Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Karmienie małego dziecka

Poradnik młodej mamy

Pierwsze dni, pierwsze tygodnie po porodzie to duże wyzwanie dla młodej mamy. Karmienie piersią to jeden z tych tematów, które wydają się na początku najtrudniejsze. Bo choć „naturalne”, przysparza niekiedy problemów. Co trzeba wiedzieć o karmieniu piersią, by naprawdę było naturalne?

Dziecko ssąc pierś mamy, czuje się w pełni bezpiecznie – to okazja do fizycznego kontaktu z kimś, kto jeszcze niedawno był dosłownie całym światem malucha. Z Tobą!

fot. Philips Avent

Dziecko ssąc pierś mamy, czuje się w pełni bezpiecznie – to okazja do fizycznego kontaktu z kimś, kto jeszcze niedawno był dosłownie całym światem malucha. Z Tobą!

Już dwie, trzy godziny po porodzie dziecko może zostać przystawione do piersi – siara, czyli pierwsze mleko, to cenny dla dziecka pokarm, zawierający białka, witaminy i ciała odpornościowe – uodparnia dziecko m.in. na niektóre wirusy (polio, grypa) i bakterie Salmonelli. Jest lekkostrawna i stymuluje wydalanie smółki. Dlatego tak ważne jest karmienie piersią w ciągu pierwszych 48 godzin po porodzie!
 

 Jak często podawać dziecku pierś?

Nawet co godzinę. Ważne jest to, by dziecko nie zasypiało przy karmieniu i „nie wisiało” na piersi – gdy tak się dzieje, mama naprawdę może mieć wrażenie, że nic innego nie robi, tylko karmi. W pierwszych kilku tygodniach życia dziecko powinno być karmione tak często, jak się tego domaga. Po pierwsze dlatego, że ma mały żołądek, na jeden raz wypija więc niewiele mleka.

Całość artykułu dostępna tylo dla zalogowanych użytkowników

Zaloguj przez facebook



jeśli nie masz jeszcze konta ZAREJESTRUJ SIĘ

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: pokarm, karmienie piersią, karmienie, apetyt dziecka

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj