga. Po pierwsze dlatego, że ma mały żołądek, na jeden raz wypija więc niewiele mleka.

Całość artykułu dostępna tylo dla zalogowanych użytkowników

Zaloguj przez facebook



jeśli nie masz jeszcze konta ZAREJESTRUJ SIĘ

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Kornelkaa | 17-12-2017 11:54:57

    Ja mając tzw "wklęsłe brodawki" miałam na początku duży problem z karmieniem piersią. Dziecko płakało, no nie mogło dobrze złapać piersi, a ja z kolei płakałam z bólu, miałam bardzo popękane brodawki. Też pomogły mi silikonowe nakładki na sutki, a oprócz tego na poranione brodawki stosowałam specjalny ziołowy krem z Motherlove, który bardzo mi pomógł, po jego aplikacji rany goiły się, działał p...
  • baska_a | 18-12-2017 23:30:11

    tez mam ten krem z motherlove, faktycznie sprawdza się bardzo fajnie i nie trzeba go zmywać przed kolejnym karmieniem, wietrzenie piersi i nie straszne mi popękane sutki
  • Swiadomamama1 | 20-09-2020 14:59:29

    Mnie strasznie niekompetentnie potraktowała doradca laktacyjny pani J Podstawa. W momencie kiedy matka potrzebuje wyrozumiałości i cierpliwości pani jolanta wykazała sie brakiem szacunku i empatii do problemu trudności w przystawieniu do piersi . Czułam sie tak jakby to była moja wina ze dziecko nie chce złapać odpowiednio brodawki.
  • MamaAntosi | 13-10-2020 11:42:07

    Mimo, że karmiłam piersią, to nasz młodszak miał różne historie i niestety dopadła nas kolka . Także zdarzyło się, że płakałam nad tym jego biednym brzuszkiem i nie wiedziałam jak mu pomóc… Bardzo dobrze, że poruszasz ten temat, bo wielu rodziców słyszy tylko, że to wina diety mamy. To bardzo przykre, zwłaszcza, gdy szaleją hormony i człowiek nie wie, co robić. W naszym przypadku najlepiej spra...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: pokarm, karmienie piersią, karmienie, apetyt dziecka

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj